CO NÁM PROZRADÍ LETOKRUHY STROMŮ

16. října 2016 v 14:09 |  některé i nadčasové informace které nemusí vždy rezonovat s vaším poznáním a vnímáním současnosti

Co nám prozradí letokruhy stromů

Historie psaná dřevem.
Řešíme tady mnoho věcí kolem energií. Budu rád, když si však přečtete občas i něco informačního o stromech, jako například tento článek. Z letokruhů stromů je možno dnes přečíst mnoho zajímavých údajů. Dnešní věda tyto údaje používá například na sestavení historie klimatu země za posledních 50 tisíc let. Využívá se v celé řadě vědních odvětví jako v archeologii, paleontologii, klimatologii nebo při zkoumání znečištění naší planety.

Například 50 000 let staré zkamenělé stromy, nalezené nedávno na jihu Chile přesně dokladují střídání klimatických období ve vývoji Země. Ovšem čtení letokruhů není jen pro určování klimatu země do naší minulosti, ale poznáme na nich i roky kdy bylo sucho, nadměrně srážek či lesní požáry. Též se do letokruhů zapisují takové údaje, jako přílišné znečištění ovzduší (nejen od nás lidí, ale také například výbuchy sopek či jiné výraznější změny ve skladbě ovzduší). Některé z údajů, které lze z letokruhů vyčíst, vypovídají pouze o nejbližším okolí stromu, jiné jsou společné všem stromům téhož druhu v určitém širším regionu. Jeden letokruh odpovídá jednomu vegetačnímu období. V našich oblastech je to jeden letokruh během jednoho roku. Proto, když spočítáme počet letokruhů, jejich počet odpovídá stáří stromu. Na skladbě letokruhů také poznáme například, kde se nachází jih nebo sever. V dnešní době moderní techniky se americký astronom Andrew Elliot Douglas při Arizonské univerzitě zabývá výzkumem související s šířkou letokruhů a cyklem slunečních skvrn. Jako první si totiž uvědomil přímý vliv slunce na růst rostlin a tedy i na tvorbu letokruhů. Letokruhy se zabývá vědní obor dendrochronologie. Nejstarší doložená pozorování letokruhů prováděl už Leonardo da Vinci, jenž pravděpodobně jako první pochopil spojitost mezi jejich šířkou a množstvím srážek během vegetačního období stromů. A víte že…v našich zeměpisných šířkách mají letokruhy všechny stromové dřeviny, a naopak u tropických dřevin, kde vlivem stálého podnebí roste dřevina po celý rok, nejsou letokruhy v řezech kmenů patrny. Toto se děje vlivem celoročního vegetačního období a nenastává období vegetačního klidu jako v našich podnebních podmínkách. .

Energie stromů - pro lidi co dokáží svět vnímat i jinak

.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mostecký mostecký | E-mail | 17. října 2016 v 14:52 | Reagovat

No tak to se mi líbí!Fakt. Nenapadlo mne,že letokruhy mohou být i v kmeni zkamenělého,zuhelnatělého,prastarého stromu. A mne,badatele nenapadlo, že by letokruhy nebyly v kmenech tropických stromů. Mám zuhelnatělé kmeny-je to velmi zajímavé,dík.

2 poutnici časem poutnici časem | 17. října 2016 v 20:24 | Reagovat

:-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya