DĚKUJI VÁM, ŽE JSTE.

23. prosince 2016 v 17:58 |  vánoční svátky

.

Moji milí přátelé, spřízněné duše a návštěvníci mých stránek. Děkuji vám za přízeň kterou oběma mým blogům projevujete. Těší to moji duši, a zdá se že i Vaši, a tak čas který tomu věnuji není zbytečný. Děkuji Vám také za zpětné reakce, maily a sdílení.

"AŤ POSELSTVÍ VÁNOČNÍ NOCI, POSELSTVÍ POKOJE LÁSKY, NAPLNÍ VÁŠ ŽIVOT NEJEN O VÁNOČNÍCH SVÁTCÍCH, ALE I VE VŠECH DNECH NOVÉHO ROKU."VÁNOCE .... vánoce jsou svátkem, který slaví společně katolíci, protestanti, bezvěrci i jinověrci. Způsob oslavy Vánoc se během historie měnil, a i v současné době se liší, a to podle národních zvyklostí. Jedno mají ale stejné - touhu a přání mít u sebe své blízké.


(Z textů Miluše Kubíčkové):
"V křesťanských obdobích se Vánoce slavily až asi do poloviny 4. století ještě 6. ledna, v den zvaný Epiphanias, jako svátek narození Krista v pozemské sféře při křtu Ježíše Janem Křtitelem na řece Jordánu. (Není náhodné, že k 24. prosinci, dni narození Ježíše, je protilehlý letní slunovrat 21. června dnem narození Jana Křtitele.) Teprve později se stalo hlavní událostí Vánoc narození dítěte z Nazareta. Člověk Ježíš nesl svým osudovým zrozením v sobě kosmický předpoklad stát se jednou Ježíšem Kristem. Vzpomínka na nadpozemskou podstatu Božího syna, Krista se postupně ztrácela na rozdíl od připomínky oné lidské, byť dokonalé bytosti Ježíše. A tak se dodnes pro toto nepochopení zaměňuje název Ježíš s pojmenováním Kristus a naopak. Vztah vyvoleného člověka Ježíše a vesmírného ducha Krista objasňuje Rudolf Steiner v jednom ze svých kristologických spisů s názvem "Od Ježíše ke Kristu".
Vánoční svátky ve skutečnosti trvají 12 dnů, nebo 13 nocí, a to od 24. prosince do 6. ledna, svátku Tří králů a zároveň sestoupení Krista.
Naši předkové pociťovali velkou vážnost k tomuto mezičasu třinácti svatých nocí. Věřilo se, že mají rozhodující význam pro osud celého nastávajícího roku. Nejdůležitější byly noci mezi 24./25. prosincem, 31. prosincem a 1. lednem a noc na 6. ledna. Co si např. přejeme o silvestrovské noci, to podle duchovědného pohledu v sobě nese sílu uskutečnění. Náhodný není ani zvyk, podle něhož právě uprostřed 13 svatých nocí se zastrkovalo do vlhké země na misce několik zrnek, jako zárodek nastávajícího roku. Dnes tento zvyk již podepřela věda. Zjistilo se, že nový růstový rok v životě stromů a každé rostliny začíná nikoli začátkem března, ale právě v novoroční noci."
- konec citace
V Česku a dalších zemích s převládající římskokatolickou tradicí začíná oslava Vánoc na Štědrý den, 24. prosince, kdy je předvečer (vigilie) vánoční slavnosti. K Vánocům se pojí množství lidových tradic, k nimž se řadí vánoční stromek, jesličky (betlém), vánoční dárky, které podle české tradice nosí Ježíšek, či pečení vánoční cukroví.
Vánoce jsou náročnější období zejména pro ty, kteří v uplynulém roce někoho ztratili, nebo u nich došlo k významné životní změně, jako je rozvod, rodičovství, změna profese nebo stěhování. Na Vánocích se to projeví. A dá se říci, že Vánoce jsou jakýsi zesilovač emocí. Ti šťastní a v klidu jsou zpravidla ještě šťastnější, a ti kteří prožívají emoce lítosti, smutku, zoufalství, frustrace, jsou na Vánoce ještě lítostivější, smutnější, zoufalejší a frustrovanější.
V tomto období máme příležitost dát dětem dárek nad dárky. Totiž jistotu, že máme rádi nejen je, ale že se máme navzájem rádi i my dospělí kolem dokola. A není vůbec od věci, když třeba při štědrovečerní večeři vyhradíme chvíli, kdy všichni společně vzpomínáme na ty, kdo nějak patří do okruhu naší lásky, přízně, sympatií, a když i děti v tomto vzpomínání mají své významné slovo. Takovýto dárek citové jistoty v rodinném společenství se nikdy neztratí, nezkazí, nezestárne, nezapomene.
Říká se také, že o Vánocích se otvírají lidská srdce. Je to doba, kdy si lidé vzájemně projevují více lásky, kdy ji více dávají najevo a nestydí se za citové projevy. Je to také velká příležitost k odpuštění a k usmíření všude tam, kde došlo k nedorozumění a k hořkostem. Není prospěšné, když nad naším hněvem "zapadá slunce". To platí sice obecně a každodenně, ale o Vánocích to má svůj zvláštní význam.
Nastalo nám tedy nejkrásnější období roku - Vánoce, které mají úplně jinou náladu a atmosféru než období jiná. A to na celém světě. Jakoby se na chvíli zastavil čas. Ve vzduchu je přitom cítit tiché napětí, které občas vyruší jen záblesk hvězdy na obloze, a my všichni do jednoho prožíváme onu chvilku toužebného očekávání. Návratu Světla a Lásky. Přicházejí zažehnout silnější plamen v našich srdcích. To je ta nejvyšší magie života, jakou si lze vůbec představit a jakou můžeme prožít.
Dotyk Světla, a Lásky s námi dělá opravdové zázraky. Srdce, která ve shonu doby možná okorala, na chvíli pookřejí a dokáží vykouzlit úsměv, soucítění. A přestože může jít jen o nepatrné záblesky, zůstávají už navždy otisknuty v podvědomí každého z nás, aby se pak s každoroční pravidelností vracely a setrvaly s námi stále delší dobu - i když se nám může zdát, že je v mnohých srdcích stále ještě velká tma a zima, i tak to má pro nás velký význam. Nehledejte v tom rozum, pátrejte po hlubší podstatě návratu Světla do našich srdcí. Máme k tomu ten nejpříhodnější čas, protože jsme Světlu v tuto chvíli nejblíž.
Přeji Vám kouzelné vánoce plné Lásky a Radosti s dotykem Světla. Přeji Vám život ve světě usmívajících se tváří a vstřícných lidí, na Zemi kde nevládne Strach, kde je Klid a Mír.
.
♥ s láskou Anna ♥
.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 mostecký mostecký | E-mail | 24. prosince 2016 v 8:00 | Reagovat

Milá paní Aničko a vy všichni ostatní,kteří máte to štěstí a dostali jste se na pouti Bytím až sem,na cestu Poznání. Přeji vám vše dobré a zejména mnoho sil k překonávání toho všeho, co je nám denně stavěno do cesty,která vede k poznání a učí nás pro další cestu naším individuálním Bytím. Mnoho sil,radostnosti a klidu v mysli a duši! Pavel

2 linda linda | 24. prosince 2016 v 11:25 | Reagovat

My Vam dakujeme za Vas cas a ochotu uverejnovat zaujimave clanky.

Stastne a vesele! :)

3 poutnicicasem poutnicicasem | 24. prosince 2016 v 15:13 | Reagovat

[1]: Pavle, ze srdce Vám děkuji ♥ :-)

4 poutnicicasem poutnicicasem | 24. prosince 2016 v 15:14 | Reagovat

[2]: Lindo, taky vám děkuji ♥☼

5 Věra Věra | E-mail | 26. prosince 2016 v 21:28 | Reagovat

Chci se také připojit s poděkováním za Vaši práci. Je to velmi obohacující pro nás. Děkuji a dovoluji si Vám popřát do příštího roku zdraví, štěstí a pokoj v duši.

6 poutníci časem poutníci časem | 27. prosince 2016 v 12:48 | Reagovat

[5]: Věruško, děkuji a přeji Vám mnoho krásných okamžiků které Vaše oči rozzáří štěstím, a srdce naplní blahem ☼

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya