DECH JE KLÍČEM KE ZDRAVÍ I K VNITŘNÍMU POSUNU / 1. část

19. listopadu 2014 v 19:26 |  cvičení na podporu energetického systému
Dech je základem života, mezi nádechem a výdechem probíhá celý lidský život. Dýchání je lék zadarmo.
..
.
Prostor, který nás obklopuje, je naplněn pránou - univerzální životní energií. Člověk tuto základní kosmickou energii přijímá různými způsoby. Jedním z nich je dýchání. Ze sanskrtu známe slovo "prána", které se překládá jako dech, dech života, kosmická nebo univerzální energie. Tyto rozdílné překlady vyjadřují různé úrovně našeho dýchání. Ve skutečnosti jsme dechem spojeni s onou vše pronikající životní energií, bez které by neexistovalo nic, v pro nás známé formě stvořeného.

Lidé mají svou vlastní energii kterou získali od svých rodičů. Energii země přijímají stravou, Energii vesmíru dýcháním. Proto je to co jíme a to jak dýcháme, jediná správná cesta k nápravě. Ačkoli je každý náš dech skutečným darem a poslem života a tudíž základní hybnou sílou veškerých našich projevů a aktivit, považujeme jej za samozřejmost a běžně jej zpravidla vůbec nevnímáme.
Ignorováním dechu tak prakticky nepřetržitě ztrácíme spojení se životem, ochuzujeme naše tělo i mysl nejen o životodárný kyslík, ale taktéž o spoustu neméně významných poselství inteligence života, obsažených v každém dechu.
Postupně tak dusíme, svíráme a devastujeme náš organismus, což má za následek únavu, ztrátu radosti ze života, blokády toku energií s postupným narušováním zdraví a harmonie.
LÉČIVÁ SÍLA DECHU
Dýchání je jednou z fyziologických funkcí našeho organismu a v součinnosti s jeho dalšími orgány a systémy tvoří úžasný celek jménem Člověk. To je všeobecně známá věc. Co již ale obecně známou věcí není, je to, že každý dech je nositelem komplexní a ideální informace vesmíru, určené konkrétnímu jedinci v konkrétním místě a čase.

Nabízí se tedy otázka, proč vůbec onemocníme, když život, proudící skrze dech naším tělem a myslí, je dokonalý a nezničitelný? Je to proto, že náš dech prakticky vůbec nevnímáme, čímž postupně ztrácíme kontakt se životem, s jeho intuitivním vedením a harmonizující sílou.Léčivá síla dechu je geniální. Vše, čeho je zapotřebí, je cíleně zaměřit dech na oslabená místa našeho těla a mysli a nechat jej jimi vytrvale a volně protékat. Každý náš vědomý dech je tou nejlepší lekcí a navigací našeho života
Jedním ze zdrojů chronického překyselování našeho organismu je nedostatečné dýchání. Většina z nás dýchá povrchně, nepravidelně. Kromě chybějícího kyslíku, který by jinak dokázal spoustu kyselých látek doslova spálit, je druhým důsledkem nedostatečného dýchání hromadění kysličníku uhličitého v krvi. A právě ten vytváří nejběžnější kyselinu naší krve, kyselinu uhličitou. Pomalé hluboké dýchání dokáže v těle malé zázraky.
.
Plíce jsou spojeny s kvalitou dýchání a otevírají se do nosu. Dýchání představuje naši schopnost přijímat život. Pokud se nedokážeme nadechnout do celého těla, nedojdeme k naplnění. Dostatečně hluboký hluboký nádech a pomalý výdech dodá tělu kromě kyslíku i spoustu energie, která posílí vnitřní orgány, dráhy a cévy a navíc i ochranný štít . Tato ochrana pomáhá tělu ke zvýšení odolnosti k vnějším vlivům, kterými mohou být chlad, vítr nebo vlhko. Pokud jim otevřeme bránu, snadno nám způsobí nachlazení, rýmu, chřipku či závažnější onemocnění.
.
Dech tvoří most mezi myslí a tělem. Pomůže nám, abychom dokázali žít přítomností, a být bdělí v každém okamžiku.
.
Pozorování svého dechu je jedním z nejúčinnějších nástrojů, jak utišit mysl. Pokud vědomě zaměříme pozornost na svůj dech, trochu se prohloubí. Pokud vnímáme svůj dech, pravidelný nádech a výdech, po chvíli máme pocit jakoby nás tento vzduch pročišťoval. S každým nádechem jsou i chaotické myšlenky, starosti vířící naší hlavou slabší, a pozornost ostřejší. Připadáme si chráněnější - chráněni energií prány.
Dýchání nosem a dýchání ústy už ze svého principu vyvolávají odlišné tělesné odezvy. Dýchání nosem aktivuje parasympatický nervový systém (PNS), zatímco dýchání ústy zase sympatický nervový systém (SNS). Kyslík do naší krve je dodáván plícemi. Jestliže plíce nestíhají dostatečně okysličovat krev, začneme vnímat zkracování dechu a zpravidla nastupuje i dýchání ústy, které zároveň zrychluje srdeční rytmus a stimuluje uvolňování většího množství hormonů SNS do našeho oběhového systému.
Dýchání nosem přináší o 10 až 15% vyšší oxidaci krve. Děje se tak díky reakci na kysličník dusíku, ke které dochází v nosních dutinách. Kysličník dusíku působí tak, že rozšiřuje krevní cévy. Když při nádechu nosem proudí dovnitř, plicní sklípky se postupně rozšiřují a díky tomu jimi může proudit větší množství krve, a ta je pak následně okysličena. Toto ale nenastane, pokud probíhá dýchání ústy. Nepodaří se to také tehdy, když někdo musí používat respirátor a nemůže přitom dýchat nosem. Účinek se dostavuje pouze tehdy, když je vzduch nadechován nosními cestami.

Kysličník dusíku rovněž ovlivňuje funkce nervového systému, pomáhá každé tělesné buňce fungovat, léčit se a ubránit se napadení. Mezi jeho další pozitivní účinky patří i tyto:
  • zlepšení krevního oběhu (důležité při vysokém tlaku)
  • snižování bolestivosti
  • podporuje hubnutí
  • dodává energii
  • snižuje zánětlivost
  • zlepšuje trávení
  • posiluje imunitní systém
  • pomáhá při prevenci proti rakovině
  • je prospěšný pro činnost mozku
Svaly, které jsou využívány pro nádech jsou : bránice, mezižeberní svaly, sternomastoidální a trojúhelníkový. Při výdechu jsou zase nejvíce zapojovány břišní, šikmé a mezižeberní svaly. Plíce a hrudní dutina jsou natolik elastické, že se přizpůsobují silám, kterými na ně působí dýchací svaly. Bez ohledu na intenzitu pohybu bývá největší úsilí generováno ve svalech, zajišťujících nádech - hlavně však v bránici.
Lidé jen zřídka využívají více než 50% své kapacity plic. Je důležité si uvědomovat, že při dýchání ústy se jen málo zapojují svaly, které jsou kolem spodní části plic. Horní plicní laloky jsou obklopeny receptory stavu nouze a stresu, zatímco receptory zklidnění a uvolnění jsou umístěny kolem spodních laloků. Takže tedy DÝCHEJTE... především nosem!
Pro naše tělesné výkony je určující, jaké je naše dýchání - jeho rytmus, hloubka i vyváženost nádechů a výdechů. Pokud pochopíme základy dýchání, dovolí nám to dále poznat, proč jsou i dechová cvičení tak důležitá. / viz další díly
.
.
POKRAČOVÁNÍ TÉMA DECH JE KLÍČEM KE ZDRAVÍ I K VNITŘNÍMU POSUNU najdete v rubrice "cvičení na podporu energetického systému". Jsou tam další další 4 články, každý z článků je možné šířit s jeho plným odkazem na tento blog.
.

ČLÁNEK JE MOŽNÉ ŠÍŘIT S PLNÝM ODKAZEM : 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya