HALLOWEEN

1. listopadu 2016 v 11:04 |  některé i nadčasové informace které nemusí vždy rezonovat s vaším poznáním a vnímáním současnosti
Anglický nebo anglosaský název All Hallow´s Day odpovídá českému spojení svátek Všech svatých... Je tomu tak?
Je, a to nejen proto, že tak můžeme spojení přeložit, ale i pro vlastní obsah, který označuje. Jen ty naše české Dušičky jsou komornější a intimnější než tradice halasného Hallowenu, která u nás kořeny nemá...
.
Vznik Halloweenu se vysvětluje různě, ale je jisté že má keltské původy. V dnešní době známe tuto slavnost tak, jak vznikla cca před 500 lety v Irsku a v 19. století se odtutd dostala s vystěhovalci do Ameriky. V Irsku v roce 1840 nastal velký hladomor, protože se neurodily brambory, které tvořily základní potravu chudých. Tehdy asi milion Irů zemřelo hlady a přibližně stejně nebo ještě více se jich vystěhovalo do Ameriky. Zvyk tedy má svůj původ v Evropě...
Souvisí svátek Všech svatých s americkým Hallowenem? Podobný svátek slavili i Anglosasové. Když se v novověku tento zvyk rozšířil i do Spojených států, dostal svátek All Hallow´s Day (Hallowen) nový obsah.
.

.Synonymem pro tento den jsou lucerny z tykví a říká se jí Jack-O-Lucerna. Podle staré pověsti přišla osvětlená tykev k tomuto jménu takto:
Irský kovář Jack O., znýmý hrubián a opilec uzavřel pakt s dáblem. Čert mu slíbil, že budde sedm let nejlepším kovářem v zemi, když mu prodá svoji duši. Jack ochotně smlouvu podepsal a jako znamení své nově získané dovednosti pověsil nad dveře kovárny vykotlanou řepu se žhavým uhlíkem uvnitř. Když si pro něj přišel čert, tak ho vylákal na strom, do jehož kůry pak vyryl kříž a tak čert nemohl pryč. Ale když Jack zemřel, tak do nebe nesměl a do pekla ho čerti také nechtěli a tak za trest chodí dodnes s tou lucernou po světě...
*
Před Halloweenem varuje samozřejmě každý, kdo zná i okultní pozadí ( vygůglujte si ) Podle studie zaměřené tímto směrem může obsahovat kult Halloweenu "kult smrti" a další mystické prvky " které mohou mít ničivé důsledky na zdraví duševní i morální , může vést k chorobám či pocitu prázdnoty". Když si zahráváte s černými silami, ony vždy vyhrají," vyhlásil mluvčí ortodoxní církve Vsevolod Chaplin. - píše Washington Times.
Halloween se oslavuje zejména v západním světě,( Kanada, Velká Británie, Írsko, ale i Austrálie či Nový Zéland ). Halloween není tedy jen americký svátek, ale je tam nejvíc propagován. Nejvíc filmů s touto tematikou apod. pochází zejména odtud.
Dnes používaný pojem Halloween v překladě znamená predvečer Všech Svatých. Oslavuje se tradičně v noci z 31. října na 1. listopad ( SAMHAIN ). Z keltské tradice pochází zejména způsob jeho oslavy. Kelti sa oblékali do kostýmů a chtěli si naklonit zlé duchy, aby je nechali na pokoji.
*

*
Bohužel propagací tohoto svátku se postupně vytlačuje svátek Všech svatých, ve kterém jednak prosíme o přímluvu naše svaté a uvědomujeme si smysl a cíl svého pozemského života, a památka Všech věrných zemřelých, kdy se případně účastníme mše svaté ( dle vyznání ) obětované za zemřelé, Navštěvujeme hřbitovy a modlíme se za ně. Je smutné vidět, jak dřívější společné chystání věnečků na hroby našich drahých vystřídalo dlabání dýně a převlékání dětí do strašidelných masek, a tím přejímání svátku s podivným obsahem. Mít vyřezávané dýně za oknem je svým způsobem zpestření… je ale otázka proč to děláme. Pokud se nelze některým takovým novotám vyhnout, je důležité využít tuto příležitost a vysvětlit dětem rozdíl mezi svátkem Všech svatých, památkou zemřelých a Halloweenem, a varovat před jakýmikoli pokusy o vyvolávání duchů zemřelých nebo zahrávání si s magií, byť by byly myšleny jen jako zábava.
*
Rozhodně k našim zemím patří více právě uctění památky mrtvých květinami a světlem svíček na hrob, tichou vzpomínkou na ty, kteří už nejsou mezi námi. A leckdy i setkání s příbuznými a blízkými, kteří jsou od nás daleko a jindy si na setkání nenajdeme čas…
*
Naše české Dušičky jsou komornější a intimnější než tradice halasného Hallowenu, která u nás kořeny nemá...♥

*
zdroj:
http://www.rozhlas.cz ,wikipedie.cz, http://www.e-kniha.com/
.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jarka Jarka | E-mail | 1. listopadu 2016 v 13:38 | Reagovat

Dobrý den,
myslím si, že svátek Halloween do naší kultury nepatří a je smutné, že se lidé kolem nás tomuto svátku podvolují a oslavují ho.
My máme svůj svátek, daleko důstojnější a nám náležející.
Buďme sví a nepapouškujme :-)

2 poutnicicasem poutnicicasem | 1. listopadu 2016 v 19:51 | Reagovat

[1]:je nás hodně co zastáváme tento názor ☼

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya