JAK BY ZNĚLY LETOKRUHY, KDYBY JE BYLO MOŽNÉ PŘEHRÁT JAKO GRAMODESKU ?

9. ledna 2017 v 9:38 |  některé i nadčasové informace které nemusí vždy rezonovat s vaším poznáním a vnímáním současnosti
Napadlo vás někdy při procházce lesem položit si tuto otázku :
Jak by zněly letokruhy stromů, kdyby je bylo možné přehrát jako gramodesku?
.
.

Když nařežeme kmen stromu na tenké plátky, získáme něco jako "céderomku" stromu.Světlejší kruhy indikují rychlý růst, zatímco ty tmavší jeho zpomalení. Z jeho letokruhů se dozvíme spoustu důležitých dat. Letokruhy nám poskytují informace o stáří stromů a tempu jeho růstu, o prostředí, ve kterém rostly - mj. o množství srážek, nemocech které je postihly, anebo o požáru v lese. Řezy stromů nejsou jednotné, ale všechny dokážou podrobně popsat jejich historii. Každý strom tak vypráví svůj vlastní příběh. A teď si představte, že to celé se dá převést i do hudby.
.
Rakouský umělec Bartholomäus Traubeck vytvořil speciální druh gramofonu, který přehrává dřevěné desky nařezané z různých druhů stromu. Zvuky letokruhů však nesnímá jehla, ale speciální čidla digitální kamery snímající informace o dřevu - o jeho barvě a struktuře, tloušťce a vzdálenosti letokruhů. Tato data pak zpracovává počítačový software Ableton Live a převádí je do klavírní hudby.
.
Dřevěné gramofonové desky: Poslechněte si, jakou hudbu produkují letokruhy
.
Dřevěné gramodesky s PS eye kamerou
.
Traubeck své album nazval příznačně Roky a nahrál na něj hudbu různých druhů stromů, neboť každý z nich hraje jinak. Tak například jedle, která roste rychle a má širší mezery mezi letokruhy, produkuje minimalističtější hudbu, zatímco třeba letokruhy jasanu jsou mnohem hustší a vytvářejí tak složitější a komprimovanější melodie.
"Je to druh poetického překladu do hudby," popsal svůj projekt autor, který nemá žádné hudební vzdělání. Jak říká, k nápadu jej inspirovalo album irské skupiny Jethro Tull "Songs From The Wood" z roku 1977, na jehož zadní obálce je vyobrazen gramofon položený na pařezu. "Při poslechu dřevěné desky můžete rozjímat o takových věcech, jako je třeba plynutí času, nebo o přírodních jevech," doporučuje umělec, jenž se zaměřuje na umění nových médií a techniku považuje za další krok v evoluci přírody.
Šíře variability mezi jednotlivými stromy vytváří individuální melodie. Na albu, nazvaném jednoduše "Roky", si pak můžeme poslechnout, jakou hudbu vydává smrk, jasan, dub, olše, javor a buk. Záznam je možné si stáhnout,vyšel i na vinylu Jmenuje se , jak jinak - Roky.
Video - Toto je výňatek z let disku vytvořené Bartolomea Traubeck, který má sedm nahrávek z různých stromů, včetně rakouského dubu, javoru, ořechu, buku.
.

.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Alexandra Alexandra | Web | 9. ledna 2017 v 9:52 | Reagovat

škoda že tu nie je ukažka (alebo mi nejde spustit, neviem) lebo toto znie užasne zaujimavo! wow! :)

2 poutníci časem poutníci časem | 9. ledna 2017 v 10:22 | Reagovat

zkuste  použít tento odkaz:

https://www.youtube.com/watch?v=NxZuqiSigrM

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya