A CO KDYŽ SE V KRKU ZAPÍCHNE RYBÍ KOST ?

24. prosince 2015 v 19:11 |  vánoční svátky
Co dělat ? I tohle může být jedno z vánočních překvapení, o které nikdo z nás nestojí.
Kůstka se většinou zapichne v tkání mandlí a kořene jazyka, kde vyvolává pocit cizího tělesa, lokalizovanou bolest v krku nebo škrábání, píchání a někdy i nutkání k dávení. To vše se zvýrazňuje při polykání.Pokud již k nehodě s rybí kostičkou dojde , není třeba dělat paniku . Alespoň v polovině případů s uvedenými obtížemi kostička pouze poškrábe sliznici hltanu a pokračuje se soustem potravy dále. V lehčích případech si umí člověk pomoci i bez lékaře. Pokud není zásadně omezená schopnost polykat , můžeme se pokusit celou kostičku uvolnit zajedením měkkou střídou chleba a zapít tekutinami. Jako další možnost se nabízí citron. Oloupejte citron a dužinu rozkrájejte na kousky. Postižený je musí sníst - kyselina rybí kost změkčí.
Pokud nejsou potíže výrazné , je možné několik hodin počkat, zda se nezmírní v případě , že by šlo jen o poškrábání sliznice . Při zapíchnutí kostičky do oblasti patrových mandlí někdy stačí i pohled do zrcadla při dostatečném osvětlení, a pokud je kůstka viditelná, můžeme se pokusit vytáhnout ji pinzetou. Při výraznějších potížích je třeba vyhledat lékařskou péči bez zbytečného odkladu , výjimečně se takové případy řeší i v celkové anestezii .
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya