MANDALA - 1

27. května 2011 v 20:21 |  mandaly


mandala je ze zdroje :S pojmem mandala se mnozí z vás už jistě setkali. Než ale vstoupíme do galerie mandal, podívejme se pro pochopení významu těchto nádherných obrázků na trochu teorie ze zdroje http://cs.wikipedia.org :


Mandala je harmonické spojení kruhu a čtverce, kde kolo je symbolem nebe, transcedence vnějších sil a nekonečna, kdežto čtverec představuje vnitřní síly, to, co je spojené s člověkem a zemí. Oba obrazce spojuje centrální bod, který je zároveň počátkem i koncem celého systému.
Existují různé druhy mandal - očišťující, posilující určité vlastnosti či jednotlivé oblasti lidského života. V nejširším smyslu jsou mandaly diagramy, které ukazují, jak se chaos stává harmonickou formou. Nejstarší obrazce tohoto druhu se vyskytují už v paleolitu. Dá se také najít v půdorysu staveb ve starém Egyptě, Babylonu a i na Jávě.
Mandala je magický kruh se středem, kolem kterého jsou symetricky uspořádané obrazce. V minulosti sloužila především jako meditační pomůcka k relaxaci a v posledních sto letech se používá i v psychoterapii jako prostředek k nalezení sama sebe.Sám vesmír je mandalou (stejně jako každá mandala je zároveň vesmírem) skládající se z nespočtu mandal nejrozličnějších dimenzí. Mandalami jsou jednotlivé galaxie, sluneční soustava, naše Země. Stavebními kameny oceánů jsou kapky, tedy mandaly. Země a hory jsou uspořádány z nerostů, jejich základními stavebními kameny jsou krystaly,tedy mandaly.
Vše živé se skládá z buněk a každá buňka je mandalou. Buňka má jádro a to je mandalou. Vše na naší planetě se skládá z atomů, které jsou mandalami. Když vhodíte kámen do vody, vytvoří soustředné kruhy - tedy mandalu, mandalou jsou letokruhy stromu, pavučina, sněhová vločka...viz ilustrační obrázky v tomto článku.
Co sdělují mandaly:
S vnitřním obsahem mandal, jejich vyzařující energií, komunikuje naše podvědomí a vytváří určité prožitky. Je to obměna prožitku jako když vnímáme přírodu takovou, jaká je. Všechny bytosti v přírodě mají stejný komunikační jazyk, ať jsou to stromy, drahé kameny, bytosti (fyzické či mentální), všichni komunikují prostřednictvím pocitů. Mandaly jsou malovány v tomto informačním poli.
V mandale jsou důležité barvy a jejich odstíny. Všímáme si různých obrazců, symbolů (každý může zapojit svou představivost), významný je počet stejných nebo opakujících se prvků. Pomyslně můžeme rozdělit mandalu od středu k vnějšku:
  • První část je duchovní a slouží k přenosu dat pro naše vyšší "Já".
  • Druhá část představuje naší duši - emoce
  • Poslední část znázorňuje působení pro naši mysl.

Mandala je biorezonátor . Pokud není udělaná na míru pro konkrétního člověka či s konkrétním cílem, tak se vybírá intuitivně. Ta, která přitáhne pozornost, ta co se líbí a osloví, je vhodná pro daného člověka. Ten je její energií přitažen. Velkou roli hraje také barevné uspořádání mandaly, přičemž hodně záleží na tom, jak na vás jednotlivé barvy působí a jak je vnímáte. Z každé mandaly vychází určitá specifická energie, která se rozprostírá od středu ven a vyzařuje ven a přesahuje ji do prostoru.
Mandalu můžete využít například pro meditaci - posaďte se naproti mandale, tak aby jste se cítili pohodlně, můžete si také tiše pustit hudbu a zapálit vonnou tyčinku či svíčku, zahleďte se do mandaly , po chvilce ve vás začne navozovat určité pocity a stavy, které jen vnímejte a pozorujte.
Větší obrázky můžete pověsit na zeď, v tom případě její specifické vibrace prostoupí celým prostorem místnosti.
V případě menších laminovaných mandal se použití dá rozšířit tak, že je nosíte při sobě, nebo si je pokládat na svoje energetická centra - "čakry", dáte si je pod polštář, k TV či PC, můžete si na ni postavit sklenici vody a nechat ji energeticky nabít…
Malování mandal je považováno za jednu z forem meditace. Během kreativního procesu tvoření mandaly se čistí naše tělo od toho, co právě nepotřebuje... navenek se dostávají úzkosti, strachy, naše trápení stejně jako naše radost. Vše se projeví v mandale kterou vytvoříme. Následnou analýzou můžeme odhalit zajímavé informace o nás.


Moje poznámka:
Vždy platí pravidlo že " někdy méně znamená více":
Chcete-li si přikládat mandaly na čakry, je vhodné mít tyto energetické obrázky zhotovené pro každou čakru zvlášť - jsou to speciální mandalky.Dostanou se koupit čakrové karty RANKA, více informací na www.ranka.cz
V případě že jste si nechali namalovat osobní mandalu "šitou" vám na míru, přikládala bych si ji jen na srdeční centrum. Přes tuto čakru se energie rozptýlí podle momentální potřeby - stavu jednotlivých čaker, jak do spektra čaker dolních, tak i horních čaker. Ukládání mandal pod polštář je také lepší nejdříve vyzkoušet tak, že zpočátku třeba na 1 hodinu a postupně přidávat. Je to z toho důvodu, že byste se ráno mohli cítit unaveni ,"přebiti" její energií.

Obrázky sněhových vloček ( představíme-li si je vuvnitř kruhu ) jsou názornou ukázkou, že se také v podstatě jedná o mandaly. Totéž platí o příčně rozkrojeném jablíčku s hvězdičkou jadérek uprostřed nebo květu kopretiny, sedmikrásky, slunečnice...nebo výše uvedený obrázek stromových letokruhů, pavučiny.

mandalka kopretiny
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya