TVARY V MANDALE

8. dubna 2012 v 18:49 |  mandaly

Tvary v mandale
Jak nás tvary oslovují nebo naopak co jimi můžeme vše vyjádřit si lze vyzkoušet jednoduše tím, že se nějaké slovo, pocit nebo náladu pokusíme zachytit pouze do tvaru. Barva při tom není důležitá.
Bod
Bod je něco velmi malého a velmi vzdáleného a možná i právě proto trochu uniká naší pozornosti a může evokovat tmu. Bod je v mnoha kulturách symbol Boha a jednoty, ale pro nás znamená také střed, soustředění, píchnutí, centrum, okamžik, stabilitu, jistotu, pevnost, uzemnění, zázemí, zrod něčeho nového, srdce a vyžařování. Je symbolem pro soustředěnou energii, začátek, ale i cíl. Bod může být něco záchytného k čemu mohu směřovat, je počátkem stvoření a zrození, ale také součástí něčeho velkého, "odraz mého já". Bod může znázorňovat jednotlivce a jeho já, zvlášť, pokud je ve středu mandaly. Body vzdálené od středu kruhu mohou pak být symbolem pro lidi z okolí (rodina, příbuzní, přátelé a známí).
Kruh
Z bodu může spojení bodů v jeden celek nebo expanzí jednoho bodu vzniknout kruh, který symbolizuje nekonečno, sjednocení, celistvost a uspořádání celku. Kruh patří mezi měkké tvary a je dále symbolem pro symetrii, věčnost, dokonalost, společenství lidí (přátelé, rodina), spolupráci, souhry, pospolitosti, mateřství, dokonalosti a krásy. Značí nekončící nebo zacyklenou energii a je tvarem kola, největšího vynálezu lidstva. Svou linkou ohraničuje prostor, uzavírá, vymezuje a definuje životní prostor, čímž na jedné straně omezuje a na straně druhé dává pocit jistoty, bezpečí a ochrany, která umožňuje nikdy nekončící proces. Kolik kruhů míváte ve své mandale a co je uvnitř nich?
Spirála
Kruh je začátkem spirály. Ta je energií v pohybu, vzestup i pád, nekonečné odvíjení pozitivní energie, nekonečno, neskutečnost, nadzemskost, energetický potenciál, dobro, tajemno, hra, veselí a radost, naděje a láska. Možná i proto je často spojována s duchovním rozvojem a se směřováním k jednotě a Bohu. Spirála může symbolizovat příjem informací, průchod energie nebo cestu duše i duši samotnou, vír, tunel ke světlu (i informační kanál) a veletoč. Ve spirále se vine DNA zajišťující pokračovní života, je to tvar, který nemá konce. Ale pozor na orientaci! Může se velice rychle měnit na negativní. Pokud se spirála odvíjí po směru hodinových ručiček znázorňuje volnost, otevřenost, překonání překážek, proudění. Spirály zatočené doleva ruší něco, co tu již bylo vytvořeno a proto může být spojována s nebezpečím.
Čtverec
Kulaté tvary jsou často spojovány s ženskou a s božskou energií. Jejich protipólem je pak pozemská a mužská energie přímek, energie racionality a schopnosti rozumového uvažování. Čtverec dává pevně dané hranice a umožňuje souměrné uspořádání. Podobně jako kruh vymezuje území, poskytuje pocit bezpečí, ale díky ostrým hranám a rohům znamená také ostré vymezení, vyhraněnost, upozornění (jen sem můžete, pozor, moje teritorium) a zákaz. Zatímco kruh vymezuje prostor pro duši, čtverec nám pomáhá vymezit náš osobní prostor (jako např. dům). Díky určení čtyř světových stran a čtyř živlů vymezuje náš svět. Je symbolem pevnosti a stability, úkolu, domu, "přihrádek a škatulek", hravé symetrie, spravedlnosti. Čtverec má čtyři rohy, které mohou být vnímány jako přísné nebo dokonce jako rušitelé energie, zvlášť pokud jsou v kombinaci s oblými hranami, ale mohou být vnímány také jako čtyři úhly pohledu spojující se uprostřed v kompromis.
Trojúhelník
Z přímek je také trojúhelník, ukazatel směru a symbol nahlížení do hloubky i stoupání k vrcholu. Je spojován s výstrahou, nebezpečím, krutostí, chladností, racionalitou, ostrými hroty, něčím špičatým, něčím co narušuje a vniká, ale také s ochranou, svatou trojicí, univerzalitou a božskou energií. Trojúhelník má ve svém trojrozměrném podání tvar pyramidy a možná i proto asociuje základnu, stoupání od základu k nejvyššímu bodu, vývoj, geometrii, hodnoty a úspěch (nebo alespoň jeho polovinu). Trojúhelník je symbolem síly a dynamiky, oka do budoucnosti, může znamenat opomíjení našeho vnitřního světa, ale jako rovnostranný trojúhelník může být i harmonií a vyvážeností.
Jak vytvořit mandalu


Chcete tvořit mandaly a neví jak do toho? Nabízíme vám hned několik návodů jak na to.
Postup jak vytvořit...
1) ...mandalu ze čmáranice
2) ...mandalu od ruky
3) ...mandalu dle šablony
4) Další návody a tipy získáte na kurzu tvoření mandal.

Šablony návrhů mandal ke stažení naleznete zde : http://www.centrum-mandala.cz/mandaly/stazeni

zdroj


ÚVODNÍ ČLÁNEK " O MANDALÁCH" najdete zde: 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya