VODA: JEDNODUCHÝ FILTR Z BOROVÝCH VĚTVÍ

18. září 2014 v 15:20 |  některé i nadčasové informace které nemusí vždy rezonovat s vaším poznáním a vnímáním současnosti
Jednoduchý filtr z borových větví odstraní až 99 % bakterií. Zůstane čistá voda .
Pokud byste na výletě u jezera dostali chuť napít se čerstvé vody , ale nedůvěřujete její čistotě, je tu řešení . Použijte větev z nejbližší borovice. Oloupejte ji z kůry a vložte do duté tyče. Do ní pomalu vlijte vodu. Bez jakéhokoliv dalšího zdroje energie vám za chvíli tento improvizovaný filtr dodá pitnou a nekontaminovanou vodu. Nemusíte se obávat ani nebezpečných bakterií Ecoli

Vědecký tým MIT zjistil, že jeden tento filtr dokáže vyprodukovat za den až 4 litry vody. To bohatě postačí pro průměrného dospělého člověka . Studii zveřejnili v časopise PLoS One . Výzkumníci prokázali , že malý kousek dřeva z nejmladší části stromu , který slouží k pohybu vody až od kořenů dokáže vyfiltrovat více než 99 % bakterií Ecoli . Tkáň, která vede mízu po celé délce stromu obsahuje xylem , může přepravovat i vodu , přičemž zachytí většinu typů bakterií .Proifesor Rohit Katnik z mechanického inženýrství MIT ho popisuje jako slibný nízkonákladový materiál pro filtraci vody , vhodný zejména pro venkovské komunity , kde jsou pokročilé filtrační systémy těžko dostupné .
Existuje celá řada technologií čištění vody na trhu a mají různé nedostatky. Čištění chlorem je efektivní i ve velkém množství , ale je drahé . Vařící voda zas bezpečně odstraní kontaminanty , ale spotřebuje hodně energie na ohřev . Membránové filtry jsou také schopné odstranit mikroby ale jejich cena je příliš vysoká . Navíc může snadno dojít k ucpání filtru a čerpadla.

Dřevo je levnou a obnovitelnou alternativou pro ekologické čištění vody.Dřevo se skládá z xylémů , porézní tkáně , která vede tekutiny od kořenů ke koruně stromu . Póry zamezují kavitaci , což je proces, kdy vznikají vzduchové bubliny a ty mohou strom zabít . Malé xylémové póry je dokážou bezpečně zachytit .


Rostliny přišli na to, jak odbourat nežádoucí mikroby a bakterie .
Experti pokračují ve studii dalších druhů dřeva a čištění kontaminované vody . Částice o velikosti několik desítek nanometrů jsou s pravidla menší než bakterie Ecoli a jiné, takže je dokážou bezpečně zachytit. K zachycení virů to však nestačí, protože jsou mnohem menší. Experti plánují vyhodnotit výzkum a určit potenciál využití této efektivní a zejména laciné metody získávání nekontaminované pitné vody.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya