OŘECHY A SEMENA JAKO ZDROJ ŽIVIN

7. srpna 2013 v 18:05 |  zdraví
Většina ořechů s výjimkou kokosu obsahuje 15-20 % bílkovin, 50-65 % tuků a 2-3 % vlákniny. Dále je významný obsah vitaminů skupiny B, přičemž mandle vynikají mimořádně vysokou hodnotou vitaminu B3 (niacin), zato nemají skoro žádný vitamin B6 (pyridoxin). Arašídy zase vyndají vysokým obsahem vitaminu A a kyseliny pantotenové. Všechny ořechy mají vysoký obsah vitaminu E. Kromě toho jsou bohaté na hořčík, vápník a zinek. Lískové ořechy vynikají obsahem železa a mědi.
Hodně důležité je konstatování, že ze všech druhů ořechů pouze lískové a mandle (obojí s osemením) jsou zásadotvorné.

Teoretické výhody
► Vysoký obsah energie díky vysokému obsahu tuků.
► Vysoký obsah esenciálních mastných kyselin.
► Relativně vysoký obsah všech tří živin.
► Vysoký obsah draslíku.
► Minimální obsah sodíku.
► Nulový obsah cholesterolu.
► Vysoký obsah některých důležitých stopových prvků.
► Relativně vysoký obsah vápníku.
► Vysoký obsah vitaminů skupiny B, D a E a cholinu a lecitinu.
► Relativně vysoký obsah železa.

.Teoretické nevýhody
► Riziko alergie.
► Riziko dráždění žlučníku a žaludku.
► Riziko žluknutí obsažených tuků.
► Riziko plesnivění.
► Omezený sortiment.
► Velmi vysoká cena.
► Často velmi nízká kvalita.
► Obecně nepříliš vhodné pro výživu dětí

Zdroj: Petr Fořt - Tak co mám jíst, nakladatelství Grada

Jak jíst semena

Jediný způsobem, jak získat živiny ze semen, je konzumace za syrova. Semena vystavená vysokým teplotám produkují toxické látky a vitamíny, minerály a esenciální oleje jsou denaturovány.
Pečením semen se z živé stravy stává mrtvá strava. Neexistují na zemi semena, která by pečením či ohřevem neztratila živiny. Vždy si pamatujte, že semena je potřeba jíst syrová. To však znamená, že semena mohou být namáčena, drcena či rozemleta (např. tahini - sezamový krém z rozemletého sezamu), zejména pokud je skořápaka ši slupka semen příliš tvrdá pro zuby.
Vybírejte si pouze syrová a neslaná semena. Vyhýbejte se praženým či obalovaným semenům. Vyhněte se slazeným semenům.

Semena a ořechy - aktivace enzymů

Proč před konzumací namáčet ořechy nebo semena do vody?

Namáčení ve vodě předtravuje, znásobuje a stabilizuje živiny, transformuje Esenciální Mastné Kyseliny a bílkoviny v tuky rozpustné ve vodě a volné aminokyseliny - a tím zvyšuje jejich buněčnou asimilaci. Tak zvýšíme jejich výživnou hodnotu - probudíme v nich dřímající enzymy, které jsou uspané díky inhibitorům. Po namočení se inhibitory deaktivují a tím se enzymy probudí. I
.
Pro aktivaci enzymů v ořechách a semenech existuje velmi jednoduchý postup:

Ořechy a semena očistíme a propereme ve vodě. Jakákoliv nečistota by mohla začít fermentovat a tak by nepříjemně změnila chuť.

Pak už je pouze vložíme do nádoby se studenou převařenou či destilovanou anebo přefiltrovanou vodou, a to nejlépe v poměru 3 až 4 díly vody na 1 díl semen/ořechů. Nechte je namočené něco mezi (hodinami drobná semena - slunečnice, mungo ap. ) a 36 hodinami ( mandle, lískové ořechy ap ). Nezapomeňte vyměňovat vodu 2x denně, nebo každých 6 hodin (v teplejším prostředí ).
Proč bychom je měli častěji zařadit do našeho jídelníčku:
Lískové ořechy obsahují hodně vitamínu B3, B6, kyseliny listové a hlavně vitamín E 23,9 mg, hořčík 285 mg, fosfor 312 mg, fosfor 312 mg na 100g. Mají také vyšší obsah kyseliny listové. Obsahují až 62% tuků a 13% bílkovin a nemají téměř žádné sacharidy.
Protože lískové oříšky dodávají tělu velké množství energie, jsou vhodné jako součást na svačiny turistů nebo cyklistů. Je vhodné je kombinovat s rozinkami, sušenými fíky nebo datlemi, jenž je doplní potřebnými sacharidy.
Lískové oříšky jsou lehčeji stravitelné než mandle nebo vlašské ořechy. Poskytují tolik energie, že pouhých 50 g doplní výdaj za hodinu tělesné aktivity.

Nejoblíbenější druhy oříšků

Vlašské ořechy
Plody ořešáku jsou velmi populární především před blížícími se Vánoci, kdy jsou takřka nepostradatelné při pečení cukroví. Ale chutnají výborně i samotné. Obsahují kolem 70 % tuků a zdravé nenasycené mastné kyseliny, převážně omega-3-mastnou kyselinu. Ta pozitivně působí proti vzniku kardiovaskulárních chorob. Ale pozor na množství, které sníte. Spolu s para ořechy mají vlašáky nejvyšší obsah kalorií.
Lískové oříšky
U nás tolik populární lískové keře jsou tradičně spojovány s plodností a také s moudrostí. Lískové oříšky obsahují kolem 60 % tuků. Pomáhají rozpouštět ledvinové kameny a jsou vhodné pro celkové posílení organismu a při nervových chorobách. Pokud jste v poslední době ve velkém pracovním nebo rodinném vypětí, lískové oříšky by vám měly pomoci se uvolnit a zbavit napětí.
Burské ořechy
Buráky neboli arašídy pocházejí z podzemnice olejné, která je velmi ceněna především v Jižní Americe. Buráky bývají spolu s ovocem a sladkostmi oblíbeným dárkem k Mikuláši. Obsahují velké množství bioaktivní látky s názvem resveratrol. Ten působí jako prevence proti stárnutí, zlepšuje výkon organismu a celkovou vytrvalost. Používá se při léčbě neuróz a proti depresím. Navíc se traduje, že loupání buráků prý uklidňuje.

Kešu ořechy
Obsahují hodně vitamínu B, který pomáhá k lepší funkci nervů, svalů a také k udržení dobrého psychického stavu. Kešu oříšky jsou bohaté na stopové prvky, které podporují růst buněk. Zajímavé je, že se podílí i na tvorbě spermatu. Pokud plánujete otěhotnět, určitě doporučte partnerovi zahrnout do svého jídelníčku i kešu oříšky.
Para ořechy
Výživné plody s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin jsou výborné pro krásnou pleť bez vrásek. Navíc para ořechy pomáhají zlepšovat paměť a soustředění. Jejich konzumace se doporučuje při velkém psychickém vyčerpání. Takže jestli vás čeká důležitá porada, dejte si před ní několik para ořechů. Uklidní vás.
Pistáciové oříšky
Vědci z bostonské univerzity zjistili, že pistácie obsahují látku zvanou fytosterol, která má preventivní účinek proti různým nemocem. Dokonce jsou využívány v protirakovinné dietě.
Dalšími oblíbenými odrůdami hojně využívanými i v české kuchyni jsou třeba ořechy kokosové, kolové, maledivské, pekanové, makadamské nebo piniové.


ze zdrojů + vlastní
.

moje poznámka :

  • Nenamáčejte společně drobná semena s velkými ( slunečnice, dýně x s mandlemi nebo jinými většími oříšky ( liší se délka namáčení )
  • Jezte v malém množství - denně např. 4 mandle, 4 lískové oříšky, lžičku dýńových semen a lžičku sluneč. semen ap
  • V čem namáčet? Existzují i nakličovací misky, ale jsou drahé. Potřebujete jen zavařovací sklenici se šroubovacím víčkem. Do víčka uděláte díry, čím víc tím líp. Pak semena už jen pravidelně proplachujete čistou chladnou vodou a zavíčkované necháte stát v kuchyni.
  • Po skončení namáčení (po slití vody ) ořechy a semena dáme do přikryté misky a přetěhujeme do chladničky, kde vydrží 3 - 5 dnů - a drobnější semena i mírně nakličují.
Ideální způsob použití je přidávat je do zeleninových salátů, cereálních kaší, jogurtu, pomazánek apod. Tato mamáčením probuzená semínka je možné je mlsat i samotná..

.
Další články o semenech na sesterském blogu:

.
Konec formuláře

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya