POHANSKÝ SVÁTEK BELTAINE

26. dubna 2016 v 20:06 |  návrat k přírodě a zkušenostem našich předků
Ohňový svátek Beltaine připadá na první květnový den.Podle pohanských tradic právě začíná světlá část roku. V předvečer tohoto magického svátku rituálně oslavujeme čas probouzejícího se nového života. Poslední dubnová noc ohně, magie a čarování se nazývá Valpuržina noc. Probouzí se hadí síla země, ožívají zemské čakry, tak i čakry v těle člověka. Nebráníme se spojování protikladů, oslavujeme mužský a ženský princip tvoření, spojení bohyně a boha, slunce a země, ohně a vody. Spojením magických protikladů dosahujeme harmonie a napojení na vyšší síly..
Májka je symbolem bezpodmínečné lásky
.
.
Tanec májky je prastarý keltský, pohanský zvyk, doprovázen tancem, zpěvem a všeobecným veselím. Tancem v kruhu kolem dvou ohňů je možné vymanit se z proudu času. Tancem, například v blízkosti kamenných menhirů, je rituálně uctívána matka příroda, uvědomujeme si, že vše, co utváří přírodu, utváří i nás. Beltaine je svátek obnovy, regenerace, svobody, sebevědomí, sebelásky, zdraví, životní síly, plodnosti, kouzel lásky, extáze a sexuality.
Až prvomájové ranní Slunce vzplane, přinese požehnání lidem, jaru, stromům, rostlinám, polím, zahradám a zvířatům.

.
.
V předvečer prvního máje se lidé shromažďují v přírodě
Na kopcích zapalují posvátné ohně, vnímají hadí nebo také dračí energii země a inspirujíce se přírodou snaží se duchovně povznést a zbavit se všeho starého. Scházejí se také na silných přírodních energetických centrech, kde se nachází zemské čakry, v blízkosti kamenných monolitů, menhirů, kapliček, na přirozených křižovatkách lesních cest ale i u posvátných studánek. Za svítání rituálně připravují devět polínek z posvátných stromů a rozdělávají očišťující oheň. Oheň se třikrát obchází a do posvátného plamene se odhazuje vše nepotřebné (mentálně). Stromy a keře na zahradách se zdobí barevnými pentlemi.
V předvečer prvního máje se uctívá královna přírodních čarodějek: Hekaté. Vládnoucí planetou tohoto magického času je vášnivá a magická Venuše.
.
V domácím prostředí můžeme utvořit kruh z devíti svíček v barvách slunce a jarních květů, alespoň na chvíli se vymanit z proudu času a v rituálním duchu uctít posvátnou energii světla a Matku přírodu. Svátek Beltaine se odehrává v období, kdy se Slunce nachází v zemském znamení Býka (astrologický zvěrokruh). Všechna kouzla mají v tento magický čas dlouhodobé následky, je proto vhodné pečlivě zvážit všechna naše přání a projekce. Energie zemského znamení Býka přináší sílu a bohatství, duchovní i hmotné.
Symboly svátku čarodějnic
Bříza, májka, oheň, květiny, jarní vůně, ranní rosa, květinové bohyně, barevné stuhy. Májku, symbol stromu světa, zdobíme červenými a bílými stuhami. Májka je symbolem dávání a přijímání - lásky, láskyplného přijímání sebe i ostatních.

Zaříkání na Beltaine (svátek čarodějnic)

Podle keltské tradice jsou všechny ohně noc před oslavou Beltaine (svátek čarodějnic) uhašeny. Těsně před úsvitem lidé nasbírali devět posvátných dřev a připravili je k rozdělání nového ohně, který má očistit vzduch od negativních vlivů. Tato procesí většinou začínala na úpatí kopce a končila na vrcholku. Jakmile začalo svítat, byly zapáleny ohně a lidé je třikrát obešli. Někdy přivedli i domácí zvířata, aby je tak ochránili před nemocemi a kletbami. V některých evropských zemích lidé ohně přeskakovali, aby se tak očistili. Pochodně zapálené tímto ohněm si lidé odnášeli domů, aby zapálili domácí krb novým ohněm roku. Ohni byla nabízena úlitba mléka, másla, vajec a chleba se zaříkáváním (předkřesťanský zvyk) a nebo s modlitbou (křesťanský zvyk) v naději, že další rok bude úspěšný.

Svátek čarodějnic - vzývání Beltaine

........................
Evropským zvykem také je vázání větviček jeřabin nad dveře a pomazání čela popelem z nového ohně pro štěstí. Rosou z věder a vydlabaných kamenů jako svěcenou vodou, bylo kropeno obydlí, aby se tak zajistilo štěstí, zdraví a radost.
V některých dnešních rituálech se tančí kolem ohně ve spirálách na oslavu očistného rituálu Beltaine.
Zapalte oheň v kotlíku. Otočte se k východu a řekněte:
Z východu Slunce vzplane a osvětlí temnoty, každá hvězda zhasne, jak ve městě lampy. Bílá se rozzáří v stříbrnou, stříbro ohřeje se do zlata, zlato pak do čistého ohně a východ pokryje jasně červená. Den s prvním svým nádechem pokryje se tichem a chladem, lesy a údolí se chvějí, po chvíli vyraší stín v každém keři. Den blahobytu přichází! A já ti předávám posvátný oheň, aby mojí rodinu od zla ochránil.

Kotlík třikrát obejděte, pak odříkejte:
Májka stoupá k nebesům a dlouhé barevné pentle se třepotají v Slunci ranním jako důkaz dávání a přijímání. Pane a Paní, vstupte do magického kruhu, vneste do něj lásku a harmonii ve Slunce západu. Kruh se dotýká nebe, splnění mých přání slibuje! Vlády se Venuše ujímá, její vášeň je hluboká pro lásku a hru. Býk slibuje bohatství. Amor zasahuje přímo do srdcí. Afroditiny rty se pohybují dechem. "Kouzlo je umění do spirály tancem." V magickém kruhu nebe se dotkni a splň všechna má přání! Májka je světa strom Tradice Poteau Mitam.
Z ebenově černých moří hvězdy na písečný břeh vynáší. Dává sílu tanci každým odstínem, paprsku života v čarodějnictví potřebném. V magickém kruhu do spirály tanči, dotkni se nebe a naplň má přání! Jeřabiny na skalách a rosa první jsou tajemstvím ročního období. Obnova každoroční přísahy míru domova a radosti, blahobytu a více kouzel z dlaní mých a proniknutí k jádru věcí tajemných. V magickém kruhu do spirály tanči, dotkni se nebe a naplň má přání! Třikrát obejdi oheň žhnoucí, plamen přeskoč, zatrať staré a čerstvým je obnov. Ve jménu Bohyně a Boha, ochraňuj všechna zvířata. Dej nám zdraví a štěstí, nabízím Beltaine oběti, za splnění mých snů. V magickém kruhu do spirály tanči, dotkni se nebe a naplň má přání!
.
Zdroj: "Kniha stínů pro vědmy a čarodějnice", autor: Silver Raven Wolf, nakladatelství Pragma, 2003
.
http://poutnicicasem.blog.cz/1604/pohansky-svatek-beltaine

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.