PROČ PEČOVAT O LYMFATICKÝ SYSTÉM

10. března 2014 v 9:36 |  zdraví
Víte, že pohyb prospívá srdci, plicím a svalům, což je samozřejmě příznivé pro celkově dobrý zdravotní stav. Pravděpodobně však nevíte, že pohyb snad ze všeho nejvíc prospívá lymfatickému systému.
Lymfatický (mízní) systém spojuje orgány (včetně sleziny), tkáně a mízovody prostřednictvím kapilár, které odvádějí tekutinu z tkání zpět do krve, a posilují obranyschopnost orga­nismu tím, že po celém těle roznášejí bílé krvinky. Tímto způsobem se tělo zbavuje zbytků odumřelých buněk. Tímto způ­sobem se tělo zbavuje přebytečných kyselin.Lymfatické cévy provázejí cévy krevní. Jsou tvořeny tenkou, hlad­kou svalovou stěnou. V průběhu mízních cév jsou rozesety mízní uzliny, jež se ve větší míře koncentrují na krku, podpažních jamkách a tříslech. Lymfa neboli míza, čirá tekutina, která obklopuje buňky (mezibuněčná tekutina), pomáhá přenášet živiny, odstraňovat odpadní látky a podílí se na výměně kyslíku a oxidu uhličitého. Mízní cévy jsou jakoby jednosměrné: míza protéká mízními uzlinami, v nichž je filtrována. Protože lymfatickému systému chybí pumpa, která by mízu poháněla jako srdce pohání krev oběhovou soustavou, závisí její pohyb na změnách tlaku způsobovaných dýcháním (zejména hlubokým) a svalové činnosti, která tok lymfy stimuluje. Proto je pravidelný pohyb tím nejdůležitějším pro hlad­kou činnost lymfatické soustavy a odstraňování kyselin (například kyseliny mléčné po přílišné námaze), kvasinek, bakterií a virů z tkání.
Činnost lymfatické soustavy může narušovat spousta faktorů. K těm nejdůležitějším patří nedostatek pravidelného aerobního cvičení, anaerobní cvičení a přehnaná tělesná námaha. Potíže způ­sobují též kyselé potraviny, cukr a toxické chemické látky, jako jsou léky, potravinové přísady a konzervační látky. Lymfatický systém může být zablokovaný rovněž odpadními látkami z chemických reakcí v buňkách, z poškozených tkání, zbytky po metabolismu cukrů a bílkovin a jakýmikoli vedlejšími produkty, které nemohou být odvedeny krví. Bez významu nejsou ani emoční a psychické vlivy. Tok mízy se zpomaluje působením hněvu, stresu, únavy či silného emočního zážitku.
Jestliže se zpomalí tok lymfy, zůstávají buňky v kyselém prostředí. Nedostává se k nim čerstvý kyslík a palivo (at již cukr či tuky). Nevyužitý cukr kvasí a vznikají toxické kyseliny; v přítomnosti kyselin a nedostatku kyslíku se začínají proměňo­vat mikroformy. (Což nám již připomíná počáteční stadia in­zulínové rezistence, jež je předstupněm diabetů.) Organismus je méně výkonný a člověk se cítí jako bez energie. Zhoršuje se krevní oběh. Leckde ho bolí, protože se mu v tkáních hromadí kyseliny. V těle se zadržují tekutiny -- což je jeden ze způsobů jak neutrali­zovat kyseliny. A člověk je náchylný ke vzniku degenerativních chorob, například diabetů.
A proto se pravidelně - a zdravě - pohybujte! "Rozpumpujete mízní systém, buňkám zajistíte, že dostanou potřebné palivo, ze budou obklopeny alkalickou tekutinou a zbaví se veškerých toxinů a zbytků, zajistíte si tím zdravé tělo plné síly.
SPRÁVNÝ POHYB
Bez pohybu nebo s nevhodným pohybem se řítíte do mnoha zdravotních problémů. Řešení je naštěstí jednoduché: vhodný pohyb. Všeobecně se jedná o nenamáhavý aerobní pohyb, jako jsou chůze, používání krasových trenažérů a skákání na trampolíně, sta­tičtější cvičení jako jóga, Pilates a některé typy posilování a dokonce i "pasivní pohyb", k jakému patří saunování a masáže. Ať děláte cokoli, věnujte tomu nejméně dvacet až třicet minut denně. Než začnete s novým typem pohybu, měli byste se nejprve poradit s lékařem, především jste-li tak trochu peciválové.

Zdroj: Zázrak pH pro diabetiky - nakladatelství Nox


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya