VELIKONOCE

23. března 2016 v 10:32 |  velikonoce
Velikonoce - (latinsky pascha, řecky πάσχα - pascha, hebrejskyפֶּסַ ח‎‎ pesach - přechod, přejití, anglicky Easter). Podle etnologie navazují na tradici původně pohanského svátku jara (jako např. Beltain, Morana).
U Slovanů a Germánů splynuly jejich lidové oslavy s pohanskými slavnostmi jara, jimiž bylo oslavováno procitnutí přírody ze zimního spánku, čímž do jejích lidových oslav přešly v germánském a slovanském prostoru mnohé původem pohanské zvyky. Lidové zvyklosti spojené s Velikonocemi se pochopitelně místně liší.
Pravidla pro určení data Velikonoc - pokud první jarní úplněk připadne na neděli, slaví se Velikonoce až další neděli. Pondělí velikonoční podle těchto pravidel může připadnout na den v rozmezí od 23. března do26. dubna.

Velikonoční symboly
Velikonoční beránek
Beránek v křesťanství symbolizuje nevinného a čistého Beránka božího, který svou krví ochránil pokřtěné před hříchem a smrtí; pro Židy je pak památkou na vyvedení izraelského lidu z egyptského zajetí. Beránek byl však součástí tradic již v pohanských dobách - jehněčí maso bylo považováno za obřadní a slavnostní pokrm, přičemž si chudší vrstvy beránka při různých svátcích pekly jako sladké pečivo. Tento zvyk se udržel dodnes.
Vajíčko
*
Dalším z velikonočních symbolů je vajíčko, symbol nového života, neboť samo zárodek života obsahuje. V mnoha kulturách je vejce symbolem plodnosti, nesmrtelnosti, života a vzkříšení. Už ve starověkém Egyptě či Persii se na svátky jara barvila červeně vajíčka (červená jako symbol dělohy )
Zdobení skořápek vajec však může sahat mnohem dál. V souvislostí s lidovou tradicí se zvyk tato vejce malovat udržuje i nadále (označení "kraslice" je pak odvozeno od červené barvy). Důvodem pojídání vajec o Velikonocích byla zřejmě i skutečnost, že vejce se nesměla jíst v postní době. 6 týdnů před Velikonocemi se držel přísný půst.
Ačkoli mnoho nenáboženských tradic má své kořeny i v křesťanské symbolice, některé velikonoční symboly můžeme vystopovat až z předkřesťanské doby.
Vejce symbolizuje plodnost a úrodu, proto hospodáři nikdy nezapomněli dát jedno vejce do brázdy na poli a jedno vmíchat do krmení dobytku.
Zajíček
Zajíček má zřejmě původ v pohanských rituálech oslavující příchod jara.Symbolika zajíce pochází z tradice oslav svátku pohanské bohyně plodnosti Eostre. Z jejího jména je odvozeno slovo Easter, anglický název křesťanských Velikonoc. Podle legendy bohyně Eostre proměnila ptáčka, který umrzl ve vánici, v zajíce. On pak z vděčnosti každé jaro kladl vejce jako pták.
Mléko s medem
.
Mléko s medem symbolizuje zaslíbenou zem z Exodu, což je přejato i do legendy o Praotci Čechovi. V některých krajích se velikonošní pečivo polévá mlékem a medem.
.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya