KURKUMA

31. března 2015 v 18:23 |  zdraví

Léčivé účinky kurkumy

Kurkuma je také známa pod názvem indický šafrán. Pochází pravděpodobně z Indie a Číny. Indický šafrán je sytě žlutý prášek, a používá se nejčastěji, ale nejen - do vegetariánské stravy, do rýže, luštěnin, omáček, dušených a pečených mas, ale i do moučníků a knedlíků. Obsahuje žluté barvivo, kterým se obarvuje máslo, sýry, pomazánky i likéry a masti.

Kurkuma je často označována za žlutý zázrak z Asie. Důvodem není pouze její velmi široké uplatnění v potravinářství a její barvící schopnosti, ale také její síla léčit a uzdravovat.
V indickém léčitelství se používá více než 4000 let. Zmínky o jejich léčivých schopnostech jsou zaznamenány například v nejstarší ucelené medicíně na světě, v ajurvédě. Tato prastará indická nauka se zabývala přírodním léčitelstvím, zdravým způsobem života a vycházela jen z přírodních zákonů. Později začali objevovat a využívat uzdravující schopnosti kurkumy i v západním světě a svoji důležitost si zachovala do 21. století. "Zázračným" uzdravujícím lékem je v této rostlině vzácné barvivo kurkumin, které má příznivé účinky na velké množství nemocí.
*
V indickém a čínském lékařství se kurkuma používala tedy již před tisíci lety k léčení, nebo alespoň zmírnění velkého množství chorob. Ulevovala od plynatosti, upravovala nepravidelnou menstruaci a zklidňovala porodní bolesti. Pomocníkem byla při ledvinových, žlučníkových a jaterních potížích a kolikách.
Silný nápoj z kurkumy se podával jako protilék po uštknutí pavoukem, či hadem a při otravě nevhodným nápojem nebo jídlem. Silným vývarem z kořene této rostliny se také Indové zbavovali parazitů z kůže a střev.
*
Dodnes se kurkuma využívá pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky, snižuje citlivost na bolest. Léčí otoky, pohmožděniny, výrony, nehojící se vředy, napomáhá při léčbě akné a jiných onemocnění kůže. Zmírňuje záněty kloubů, zklidňuje bolesti při revmatické artritidě. V těchto případech se přikládá i ve formě obkladů. Dva dny po aplikaci kurkumového obkladu zůstává pokožka žlutá, tak se nepolekejte. Působí zde podobně jako nesteroidní protizánětlivé léky, a to bez jejich nepříjemných vedlejších účinků.
Kurkuma podporuje funkci vnitřních orgánů, povzbuzuje trávení a pročišťuje krev, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a ochraňuje tak před vznikem infarktu a mozkové mrtvice. Kladně působí i na psychiku člověka. Tlumí rovněž aktivitu některých bílkovin, které stimulují růst nádoru. Protože posiluje funkci jater, léčitelé ji doporučují při onemocnění hepatitidou C. Snižuje také tvorbu krevních sraženin a tím brání vzniku infarktu a cévní mozkové příhodě.
Je důležitou léčivou rostlinou dnešní doby - protože působí jako přírodní antioxidant. Kurkumin je dokonce klíčovým prvkem některých antioxidačních preparátů, které se užívají k pročištění a uzdravování organismu.
*
O kurkumu a její účinky se v posledních letech začali zajímat a také je zkoumat i vědečtí experti. Nejnovější studie ukázala překvapivá zjištění, že kurkuma napomáhá léčbě a je i prevencí některých druhů rakoviny. Například rakoviny tlustého střeva a prostaty a dětské leukémie. Velký význam může mít i v léčbě lidí s Alzheimerovou chorobou.
To vše dokazuje výzkum provedený v Indii, kde jsou kurkuma a kari používané každodenně téměř ve všech recepturách. Uvedené choroby jsou v této oblasti zaznamenány v několikanásobně menším počtu, než například v USA. Kurkuma je v tomto směru tedy velkou nadějí v medicíně.
*
Kurkuma a kari
V tradičním indickém léčitelství se používala kurkuma v kombinaci i s jiným kořením. Bylo zjištěno, že je pak dosahováno ještě lepších účinků této byliny a dochází i k urychlení jejího léčivého působení. Například při jaterních potížích se míchala kurkuma se zázvorem.

Experimentováním a kombinováním tak vznikla skupina koření. Jedná se o skupiny koření, nazývané kari. Kromě kurkumy obsahují také koriandr, černý pepř, kmín, kayenský pepř a další. Složením a poměrem koření se od sebe jednotlivá kari liší. Vždy ale obsahují kurkumu.To znamená, že nejen kurkuma samotná, ale i všechna kari koření působí blahodárně na náš organismus. Léčí ho, očišťují a chrání před rakovinou. Neměla by tedy chybět v naší domácí sbírce koření.
*
Léčivé použití:
 • Recept na lék proti kašli
Jednu lžíci medu smícháme se lžičkou kurkumy a podáváme několikrát denně. Pomáhá nejen při kašli, ale ulehčí při zahlenění, které provází i jiné záněty dýchacího ústrojí.
 • Bolest (zevní)
Přiložíme zázvorový obklad. Příprava zázvorového obkladu: Smícháme 2 lžičky mletého zázvoru se 2 lžičkami mleté kurkumy a přidáme takové množství vody, aby vznikla pasta. Pastu zahřejeme a rovnoměrně rozprostřeme na kousek gázy nebo bavlněné látky. Obklad přiložíme na postižené místo a upevníme obvazem. Ponecháme na místě přes noc.
 • Bolest v krku
Kloktáme teplou vodu, do níž zamícháme 1/4 lžičky mleté kurkumy a špetku soli.
 • Bolesti těla, únava, rozlámanost
Při bolestech těla, při celkové únavě a pocitu rozlámanosti vypijte teplé, čerstvě svařené mléko s kurkumou (1/2 litru a 1 lžička kurkumy). Hned po dopití se vykoupejte v horké vodě. Nejezte studená jídla.
 • Namožené svaly (horní polovina těla)
Při celkovém namožení svalů aplikujeme na postižené místo 2x denně teplou pastu: lžička sušeného zázvoru s 1/2 lžičky kurkumy + teplá voda
 • Otoky
Na vnější otok naneseme pastu : 2 díly mleté kurkumy smíchané s 1 dílem soli + teplá voda
 • Spáleniny
Na postižené místo přikládáme listy aloe vera, aby se neudělal puchýř. Nebo použijeme pastu připravenou z čerstvého gelu z aloe vera se špetkou mleté kurkumy. Můžeme také použít ghí / přepuštěné máslo / či kokosový olej.
 • Na vyčištění zubů
Místo pasty si na kartáček nasypejte kurkumový prášek - nejen že zuby vyčistí a postupně vybělí, ale taky hojí ústní dutinu, zpevňuje dásně - nebojte se že vám zuby zažlutí. Mám vyzkoušeno.

ZDE JSOU DVA ZAJÍMAVÉ LÉČIVÉ RECEPTY. Nemohou ale způsobit zázrak, pokud si nespravíte i svůj životní styl, zdravou výživu. Totéž platí při všech léčebných metodách - ať už praktikujete bylinné kúry atd. Musíte jim vytvářet dobrý základ.

Pasta z kurkumy

 • 1 díl práškové kurkumy (běžně se prodává jako koření, ve specializovaných obchodech lze ji jistě obstarat i v bio kvalitě, a i ve větším balení než ji prodávají v prodejně potravin - já ji kupuji v prodejně Zdravá výživa)
 • 4 díly vody
  Kurkumu je třeba vařit, aby ji vaše tělo dokázalo lépe využít. Rozemletou kurkumu vaříme s vodou za stálého míchání cca 8 minut do konzistence husté kaše. Podle potřeby můžete přidat vodu. Po vychladnutí skladujte ve skleněné nádobě v chladničce, kde by vydržela několik týdnů pokud byste na ni zapomněli - což by byla škoda. Já tento základní recept vylepšuji kokosovým olejem a pepřem, abych z něj získala co nejlepší účinek. Do uvařené pasty přidám několik lžic kokosového oleje - a 1/2 sáčku mletého černého pepře na 100 gr kurkumy. Všechno rozmixuji. Pasta ku podivu nepálí, jak byste si mohli myslet. Uchovávám v chladničce.

 • Můžete si ji přidávat do ranní ovesné kaše, do jogurtu. Já si to zjednodušuji - každý den ráno si dám rovnou na lačno vrchovatou čajovou lžičku, zapiju zeleným čajem. Další verzí je, že ji přidáte do talíře s polévkou, do pomazánek ´, do "zlatého" mléka a pod. Čistím si jí i zuby, krásně je bělí a ošetřuje i dásně.
"Kurkuma je úžasná bylina. Ona geny nevypíná ani nezapíná. Ona je moduluje. To znamená, že je vypíná a zapíná tam, kde je potřeba. A to je geniální. Ale pozor. Kurkuma bez pepře nefunguje. Náš organizmus ji bez něj nevstřebá a jednoduše vyloučí." Radí Milan Calábek / založil esoterické centrum Mandala a Univerzitu Nové doby, v kterém pracovali, přednášeli čeští a slovenští léčitelé, sám se na její půdě věnuje především tématům archetypální psychologie, léčbě změnou modelu skutečnosti, individuální fytoterapii, a dalšímu… http://www.mandala-praha.cz/
*
Zlaté mléko
 • 1 lžička pasty z kurkumy
 • hrnek mléka (kravské, kozí, sójové či mandlové)
 • 2 lžičky jakostního oleje (kokosový, sezamový)
 • med nebo javorový sirup
 • kardamom (pokud chcete)
Vařte v mléce několik minut na mírném ohni 1 lžičku pasty z kurkumy. Odstavte z vařiče a vmíchejte 2 lžičky kokosového či sezamového oleje. Nápoj se pije horký, můžete si ho osladit medem, javorovým sirupem, případně stévií. Dobře se po něm spí, můžete ho popíjet před spaním nebo kdykoli během dne. Nezapomeňte, že dobrého výsledku dosáhnete jen při pravidelném užívání.

Možné vedlejší účinky kurkumy
Neexistují skoro žádné známé vedlejší účinky kurkumy, obecně se považuje za bezpečnou. Jedinou výjimkou je vyšší riziko ledvinových kamenů u osob, které mají k jejich tvorbě sklony. Kurkuminové doplňky nicméně vedlejší účinky mají:
 • Těhotné ženy by se jim měly vyhýbat, protože stimulují dělohu a mohly by vést k potratu.
 • Pokud se pokoušíte otěhotnět, mohl by tomu kurkumin bránit.
 • Jestliže máte nějakou nemoc, u níž se projevuje vliv ženských hormonů (např. rakovinu reprodukčních orgánů, myomy nebo endometriózu), je nutné se kurkuminu vyhnout, funguje totiž podobně jako estrogen.
 • Pokud však již trpíte onemocněním žlučníku, pak by se kurkuma neměla konzumovat každý den, protože její nadměrná stimulace by mohla věci ještě více zhoršit.
 • Je nutné ho vysadit 2 týdny před plánovanou operací, protože zvyšuje riziko krvácení.
 • Vzhledem k této jeho vlastnosti ho neužívejte ani spolu s léky, které zpomalují srážení krve, jako je aspirin, warfarin, naproxen, ibuprofen, diclofenac, a clopidogrel.
 • Kurkumin může zhoršovat nemoci žaludku, hlavně žaludeční vředy, GERD, ale i jiné - kurkumin může v takových případech dráždit žaludek a vyvolávat nevolnost nebo průjem.
 • Kurkumin nepříznivě ovlivňuje působení léků snižujících kyselost žaludečních šťáv, k nimž patří např. Zantac, Tagmet a Nexium.
 • Kurkumin neužívejte ani spolu s léky na cukrovku, protože zvyšuje riziko hypoglykemie.
 • Kurkumin také zhoršuje vstřebávání železa, takže ho neberte, pokud trpíte anemií.
POZOR: Kurkuma má silné barvicí schopnosti ☼ . Z pokožky smyjete do 2 dnů, z textilu po několikátém praní.

.
Podle zdrojů + vlastní
.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 mostecky mostecky | E-mail | 1. dubna 2015 v 8:36 | Reagovat

Ano, tak to je ono! Kurkumu označuje Čína jako rostlinu Titánů,rostlinu Nebeských obrů atp. Prosím nepředávkovat,šetřit. A ona poznámka o součinnosti s pepřem - kys. piperomovou je nesmírně důležitá, jinak se systém nespustí ! Vše čerstvé a pokud je možno kurkumu neupravovat,nedrtit až těsně před použitím. Nekupujte starou ve stáncích,sledujte datum.

2 poutnicicasem poutnicicasem | 1. dubna 2015 v 9:51 | Reagovat

děkuji ☼

3 Vanda Vanda | E-mail | 10. listopadu 2017 v 14:51 | Reagovat

Dobrý den, dle své zkušenosti, pozor na přímou konzumaci pasty, pokud máte zuby opraveny bílými keramickými plombami. Zubař se divil, že ještě nikdy neviděl, aby keramická plomba chytla nějakou barvu. Není to nijak moc vidět, takže mi to nevadí, ale zabarveny jsou.

4 poutnicicasem poutnicicasem | 10. listopadu 2017 v 15:41 | Reagovat

[3]:děkuji za info ☼

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya