LICHOŘEŘIŠNICE VELKÁ - silné přírodní antibiotikum

4. srpna 2014 v 10:07 |  zdraví
Lichořeřišnice je jednoletá bylinka buď nízká anebo s plazivou až tři metry dlouhou lodyhou. Má zářivě žlutooranžové, někdy i červené květy, bordó ale i barvy čajové růže.. Kvete od začátku léta až po první mrazíky. Je nenáročná na pěstování, rozmnožuje se semeny. Hodí se jak do truhlíků, tak na obruby záhonů, ale je to skvělá i léčivka s antibiotickými účinky.


Obsahuje thioglykosid glykotropeolin, který se štěpí pomocí enzymu myrosinu na vlastní mikrobiálně účinnou složku benzylisothiokyanatan . Pomůže i při léčbě zlatým stafylokokem. Působí proti salmonele nebo streptokokům. Lichořeřišnice působí proti všem ze 46 kmenů bakterií Staphylococcus pyogenes aureus, které jsou častými původci nejen zánětlivých onemocnění močových cest a ledvin, ale i dalších. Staphylococcus pyogenes aureus, mají také mj. na svědomí i černý kašel. Lichořeřišnice při pravidelném užívání do 2 měsíců likviduje v těle většinu stafylokoků, streptokoků, E-coli, salmonel a dalších nebezpečných bakterií, a to zejména v močových cestách. Aktivně ovlivňuje akutní i chronické záněty urogenitálního systému a velmi se osvědčila při zánětech prostaty.
Rovněž obsahuje účinnou silici a draslík. Nejvyšší zastoupení sloučeniny je v plodu. Listy jsou bohaté na vitamin C, semena na železo a fosfor. Lichořeřišnici je vhodné použít jak při zánětech močových cest a ledvin, tak při zánětech dýchacích cest, zánětech vaječníků, zánětu prostaty, zánětu zvukovodu a zánětech dýchacích cest, bolestech v krku. Působí i jako prevence nebo j pro doléčení proběhlých zánětů s hrozbou recidivy. Čerstvá šťáva nebo obklady z rozdrcených listů mají dezinfekční účinek. Můžeme ji použít na poranění kůže, kde ničí případné mikroorganismy, které by mohly vést k zánětu. Dříve se bylinka používala i jako přípravek proti padání vlasů a proti lupům.

Bylinka má mimořádnou antibakteriální účinnost, funguje při jakémkoliv ředění a tak je velice vděčnou drogou pro homeopatické účely.
Její včasné nasazení může zlikvidovat infekci již v jejím začátku. Funguje spolehlivě jak u lidí, tak u zvířat


Čaj:
  • 1 lžičku řezaných sušených nebo 2 lžičky řezaných čerstvých listů zalijeme šálkem horké vody, necháme cca 10 minut louhovat, přecedíme. Při potížích můžeme užívat 3x denně nebo 1x denně jako prevenci.
  • Čaj užíváme 3x denně při problémech nebo 1x denně jako prevenci.
Tinktura:
  • 130 - 150g semen lichořeřišnice ( rozkájených na polovinu ) zalijeme 1 litrem 50% alkoholu a necháme 3 týdny louhovat. Denně protřepáváme, pak scedíme a vylisujeme. Užíváme 3x denně 15 kapek.
  • Další verze: k výrobě tinktury nepoužívám jen semena, ale i květy a část natě. 1 díl semen : 1 díl květů a natě. Nakrájené nasypu do sklenice , zaliji alkoholem ( stačí i 40% ) tak, aby nakrájená bylina byla celá ponořená. Zavíčkuji a nechám stát na světle 3 týdny až měsíc. Potom scedím, dobře z bylin vymačkám tekutinu. Je dobré přelít do tmavých lahviček. Dospělí užívají 3x denně 25 kapek.
  • Účinky má tinktura opravdu vynikající.
.
Sirup:
  • 2 hodně plné žíce nasekané rostliny zalijeme sklenicí vroucí vody a poté vše osladíme medem. Podáváme jednu lžíci každé dvě hodiny.
Výhodou této rostliny je, že jak list, tak květ i plod (semeno) jsou v čerstvém stavu jedlé. Dají se konzumovat přímo z rostliny nebo přidávat do zeleninových salátů. Lichořeřišnice má kořeněnou chuť, připomínající ředkvičky nebo kuchyňskou řeřichu kterou rychlíme v zimě. Mladší, nedozrálá semena nebo poupata květů lze též nakládat do octa a používat místo kapari. Výborná je i pro přípravu salátů.
.
Vlasové tonikum :
  • 50g Lichořeřišnice, 50g list kopřivy, 50g brčálu-barvínku, 15g cibule
Vše na drobno pokrájíme, vložíme do sklenice a zalijeme alkoholem, uzavřeme víčkem a uložíme na teplé místo na 3 týdny. Občas protřepeme. Pak přecedíme a nalijeme do láhve.
Tonikum vtíráme do vlasové pokožky po umytí a mírném uschnutí vlasů jen 1x za 14 dní, ne častěji.

Extrakt proti vypadávání vlasů :

  • 50 g kořene kopřivy, 50g listů a květů lichořeřišnice, 50g dřeva zimostrázu (Buxus semp.)
Na drobno pokrájíme a vložíme do sklenice , zalijeme alkoholem, uzavřeme víčkem a uložíme na teplé místo na 3 týdny - občas protřepáváme. Pak přecedíme a nalijeme do lahvičky. Extrakt se pravidelně používá k masáži pokožky hlavy.

Odvar proti lupům
  • 2hrsti natě lichořeřišnice dáme do 1l studené vody, pak 10 minut vaříme přikryté na mírném ohni. Odstavíme a ještě 15 minut necháme vyluhovat a přecedíme. Použijeme pro poslední opláchnutí vlasů po jejich umytí.

zdroj: vlastní + léčitel pan Jukl

S díky ♥ Anička ♥
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya