ŽENA A MĚSÍČNÍ CYKLUS

25. června 2013 v 17:20 |  různé, k zamyšlení
V lunárním cyklu začíná lunární měsíc novoluním, kdy se z temnoty rodí nový měsíc, který dorůstá až do úplňku a couvá až do dalšího novoluní. Jednotlivé fáze měsíce tak působí na planetu Zemi různým způsobem ať již fyzicky, ovlivňujíc třeba výšku přílivu a odlivu, anebo energeticky či na jiných úrovních. Měsíc obíhá kolem Země zároveň s tím, jak se Země otáčí (proto taky vidíme stále stejnou stranu - přivrácenou stranu Měsíce). Měsíc je tedy přímo propojen se Zemí.

Žena je rovněž propojena se Zemí a se zemským principem, s Matkou Zemí a tudíž i s jejím Měsícem. Stejně jako ve středu Země se nachází zemské jádro, v pomyslném středu ženského těla se nachází děloha, kde se koncentruje a uchovává energie. Taoisté nazývají tuto oblast těla spodní či dolní Tan Tien, což doslovně znamená "červené místo", "zdroj elixíru", "moře chi" nebo jednoduše "energetické centrum".
.

Ve chvíli, kdy se z dívky stává žena - kdy dostane svou první menstruaci - se žena svým menstruačním cyklem stává cyklickou. Měsíční - menstruační cyklus ženy má vlastně podobné fáze jako lunární cyklus. Nejdříve začne uzrávat vajíčko a tato fáze růstu kulminuje v době ovulace. Pokud nedojde k oplodnění, pak vajíčko odchází spolu s menstruační krví. Menstruační cyklus žen je často sladěn s novoluním a úplňkem, což jsou takzvané body obratu. Pokud nastane ovulace v době úplňku a menstruace v době novoluní, pak mluvíme o cyklu bílého měsíce. Pokud naopak nastane ovulace v době novoluní a menstruace v době úplňku, mluvíme o cyklu rudého měsíce.

Ve své knize Červený měsíc Miranda Gray, britská spisovatelka a umělkyně, vysvětluje, jak se během menstruačního cyklu střídají různé aspekty a archetypy ženství. Když si žena uvědomí, že v různých fázích svého cyklu chce něco jiného, pomůže jí to uvědomit si, že vlastně může mít všechno, pokud to bude chtít v té správné chvíli a nezasekne se pak v energii něčeho, co se jí třeba zrovna nevydařilo a prostě půjde dál a počká si na jiné období, na další cyklus.

Miranda Gray spojuje každou část menstruačního cyklu s ženskými archetypy - fáze preovulační charakterizuje aspekt Panny, ovulaci představuje archetyp Matky, fáze premenstruační je fází Kouzelnice (Čarodějka, Kněžka) a v menstruaci se žena projevuje jako Baba (Vědma, Moudrá žena).
I přesto, že cyklus se značí od prvního dne menstruace, kdy vlastně probíhá fáze Moudré ženy - Vědmy - Stařeny - Baby, začínám zde archetypem a aspektem Panny. Ve skutečnosti se stejně jedná o cyklus a neustále probíhající a měnící se energetické vzorce a aspekty, které jsou různým způsobem projevené či potlačené. Z toho důvodu také není žádná přesná hranice, kdy která fáze začíná a kdy končí. Stejně tak může být přechod z jedné fáze velmi rychlý i velmi pomalý, téměř nepostřehnutelný. Ale právě sledováním svého cyklu a různých projevů v něm se snažíme tyto více či méně patrné změny postřehnout, zpozorovovat, všimnout si rozdílů a vnímat a cítit je v různých úrovních našich životů.
Panna (Oheň)
Fáze preovulační
 • V tomto aspektu žena vnímá své tělo po období menstruace úplně nově - čistě - cítí obnovený zdroj energie svého těla.
 • Je to období, ve kterém si nejvíce ze všech uvědomujeme krásu svého těla a souvisí s obdobím dospívání, kdy se dívka mění v ženu a přijímá svou ženskou cykličnost s tím, jak přijímá svou menstruaci (bloky na této úrovni pak mohou souviset s traumaty vzniklými v této době a s nepřijetím svého těla a zároveň s nepřijetím své sexuality.
 • Je to období, kdy si žena uvědomuje svou sílu, která pramení z jejího lůna, svou sexuální sílu a pokud se ji naučí transformovat a využívat, cítí se plná radosti, vitality, cítí se sebevědomě, sebejistě a všeobecně pociťuje i nárůst fyzické energie i mentálních a rozumových schopností.
 • V tomto energetickém vzorci je žena otevřená, společenská, dynamická, sebejistá, soustředěná, odhodlaná a nezávislá.
 • V energii Panny má žena takovou mladistvou bezstarostnou náladu a hravě vše zvládá, protože pociťuje sílu své sexuální energie, která jí však nezatemňuje rozum.
 • Když si žena uvědomí, že její síla spočívá v přijetí svého těla a své sexuality jako její přirozené součásti, pak v sobě podporuje svou ženskost - někdy může ale rozum převládnout a žena se dostává spíše do mužského projevu síly a racionálního uvažování.
Matka (Voda)
Fáze ovulační
 • V energii tohoto archetypu se žena posouvá výš - do svého srdce a naplňuje se do té míry, že otevírá své srdce a cítí láskyplnou a něžnou energii, kterou je schopna dávat i ostatním.
 • Je to období, ve kterém si žena uvědomuje propojení s proudem života, s přírodou a dokáže vnímat hluboké propojení na této úrovni s celou Zemí a pokud sama cítí důvěru a podporu Matky Země a potažmo i své vlastní matky (i svých předků), je schopná naplno procítit ženskou sílu rození, která umožňuje ženám dát Dar života.
 • V tomto archetypu se tedy žena projevuje jako milující a dávající a také pečující a tvořící, jelikož plody jejího života mohou být i výtvory, projekty, realizace nápadů, do kterých investuji svou péči.
 • K tomu, aby srdce mohlo být otevřené a proudila do něj oživující síla z ženského lůna, je potřeba procítit hlubokou vděčnost a lásku a také výživu, kterou žena dostává propojením se Zemí a s hlubokou moudrostí, kterou načerpala ve svém vlastním životě svými zkušenostmi a prožitky, ale i s dávnou moudrostí předků (matky) a silou přírody (matky Země). Pouze tak je žena schopna dávat lásku a péči jiným. Pouze když se spojí sama se sebou a bude pečovat také o sebe a podporovat svou vlastní radost ze života a půjde si za svým.
Kouzelnice - Čarodějka - Kněžka (Vzduch)
Premenstruační fáze
 • Energie stoupá ze srdce nahoru a žena se obrací dovnitř, do sebe - otevírá se intuice a podporuje vnitřní zrak či vnitřní vhled, vnitřní hlas či napojení na univerzální Pravdu (jasnovidění, jasnoslyšení, jasnovědění).
 • Pokud žena důvěřuje svým vlastním pocitům a dovolí si ponořit se do sebe, může pociťovat obrovské množství inspirace a tvořivého vyjádření.
 • Dochází k posunu energie nahoru přes krční čakru do třetího oka a žena má možnost vhledu a introspekce - pochopení univerzální Pravdy a propojení s vesmírem, s Nebem a se Zemí, s instinkty přírody.
 • Žena zároveň pociťuje sílu své sexuální energie, která je intenzivní a vášnivě smyslná až erotická a pudová a když si dovolí přijmout to jako její součást a pocítí právě to propojení se Zemí, pocítí svou vlastní sílu a uvědomění sebe sama - své Pravé já, své skutečné touhy a přání ve spirituální a duchovní rovině. Ve fyzické rovině si pak dovoluje tato přání vyslovit a zrealizovat.
Moudrá žena - Vědma - Baba (Země)
Fáze menstruace
 • Energie tohoto archetypu je takovou zastřešující, neboť se v něm propojují všechny předcházející a dochází k plnému energetickému propojení - k plnému projevení propojenosti Nebe a Země, k plnému napojení na své Vyšší já či Pravé já.
 • Žena má potřebu stáhnout se do sebe a silně vnímá své energetické, duchovní, spirituální potřeby a úkoly a proto je to období introspekce, hledání odpovědí a nalézání indicií k tomu, co doopravdy chce a cítí propojenost se Vším, s přírodou kolem.
 • Žena se otevírá prapůvodním instinktům a silně prožívá emoce a touží po hlubokých prožitcích lásky na spirituální úrovni.
 • Žena je vedena k tomu, aby naslouchala svému tělu, které pociťuje úbytek fyzické energie a dynamiky a je spíše vláčné a povolené.
 • Žena je více nad věcí, doslova se jí nechce zabývat se každodenními malichernostmi, ale na druhé straně je schopna vnímat propojení mezi vědomým a nevědomým, mezi vnitřním a vnějším, mezi minulostí a budoucností a udržuje ji to v přítomnosti.
 • Pokud tento archetyp dominuje, projevuje se tendence žít ve snech a fantaziích.

Pozorování svého měsíčního cyklu a zapisování si do deníku nebo měsíčního kalendáře a provedení takové analýzy nám pak pomůže přijmout to, že se měníme a že se posouváme v časovém úseku jednoho měsíce skrz různé energetické vzorce. Pomůže nám to přijmout sebe v různých formách, přijmout svou ženskou cykličnost, přijmout své tělo za každých okolností- prostě všeobecně přijmout změny, které přichází. Základním posunem v těchto čtyřech aspektech, které jsou dost zjevné, je posun ze světla, z projeveného, vědomého, fyzického či materiálního do tmy, do neprojeveného, nevědomého, emočního a duchovního. Tímto uspořádáním vlastně přecházíme z dynamické a vně nasměrované energie Panny a Matky do zvnitřněné energie Čarodějky a Moudré ženy.
Veď si měsíční kalendář
Tyto energie může žena nejlépe cítit, pokud má přirozený cyklus (nebere hormonální antikocepci). Přijetím menstruace jako přirozeného jevu a jejím pochopením je možno se zbavit i některých negativních projevů jako jsou například premenstruační bolesti. Pokud žena převezme za sebe odpovědnost a pozoruje svůj měsíční cyklus, může dojít k pochopení toho, jak se v jejím životě projevují tyto energetické vzorce či archetypy.
Založ si měsíční kalendář a pozoruj svůj menstruační cyklus. Zaznamenávej si do něj různé projevy na úrovni fyzické, mentální, emoční, sexuální, spirituální.
.
.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | E-mail | Web | 2. listopadu 2017 v 14:12 | Reagovat

Moc se libí zpracování :-)

2 poutnicicasem poutnicicasem | 2. listopadu 2017 v 15:03 | Reagovat

děkuji

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya