TŘEZALKA TEČKOVANÁ

8. srpna 2014 v 19:38 |  zdraví
Další přírodní antibiotikum.
Malá rada - zvláštností této byliny je její červené barvivo. Pokud si potřebujete ověřit že jste 100 % našli třezalku tečkovanou, rozemněte několik žlutých kvítků mezi prsty. Když se vám zabarví červeně, jedná se právě o třezalku tečkovanou.

.
Třezalka se svými léčivými schopnostmi řadí na jedno z prvních míst mezi našimi léčivými bylinami. Sbíráme ji od července do konce srpna. Můžeme ji sušit, nakládat do lihu či oleje.
Třezalka tečkovaná pomáhá při nervových potížích, nervozitě, neklidu, úzkosti, náladovosti, depresivních stavech i nespavosti. Dále regeneruje játra, žlučník, upravuje trávení a posiluje oběhovou soustavu (zlepšuje kvalitu cévní stěny). Působí antibioticky, podporuje látkovou výměnu, má silné protizánětlivé a hojivé účinky.

Po úrazech hlavy léčí poškozenou tkáň a odstraňuje otoky. Pomáhá při rekonvalescenci po mozkových příhodách. Zevně pomáhá při kožních neduzích, spáleninách, léčbě ran, zlomenin, naraženin a na vymknuté končetiny i podlitiny.
Léčivé účinky třezalky jsou skutečně bohaté, stejně jako formy jejího využití. Nejprve si představíme třezalkové čaje a likéry.

Třezalkový čaj
  • Potřebujeme: 2 lžičky třezalky, 3 dl vroucí vody
Postup: Bylinku přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a po douškách vypijeme. Doporučená pitná kúra je 2× denně šálek po dobu 4 týdnů.

Nejúčinější formou je tinktura.
Nakrájený květ třezalky s natí nasypeme do sklenice a zalijeme 50 % alkoholem. Vše necháme 14 dní až tři týdny na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout 2× denně protřepávat (aby se uvolnily léčivé látky). Poté přecedíme a užíváme 3× denně 30 kapek po dobu 4 týdnů.

Čaj na celkové zklidnění (při nervozitě, neklidu, úzkosti a nespavosti)
  • Potřebujeme: 1 lžíci třezalky, 1 lžičku květu měsíčku, půl lžičky kořene kozlíku, půl lžičky chmelových šišek, 0,5 litru vroucí vody
Postup:
Léčivky smícháme dohromady, přelijeme je horkou vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Tento čaj je vhodné popíjet po dobu 14 - 20 dní.

Ne vždy se nám daří nasbírat do směsi všechny potřebné byliny. V některých bylinkových lékárnách vám je v udaném poměru namíchají.
*
Cévní čaj
Potřebujeme: 2 lžíce třezalky, 1 lžíci bělotrnu, 1 lžíci pohanky lámanky, 2 lžíce drcených šípků, 1 lžíci drceného plodu rakytníku, 0,5 litru vroucí vody
Postup:
Bylinky a pohanku zalijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat. Po uplynutí této doby přecedíme, nalijeme do termosky a popíjíme během dne. Tato pitná kúra by měla trvat 6 týdnů.

Zažívací likér
  • Potřebujeme: 1 lžíci třezalky, 1 lžičku kořene omanu, 1 lžičku drceného semene fenyklu, 1 lžičku drceného semene anýzu, 1 lžičku kořene hořce žlutého, 0,5 litru destilátu
Postup: Všechny přísady smícháme dohromady a zalijeme je destilátem. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Poté přecedíme a při potížích užíváme 1× denně 1 štamprli.

Třezalkový olej má velmi hojivé a regenerační účinky
Třezalkový olej je vyhlášeným zázračným přípravkem na popáleniny, opařeniny, kožní neduhy, špatně se hojící rány, křečové žíly, hemoroidy, poštípání hmyzem. Můžeme ho použít k promazávání při bolestech zad, ischiasu, revmatismu, dny.
Jednoduchý a účinný prostředek na zklidnění těchto problémů je vyzkoušené použití třezalkového oleje. Důkazem toho je mnohostranné využití maséry a léčiteli. Třezalka nám může pomoci při problémech s pohybovým ústrojím a páteří. Jejím vnitřním užíváním působí protizánětlivě a též tlumí bolestivé stavy. Jednoduchý a účinný prostředek na zklidnění problémů s páteří - člověku ležícímu na břichu nalejeme na prohlubeň kolem páteře vrstvičku třezalkového oleje a přikryjeme fólií nebo pergamenem asi na dobu 15 minut. Olej je nucený vsáknout do meziobratlových plotének, které uvolní nervy a nastává velká úleva.

Potřebujeme:
  • 2 hrsti čerstvých květů, 500 ml olivového či sezamového oleje, 2 lžíce lihu, sklenici s víčkem
Postup: Rozdrcené květy zalijeme olejem tak, aby byly zcela ponořené. Vše necháme 14 dní na slunečném místě odpočívat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby přecedíme, hotový olej smícháme s lihem, nalijeme ho do skleněné lahve, uzavřeme a uschováme na chladném místě.
Pozor, třezalka zvyšuje citlivost na sluneční světlo. Fotodynamicky působící antrachinon hypericin způsobuje, že je kůže citlivější ke světlu. Při užívání třezalky se raději vyvarujme přímého slunečního záření či solária.

Třezalková kosmetika:
Bylinku můžeme výhodně použít také do domácí přírodní kosmetiky. I tady její síla působí blahodárně.

  • Třezalková koupel
Potřebujeme: 3 hrsti třezalky, 3 litry vroucí vody
Postup: Léčivku smícháme, přelijeme vroucí vodou a vše necháme 60 minut louhovat. Pak přecedíme, hotový čaj nalijeme do vody ve vaně. Bylinková koupel by měla trvat 15 minut. Pro zesílení účinku koupele si můžeme dopřát 20minutovou relaxaci. Tuto proceduru opakujeme 10 dní po sobě.

  • Třezalkové tonikum
Potřebujeme:
2 lžíce třezalkových květů, 3 dl 60% lihu
Postup: Do sklenice vložíme květy a zalijeme je lihem. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. Nesmíme zapomenout denně protřepávat. Po uplynutí této doby dobře přecedíme. Takto získáme koncentrát, který musíme následovně naředit. Na 2 dl destilované vody dáváme 1 polévkovou lžící základní tinktury.

  • Regenerující pleťová maska
Potřebujeme: 1 lžičku třezalkového oleje, 3 lžíce zakysané smetany
Postup: Olej smícháme se smetanou a vzniklou směs naneseme na obličej a dekolt a necháme 15 minut působit. Poté umyjeme.

Některé knihy o léčivých rostlinách a jejich použití uvádějí, že užívání třezalky může způsobit fotosenzibilizaci = zvýšenou citlivost na ozáření sluncem. Třezalka by se neměla pít v létě. Další kontraindikací je používání třezalky po prodělané rakovině a při užívání některých léků.
Je vhodná při depresích, které nastávají koncem zimy, kdy nebyl dostatek slunečního.podle zdrojů + vlastní:Článek je možné šířit s plným odkazem http://poutnicicasem.blog.cz/1408/trezalka-teckovana

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Třezalka Třezalka | E-mail | Web | 6. května 2015 v 9:25 | Reagovat

Třezalka je skvělá, jinak řečená taky vnitřní slunce. Důležité je nebrat jí ve slunečné dny, jinak by mohlo dojít k vnitřnímu přepalu.

2 poutnici časem poutnici časem | 6. května 2015 v 9:55 | Reagovat

ano, a ani se s ní nenatírat

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya