SAMHAIN - MAGICKÁ NOC

31. října 2016 v 18:04 |  některé i nadčasové informace které nemusí vždy rezonovat s vaším poznáním a vnímáním současnosti
Po Keltech nám zůstalala nejedna nehmotná památka, která se kupodivu zachovala v téměř nezměněné formě až dodnes: některé naše svátky. Kromě obou slunovratů a rovnodenností měli Keltové čtyři důležité svátky, které se ve více či méně modifikované formě zachovaly až do dnešních dnů. Z astronomického hlediska se jedná o svátky v polovině doby mezi slunovraty a rovnodennostmi (tzv. půlící dny)..
.
.
Rok začínal SAMHAINEM (nebo také Samainem) a slavil se 1. listopadu v noci z předešlého dne na den sváteční (jako všechny svátky). Jeho název se skládá ze slov "sam-fuin" tedy "Konec léta". Dnešního dne se můžeme setkat ve stejné době s křesťanským svátkem všech Svatých 1. listopadu a následných Dušiček 2. listopadu. Byl to svátek všech zesnulých a příprava na období zimy. Papež Bonifác IV. se chtěl zbavit pohanských zvyků a pro období Samhainu vytvořil nový svátek - svátek Všech Svatých, který měl staré zvyky nahradit (anglicky se svátek jmenuje All Hallows' Day, z toho vzniklo pozdější Halloween). Ale lidé to vyřešili tak, že prostě slavili svátky oba. V 16. století už byly svátky prolnuty tak, že se slavily jako jeden.

1. února se slavil Imbolc v Irsku nazývaný Oimealg. Dnes máme ve stejném čase svátek Hromnice 2. února.

V noci z 30. dubna na 1. května se slavil Beltine (také Beltaine či Beltene), který dnes známe jako "Čarodějnice", které se pálily už tehdy a symbolizovaly veškeré utrpení a strádání. Název je tvořen slovy "Bel-tine", což znamená "Jasný(zářící) oheň" a byl to nástup k pohostinnému letnímu období. Keltové o tomto svátku zapalovali dva velké ohně a mezi nimi proháněli dobytek, ten měl být takto očištěn po zimě.

Nakonec i Lughnasad 1. srpna, ze kterého možná vznikly i dnešní dožínky.[zdroj?] Šlo o oslavy nadcházejících žní, ale jeho význam tkvěl mimo jiné v uzavírání manželských svazků. V časných ranních hodinách se pak na vrcholcích kopců vítalo Slunce, kterýžto zvyk z Velké Británie nevymizel ani dnes a (dnes už křesťanští) poutníci stoupají na Croagh Patrick, aby se zúčastnili jitřní mše..
*
.
Pozornost věnujme k dnešnímu datu SAMHAIN, a jeho magické noci .
.
Máme před sebou magickou noc (z 31. 10. na 1. 11), které kdysi staří Keltové přikládali velkou důležitost. Jedná se o keltský svátek Samhain. Samhain je konec a zároveň začátek keltského Nového roku přinášející poselství o smrti a znovuzrození. Je to doba vhodná pro uctění předků a komunikaci s nimi; čas pro snění a pro spojení se s hlubokou vnitřní moudrostí. Podle starých mýtů je to čas, kdy se závoj mezi viditelným a neviditelným světem ztenčuje a do našeho věta proudí touto trhlinou nadpřirozené síly. Proto je to vhodná doba i pro hledání znamení a pro věštění. Ze stromů padá listí víc a víc, ptáci zvolna odlétají do teplých krajin a zvířata se zvolna ukládají k zimnímu spánku; blíží se zima a s ní i čas transformace, čas, kdy to staré umírá a rodí se nové.
Je to čas, kdy musíme stanout tváří v tvář našim potlačeným stínům a strachům. Chceme-li promluvit s našimi zesnulými předky - Samhain je prý období kdy nejlépe uslyšíme jejich hlas. V tuto dobu k nám v souladu s rytmy Matky Země proudí příznivá energie k tomu, abychom dokončili vše staré, a vytvořily prostor pro nové začátky. Vše co nám nepatří, bude spálené v kotlíku Bohyně smrti, a zůstane jen to, co je naše. Staré přísloví hlásí že "Smysl pozemské cesty je prožít narození a smrt, a pochopit, že láska je silnější než obojí".
Využijte tento čas pro průzkum svého nitra ať již skrze hlubokou meditaci nebo skrze nějaký jiný vám vyhovující způsob; zaměřte se nejen na spojení se svou nejhlubší moudrostí, ale pohlédněte do očí také svým nejhlubším strachům. Přemýšlejte o tom, proč k vám přišly a co vám přinesly. Hledejte pravdu ve vaší temnotě, hledejte cestu, která vám i tam, v té nejhlubší tmě pomůže objevit Boha. Pátrejte po tom, proč tyto strachy přišly do vašeho života. A potom je s láskou propusťte, nechte je jít. Zavolejte si na pomoc Bohyni Kerridwin (Královnu Podsvětí), pokud to tak budete cítit a poproste ji, aby vám pomohla projít údolím stínů a podpořila vás.
Můžete také rozjímat nad pomíjivostí lidského života a posílat duše zesnulých do věčného světla Lásky. Potom si v duchu znovu projděte uplynulý rok (od loňského října), přezkoumejte co jste se naučili, a také to, co si chcete ponechat a co chcete pustit. A tomu, co chcete pustit, nejprve požehnejte.
Využijte tohoto posvátného času hlavně k prohloubení kontaktu se sebou samými, k láskyplnému obejmutí svých stínů a neváhejte povolat na pomoc své předky, když budete cítit, že na to sami nemáte. Prožijte si Samhain co nejniterněji, připravte se na nový cyklus, který přichází a vyživujte vhodně své sny, vize a záměry, aby mohly ve tmě dobře klíčit a růst. Nezapomeňte na láskyplný humor a smích - to je pro ně to nejlepší "hnojivo".
Přikládám modlitbu, která vám může vnést do duše klid a dodávám… Staniž se!
.
.
Věčná Matko, Ty, která dáváš život,
nauč mě znát, že v tomto čase největší tmy, je tu největší světlo.
Bohyně oblohy plné hvězd,
dej ať změním to, co mě trápí.
Z temnoty světlo!
Ze špatného dobré!
Ze smrti zrození!
.
Se Samhainem může být spjata také pověst o Blanických rytířích. Na stránkách Zpravodaje bratrstva Keltů se popisuje legenda, podle které o posvátné noci Samhainu vyjížděla z hloubi posvátných vrchů vojska dávných bojovníků, kteří zahynuli při obraně země. Jenom během této noci můžete spatřit přízračný průvod těch nejstatečnějších hrdinů keltského světa, jak objíždí vrchol hory a poté, za naprostého ticha, vpluje opět dovnitř. Tito bojovníci, věčně spíci v některých kopcích a horách, jsou připraveni - až bude zemi nejhůř - opět vzít své meče do rukou a bránit zemi proti vetřelcům. Tato legenda se nevztahuje jen k jedné z našich nejposvátnějších českých hor, Blaníku, ale i k asi dvaceti dalším kopcům v Čechách.
.
zdroje:

http://www.novoucestou.cz/
https://cs.wikipedia.org/
http://druidova.mysteria.cz

.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Jan Jan | Web | 1. listopadu 2016 v 11:40 | Reagovat

Ho, co vše jsem nevěděl, moc děkuju!

2 poutnicicasem poutnicicasem | 1. listopadu 2016 v 19:56 | Reagovat

[1]: :-těší mě

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya