MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ

20. května 2014 v 16:49 |  zdraví
Jedno z dalších přírodních antibiotik.
Krásné oranžové květy měsíčku lékařského jsou tak působivé s veselé, že je možné je zařadit mezi nejkrásnější květy. Zahrádky zdobí až do podzimu, ale většina zahradníků se ani neuvědomuje, jaká obrovská léčivá síla se v nich nachází. Jestliže si měsíček chceme nasušit sami, musíme sbírat plně rozkvetlé květy, během slunečného dne, nejlépe kolem poledne. Tehdy mají největší sílu. Nejúčinnější jsou tmavě oranžové květy. Samozřejmě si drogu můžeme koupit v lékárně či bylinkářství. Květními lupínky lze zdobit pomazánky, saláty, polévky, přidávat je při vaření do rýže - dodávají ji pikantní chuť.
Léčivou drogou měsíčku je květ- okvětní jazýčky, ale také případně celý květ s kalichem a oboje sbíráme od poloviny června do konce srpna, někdy ještě i v září a sbíráme nejraději dopoledne. Někdy se však vyskytne mezi oranžovými květy žlutý měsíček zahradní, a ten je jen na na krásu a na okrasu. Pokud sbíráme květ i s kalichem, je nezbytně nutné sbírat až po dokonalém zmizení rosy, protože jinak začne při sušení měsíček plesnivět.
Sušíme při teplotách do 40 °C, ale ale ne na plném světle, spíš alespoň v šeru. Světlo, hlavně pak UV záření bylině nesvědčí, a ničí její léčivé účinky.
Po usušení skladujeme v suchu a temnu. Měsíček je hodně hydroskopický (má tendenci natahovat do sebe vlhkost), a tak není na škodu několikrát za zimu ho lehce přesušit. Vyhnete se případnému zaplísnění a tím pádem znehodnocení vaší práce.Měsíček lékařský je dnes již docela známou léčivkou, která se používá také v kosmetice, kde se využívá její schopnost zjemňovat pokožku, svými hojivými účinky zlepšuje krémy a jiné pleťové přípravky.

Hlavní léčebné využití měsíčku je zevně na těžce se hojící rány a vředy, většinou ve formě obkladů či masti. Velmi dobře pomáhá i při drobných poraněních a bolestech kolem nehtů. Květní lupínky rozvařené v masti (obyčejně ve vepřovém sádle či oleji) jsou velmi dobré i na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, zapařeniny, plísně na nohou, omrzliny a trhliny na prsních bradavkách po kojení, přičemž dítěti nijak neškodí. Měsíček je výborný i do sedacích koupelí při zánětu tlustého střeva. Formou tinktury je skvělý na nehojící se rány, výrony krve a pohmožděniny. Čerstvá vylisovaná šťáva slouží k natírání při rakovině kůže a na stařecké pigmentové skvrny.

Při vnitřním užívání ve formě čaje je měsíček výborný na nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest. Patří mezi nejlepší léčivky používané při podpůrné léčbě a prevenci rakoviny ženských pohlavních orgánů a prsu, žaludku, jater, tlustého střeva, kůže. Má i dobré "ženské vlastnosti", protože přispívá při silné a dlouhotrvající menstruaci. Týden před jejím začátkem je třeba pít denně dva šálky měsíčkového čaje.

Aby byl výčet příznivých léčebných účinků měsíčku lékařského úplný, musíme ještě připomenout jeho schopnost uklidňovat centrální nervovou soustavu, snižovat tlak krve a zlepšovat činnost srdce.

Měsíček obsahuje karotenoidy, silici, triterpenové saponiny, flavonoidové glykosidy, hočiny - calenden, kyselinu salicylovou, vitamín C, pryskyřice, sliz, flavonidy a další. Patří mezi jednu z nejúspěšnějších léčivých bylin.

Působení měsíčku je příznivé jak při vnitřní, tak i při vnější aplikaci. Při vnitřním podávání ovlivńuje příznivě játra a žlučník, uplatňuje se při léčení astmatu, při bušení srdce, upravuje menstruaci, hojí záněty, žaludeční vředy, záněty střev. Je velmi vhodný při Crohnově chorobě a zánětech tlustého střeva, hubí střevní parazity - škrkavky
Působí také mírně sedativně a působí antibioticky.

Zásadně je měsíček zajímavý také proto, že jako jedna z mála léčivek vykazuje kancerostatický efekt i při podávání formou čaje a to zejména v oblasti trávicího ústrojí a ženských orgánů.

Měsíček také hojí ušní a oční záněty a je příznivý také při kloktání v dutině ústní.

Pokud čerstvou bylinu naklepeme, aby pustila šťávu a omotáme jí přes noc kolem nohou, má dobrý vliv na křečové žíly. Je však potřeba vydržet alespoň týden, pro patrnost efektu.

Vhodnou formou pro podávání měsíčku je odvar, ovšem doba varu nesmí překročit 1-2minuty. Pro vnější užití- výplachy, klyzma používáme až dvojnásobnou dávku drogy. Pro vnější použití je to pak také mast, tinktura či olej.
.
Měsíčkový olej

Měsíčkový olej získáme, pokud naplníme lahev čerstvými okvětními lístky, vzduchotěsně jí uzavřeme a dáme na 14 dní na slunce. Květy pustí zlatově oranžovou šťávu- olej, který se usadí na stěnách lahve. Do lahve pak nalijeme líh, ve kterém se olej rozpustí. Použitím tohoto oleje dosáhneme maximálního účinku. Šťáva z čerstvých květů odstrańuje bradavice a svrab- stejně tak tento olej.

Já osobně si ještě připravuji zcela obyčejný olej, kdy zaliji plnou lahev květů obyčejným slunečnicovým olejem a nechách 6 neděl louhovat. Vznikne velmi jemný zlatavý olej.

Měsíčková tinktura

Další z vynikajících tinktur, velmi jednoduchá příprava, jen je třeba dost silného alkoholu či lihu. Lahev naplníme do měsíčkem a zalijeme nejlépe 80% lihem. Jeden díl drogy zalijeme zhruba 10 ti díly lihu. Nechávám 14 dní louhovat.

Kdy užívat měsíčkovou tinkturu?

Tinkturu používáme pro zesílení účinků čaje (pijeme vnitřně), jako obklad při ranách, pohmožděninách, výronu krve, přetažení svalů, hnisavých vředech a otocích (aplikujeme zpravidla zevně). Kloktání tinkturou léčí zánětlivá onemocnění dásní a krku v případě nachlazení.
Měsíčková tinktura se tedy používá buď rozpuštěná v převařené vodě nebo v čaji vnitřně jako čaj anebo se používá na vnější poranění či onemocnění a to hlavně formou obkladů při ranách, při výronech krve, hnisavých vředech, proleženinách, otocích, při bércových vředech, plísňových mapách, při zánětech kolem nehtů, léčba rakoviny - zejména prsů a dělohy, tvrdnutí prsou / zevně i vnitřně /
Měsíčková tinktura - je nenahraditelná při ranách, při kterých hrozí zánět, čerstvé krvácející rány.

Měsíček lze užívat jak samostatně, tak do směsí, nevykazuje žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

V kuchyni lze měsíček použít jako náhražku šafránu na obarvení rýže.

Tzv český ženšen:
Spolu s kopřivou a pampeliškou si z něj připravíme výborný čistící čaj :
Smícháme 1 díl měsíčku lékařského, 1 díl kopřivy a 1 díl pampelišky. Měli bychom ho pít 3 týdny po 3 šálcích denně, a to 3 x do roka.

Návod na přípravu masti:
půl kg vepřového sádla (bez soli), 2 hrstě čerstvých květů. Sádlo rozpustíme, květy nasekáme na jemno. Potom květy dáme do sádla a necháme přejít varem. Odstavíme a necháme odpočívat asi 12 hodin. Pak sádlo jemně rozpustíme, vše přecedíme a mast uložíme do skleniček. Měli bychom ji skladovat na chladném, tmavém místě.

Úplně stejným způsobem se dá udělat i měsíčkový olej:
akorát místo sádla použijeme buďto olivový či slunečnicový olej (zase 0,5 l oleje na 3 hrstě měsíčkových květů).

Kdy užívat mast nebo olej
Používáme je na pooperační jizvy, křečové žíly, zánět žil, bércové vředy, omrzliny, spáleniny, vředy, akné, plíseň nohou, proleženiny, podlitiny, popraskanou kůže, řezné rány, hemoroidy nebo sluneční spáleniny.

Měsíček nemá vedlejší účinky, lze ho užívat dlouhodobě. Snášejí ho dobře i děti a starší lidé.


Zánět v oblasti středního ucha
bychom neměli podceňovat, protože jestli by zde zanícená oblast praskla a hnis se dostal do oblasti mozkových blan, potom hrozí vznik hnisavé meningitidy, která může pro dítě skončit i smrtí. Proto se pokusíme zpočátku tlumit zánět středního ucha tak, že vatový tampon namočíme do měsíčkové tinktury a ten opatrně jemně vložíme do bolestivého ucha a necháme tam po několik hodin působit.

Když tohle nepomůže do šesti hodin zmírnit bolest, potom urychleně musíme vyhledat odbornou lékařskou pomoc! / -MUDr. Jan Miklánek, primář a léčitel,
Publikováno v časopisu Ve hvězdách & Lidový léčitel

zpracováno podle
www.celostnimedicina.cz/

.
Upozornění: Nic v tomto článku není zamýšleno jako lékařská rada. Pro lékařskou diagnózu, radu a pomoc navštivte prosím svého lékaře.
.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 mostecky mostecky | E-mail | 30. března 2015 v 15:30 | Reagovat

Měsíček je skvělý. Ale není zde líčeným všelékem. Jako pracovník v parazitologii jsem nezaregistroval, že by zlikvidoval nějakého parazita. Je projímavý a . .  všeho moc škodí. Pokud jste zlikvidovali škrkavku dětskou Měsíčkem lék. dejte mi vědět ! Bylo by to na publikování v "The Parazitology"

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya