DOPISY RODIČŮ

9. května 2012 v 11:02 |  různé, k zamyšlení

Dopis otce synovi


Tento dopis - rozloučení otce se synem - byl napsán v roce 1693 a nalezen byl při renovaci starého chrámu v americkém Baltimore. Je pozoruhodné, že na hliněných tabulkách ze staré Mezopotámie byl klínovým písmem před více než 4000 lety napsán text téměř totožný.Milý synu!
Přichází čas, kdy budu muset nastoupit cestu, ze které není návratu. Nemohu Tě vzít s sebou, zanechám Tě zde. Ve světě, kde dobrá rada není marná. Nikdo se nenarodil moudrý. Každý potřebuje zkušenosti a čas. Žil jsem a pozoroval svět déle než Ty, a proto věz, že není všechno zlato, co se třpytí. Viděl jsem spadnout mnohou zářící hvězdu a také jsem viděl, jak se zlomila mnohá hůl, o kterou se lidé opírali. Chci ti dát některé rady, abys i Ty věděl, na co jsem přišel a čemu mě čas i vlastní chyby naučily.

Uprostřed hluku a chvatu buď klidný a trpělivý. Mysli na pokoj a mír, který může existovat jen v tichu. Ze všech svých sil se snaž vycházet se všemi lidmi. Svoji pravdu říkej klidně a jasně, ale vyslechni i jiné. Nezapomeň, že ti, kteří nejsou právě učenci a kteří mnohdy těžkopádně jednají, mají Ti co říci. Vyvaruj se lidí násilných a hlučných! Ti do tvého života nepřinesou nic jiného, než neklid.

Podaří-li se Ti splnit předsevzetí a získáš-li úspěch, zůstaň i nadále skromný. Skromnost je jediný majetek v běhu času. Věz, že není velké ani malé a není pravda, co neobstojí. Drž se proto dobrého a nikdy nečiň zle.

Pamatuj si, milý synu, že pravda se nikdy neřídí podle nás, ale my se musíme řídit podle Pravdy. Nikoho se neboj více než sebe samého. V našem nitru bydlí soudce, který neklame a na němž záleží více, než na souhlasu celého světa. Je to svědomí. Nic nečiň proti jeho radám. Pamatuj si však, že promlouvá velmi tiše a budeš-li jej neustále přehlížet, ztichne docela. Toho se varuj!

Uč se od druhých a kde se mluví o moudrosti Světla, svobodě, pokoře a lásce, tam vždy pilně poslouchej. Bude-li Tě někdo chtít učit moudrosti, podívej se mu nejprve do obličeje, protože rozdávat může jen ten, kdo sám vlastní. Nikoho však nepodceňuj! Vždyť porozumět někomu je tak těžké. Neuč jiné, dokud sám nejsi moudrý.

Čiň dobré a nestarej se o odměnu. Svou práci konej s plnou zodpovědností a do cizích záležitostí se nepleť. Nikomu nepochlebuj a sám pochlebování nepřijímej. Neříkej vše, co víš, ale sleduj, co říkáš. Vypuštěné slovo je jako pták, už jej nechytneš. Buď ochoten vyslechnout každého, ale sám se nesvěřuj. Měj stále na mysli něco dobrého. Nedělej žádné dívce těžké srdce. Pamatuj, že Tvá matka byla také děvčetem.

Denně přemýšlej o životě a smrti, abys mohl s klidnou myslí odejít z tohoto světa. Učiň vše, abys odcházel s láskou a bázní k tomu, kterého jsi celým svým životem vyznal.

Tvůj otec

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya