Island kvůli elfům zastavil stavbu dálnice.

29. prosince 2016 v 18:30 |  některé i nadčasové informace které nemusí vždy rezonovat s vaším poznáním a vnímáním současnosti
Čeká se, až odejdou...
♥ Sympatizuji s Islanďany, s jejich citlivostí k přírodě a přírodním bytostem ♥
.
.
Islandské úřady nařídily odložení velkého dopravního projektu. Nová dálnice spojující předměstí Reykjavíku a poloostrova Alftanes musela ustoupit elfům. Těm by totiž silnice podle ochránců přírody uškodila, stejně jako místním ekosystémům.

Za pozastavení projektu se zasadila aktivistická skupina Friends of Lava (Přátelé lávy). Její členové argumentují kulturním a enviromentálním dopadem projektu nové dálnice. Vadí jim mimo jiné to, že stavba by výrazně zasáhla do přirozených hnízdišť ptáků a bránila by jim v migraci.
Aktivisté jako jeden z dalších problémů uvádí, že dálnice by zasáhla do území elfů a skřítků. V boji za elfy se dokonce vydali do ulic a blokovali přípravné práce na staveništi, píše server independent.co.uk.
A jejich soustavný tlak na úřady slaví úspěch. Ministerstvo dopravy vydalo příkaz k dočasnému pozastavení výstavby. "Problém bude vyřešen odložením výstavby do té doby, než se elfové a skřítci přesunou do jiné oblasti," uvedly v tiskové zprávě islandské úřady.
Islanďané totiž věří, že elfové dokáží nebezpečí vycítit a sami se přesunou do bezpečnějších oblastí. O pokračování výstavby bude rozhodovat i islandský Nejvyšší soud. Má totiž na stole žalobu, kterou podala organizace Friends of Lava.
Severská mytologie a tradice jsou plné roztodivných bájných postav a stvoření. Většina Norů, Dánů a Švédů však od 19. století pomalu ale jistě přestává v bájné postavy věřit. Island je velkou výjimkou.
Islanďané věří na elfy
Podle studie Islandské univerzity z roku 2007 věří celých 62 procent Islanďanů na existenci elfů a skřítků. Každý obyvatel tohoto magického severského ostrova je zná pod pojmenováním Huldufolk (volně přeloženo jako "Skrytí lidé", pozn. red.).
"V této zemi vás dokáže vítr srazit na kolena, a pak ucítíte zápach síry, která vám napoví, že pod vašima nohama se nachází neviditelný oheň. Každý si je vědom, že země je živá. Příběhy o skrytých lidech a starosti o ně ukazují respekt a pochopení místních ke své zemi," vysvětluje profesor Terry Gunnell.
Elfové žijí podle pověstí na celém Islandu. Mnozí místní si je snaží naklonit tím, jim na zápraží zanechávají jídlo nebo mléko. Islanďané své tajemné souputníky považují za dobrosrdečné a nápomocné bytosti. Vidět je však podle pověstí mohou pouze děti.
O jejich dobrosrdečnosti koluje celá řada historek. K těm známějším se například řadí příběh z jedné islandské farmy, kde se lidé nikdy nemuseli starat o rození telat. Na vše dohlédli elfové.
Problémy však mohou nastat ve chvíli, kdy lidé ničí přirozené životní prostředí elfů, kterým jsou převážně skály. Elfové si totiž nic nenechají líbit a lidem se pomstí.
Dálncie měla spojit poloostrov Alftanes a město Garðabær, které se nachází v aglomeraci Reykjavíku
.
Výstavbu dopravních staveb má na Islandu na starosti také česká firma Metrostav.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Majka Majka | Web | 30. prosince 2016 v 8:15 | Reagovat

Jak je vidět, Island je jiný kraj.....a právě asi proto bych tam jednou chtěla!

2 mostecký mostecký | E-mail | 30. prosince 2016 v 8:51 | Reagovat

Milá Majko,na Islandu je zima,vítr,samé skály,burácející moře a občas se tam kouří ze země. Tedy nic moc. "Elfové"jsou i tady!A jací! Jinak se mi postoj Islanďanů libí a mají tak můj + bod. Jinak to tam ekonomicky vorají asi jako tady . . .Ale lidi jsou tam fajn.Ne jako tady.

3 poutnicicasem poutnicicasem | 30. prosince 2016 v 11:12 | Reagovat

[2]: ano elfové jsou všude, ale málokde se bere na přírodu ohled

4 poutnicicasem poutnicicasem | 30. prosince 2016 v 11:14 | Reagovat

[1]: taky mně Island přitahuje i s jeho ne vždy příznivým klimatem

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya