REFLEXNÍ TERAPIE

19. července 2013 v 18:19 |  zdraví
Reflexní projekce
Reflexní terapie patří k metodám, které pracují s projekcí lidského těla do plosek a nártů nohou. Reflexní terapie je velmi účinná pro diagnostiku zdravotního stavu i pro vlastní terapii.
Základní reflexní projekce na nohou vypadá následovně: palce představují hlavu, vnitřní hrany chodidel páteř, oblast kolem hlavních kloubů prstů ramenní pásy, pod nimi hrudník a horní část břicha, na skloubení nártních kostí s kostmi klínovými a krychlovou je linie pasu, pod ní dolní část břicha a pata představuje pánevní oblast. Mezi reflexní ploškou na nohách a konkrétním orgánem existuje obousměrné propojení, tzv. reflexní oblouk. Promačkáním příslušné plošky zjistíme podle bolestivosti stav odpovídajícího orgánu a přitom zároveň mačkáním orgán stimulujeme k lepší funkci. Na stejném principu je založena reflexní terapie rukou.
Obr.: Linie kosti - popis

Bosá chůze
Léto je ideální roční období, kdy se můžeme více sblížit s matkou Zemí, ze které pochází vše živé, i my. Proto bychom neměli zapomenout na bosou chůzi, přímý kontakt s terénem. Ti choulostivější dají nejspíš přednost hebkému trávníku či měkkému písku, ale dopřejte si i správnou reflexní masáž chůzí po štěrkové cestě, lesem či jiném náročnějším povrchu. Nakonec na reflexní terapii můžete vzpomínat i při snaze co nejrychleji překonat rozpálenou oblázkovou pláž a pak své nohy i celé tělo svěřit hravým mořským vlnkám.
Tak jako při návštěvě u reflexního terapeuta vás při mačkání nohou bolí právě ty reflexní plošky, jimž odpovídající orgány nejsou zcela v pořádku, stejně to platí u terapeutky Země. Čím jste zdravější, tím méně problémů budete mít s komplikovanými zemskými povrchy, jako jsou štěrkované cestičky, oblázková či přímo kamínková pláž aj. Komu z nás se podaří bez újmy se proběhnout po strništi jako to dělali naši předkové? Nezbývá, než trénovat a vedle mačkání reflexních plošek příslušných orgánů postupně zvyšovat náročnost terénu při bosé chůzi. Posílíte tak celkově svou imunitu a s "bosováním" pak můžete pokračovat i v chladnějších obdobích roku. Čím větší zima, tím kratší dobu. To pak skončíme vždy dříve než nám začne být zima a nohy hned obujeme do teplých ponožek a bot.
.
.
"Bosování" mohou uvítat i řidiči na dlouhých trasách. Krátká zastávka a procházka naboso pár minut po trávníku představuje velmi účinnou reflexní masáž plosek nohou, která velmi rychle osvěží, obnoví a zharmonizuje toky energie celým tělem, takže po krátké době lze bezpečně pokračovat v jízdě.
Sami uvidíte, jak účinná je reflexní masáž matky Země. A navíc - je zadarmo!

První pomoc : univerzální body C a Br
Znalost a používání bodů C a Br patří k vrcholům reflexní terapie a zaroveň jsou konkrétním důkazem teze, že v jednoduchosti je síla. Jejich mačkání je doporučeno prakticky při všech zdravotních problémech. Oba tyto body působí na celkovou harmonizaci organismu, na posílení imunitního a hormonálního systému. Jedná se vlastně o vyslání informace organismu, aby nastartoval sebeozdravný proces.
Převažující racionalita v dnešním způsobu života vede často k nastolení určité nerovnováhy, nejprve mezi mozkovými hemisférami, následně pak informace o nerovnováze postupuje hlouběji do těla a oslabuje tak celý organismus. Reflexní bod C můžeme pak chápat jako "hever" na pravou hemisféru, jeho mačkáním dochází k vyrovnání většinou oslabené pravé intuitivní hemisféry se silnou racionální levou. Bolestivost tohoto bodu Vám prozradí, jak velkou nerovnováhu v sobě máte. Postupným mačkáním se bolestivost snižuje a prostřednictvím informace o rovnováze se v těle nastartuje vnitřní samoozdravný proces. Bod C najdeme pod vnějším kotníkem v jemné prohlubni pod hranou patní kosti.
Pod zkratkou Br se skrývá reflexní bod brzlíku. Teorie o nedůležitosti a zanikání brzlíku již v mládí, kterou starší z nás pamatují ze školy, je již dávno překonána a i klasická medicína dnes povětšinou uznává vliv brzlíku na imunitu. Naše "jančovská" škola dává brzlíku dokonce ještě větší účinnost. Můžeme ho chápat jako ředitele firmy s názvem Lidské tělo. Předáte mu stížnost a on už ví, kterého podřízeného pověří vyřízením záležitosti k Vaší spokojenosti. Kýžený bod mačkáme nehtem kolmo pod hlavní kloub druhého prstu. Pro větší účinnost (bohužel i bolestivost) můžeme použít i vypsanou propisovačku, kovovou tyčinku či pletací drát.
Jednoduchost reflexního působení na body C A Br spočívá v tom, že je můžeme používat v širokém spektru: při konkrétních problémech, při potížích zatím nejasné diagnózy i preventivně pro podporu imunity v těle.

Bolest hlavy
Bolest hlavy je třeba pojmout komplexně. Dodržujte dostatečný pitný režim ( 2 - 3 litry tekutin denně). Omezte konzumaci kávy, tučných a sladkých jídel. Nevydržíte-li bez kávy, naordinujte si ke každému šálku sklenici vody.
Oběma rukama s prsty roztaženými jako hrábě si promasírujte celou vlasovou část lebky. Budete-li postupovat pomalu a jemně, nemusíte se obávat o Váš pracně vyrobený účes. Cílem této masáže je prokrvení pokožky hlavy a její případné odlepení od lebky.
Využijte reflexní terapie, podle které se hlava promítá do obou palců. Uchopte tedy palec nejprve pravé, pak levé nohy a krouživými pohyby a povytahováním je uvolňujte. Zároveň omačkávejte hlavní klouby palců a rozmasírujte všechny zatuhlinky a bolestivá místa.

Od reflexní hlavy se vraťte ke své skutečné a masírujte úponky svalů pod lebkou směrem od ucha k páteři na jedné i druhé straně. Po několikerém (3-4x) promasírován bolesti ustoupí.
Po celou dobu věnujte pozornost hlubokému dýchání a dbejte, abyste seděli uvolněně a nekřížili ruce ani nohy.
Máte-li hlavu horkou a pulzující, vězte, že litr se do půllitru opravdu nevejde a s každým výdechem vyhánějte ze své hlavy zbytečné starosti, aby se jí a potažmo i vám ulevilo.
.

Zažívací potíže
Cizokrajné jídlo, grilování, zkažené potraviny, nevhodné kombinace jídla, cestování a přehřátí - to vše může způsobit nepříjemné pocity v oblasti žaludku a celého trávení. Nemusíte znát přesné rozmístění reflexních plošek všech trávicích orgánů, ale harmonizaci organismu a zklidnění stavu dosáhnete jemnou masáží až hlazením vnitřní klenby nohy od hlavního kloubu palce směrem k patě. Samozřejmě i zde se doporučuje použít univerzální body C a Br. Pokud sníte něco opravdu závadného, nebuďte jako Švejk a nebraňte svému žaludku se tohoto obsahu zbavit, je to rozhodně rychlejší a méně bolestivá cesta než to nechat projít celým trávicím traktem… I v tomto případě je vhodná opravdu velmi jemná masáž zmíněných plošek a bodů. Přidá-li se teplota či další nepříznivé projevy, může jít o nějakou infekci, v tom případě je vhodné konzultovat s lékařem či použít již dříve osvědčený prostředek. Nepodceňujte zejména průjmovité onemocnění v cizině, cizí bakterie v našich střevech mohou náš organismus výrazně dehydrovat, oslabit a někdy i totálně vyčerpat.
Reflexka na pláži
Na písčité pláži se pak můžete nechat inspirovat naší fotografií a zopakovat si reflexní plošky. Přírodního materiálu je k dispozici dostatek, s úklidem si nemusíte dělat starosti, moře vám pod rukama často uklidí i sotva rozdělanou práci. Nemáte-li k dispozici reflexní bábovičky, použijte otisku nohy do písku anebo si nohu nakreslete klackem do písku. Zájemci o "plážový minikurz" reflexní terapie se vždy najdou, a tak přispějete k (možná i mezinárodní) osvětě této úžasné metody.
Nezapomeňte, že ruka, která Vám může nejvíc pomoci, začíná na Vašem vlastním rameni, proto ji občas použijte ve svůj prospěch a pomačkejte si své nohy.


Zdroj: http://mojemedunka.cz/ Ing. Hana Fedora Smejtková
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya