VYSOKÝ KREVNÍ TLAK

6. února 2017 v 7:53 |  zdraví
Krevní tlak ve skutečnosti není nemoc, je až následkem. Někteří lidé mají tlak vyšší, a jiní zase nízký. Oba ale ovlivňují zdraví vedlejšími účinky.

Co je to vlastně tlak krve? Je to tlak působící na stěnu cév, zejména tepen. Vzniká vypuzováním krve ze srdce do aorty. Krevní tlak stoupá a klesá podle průběhu srdečního cyklu. Výška tlaku je ovlivňována silou vypuzování krve ze srdce, stavem stěn aorty a odporem, který proudící krvi kladou drobnější cévy. Krevní tlak si lidské tělo udržuje v určitém rozmezí. Kolísání se projevuje jako nízký nebo vysoký krevní tlak.
Určuje ho hodnota 160/95 torr (mmHg). Vysoký krevní tlak je dosti nebezpečný, protože většinou dlouho nemá žádné příznaky. Na rozdíl od lidí s nízkým krevním tlakem se lidé s vysokým krevním tlakem projevují velmi činorodě a jsou veselí. Sice rychle vypění zlostí, ale brzy na ni zapomenou. Pokud však je krevní tlak hodně zvýšený, dostaví se bolesti hlavy, bušení srdce, šumění v uších, tlak v očích. Příčiny zvýšeného tlaku jsou velmi různé. Většinou souvisí s dlouhotrvajícím stresem, nadváhou, nezřízeným jídlem, s nepružností cév apod.
.
.

Arteriální hypertenze neboli vysoký krevní tlak v tepnách je u lidí vyššího věku často běžná. Když se tento stav neléčí, hrozí vážné onemocnění ledvin nebo plic, poškození cév a rovněž i riziko infarktu či mrtvice.
K vysokému tlaku občas vedou nemoci ledvin a nadledvinek. Jeho tvorbu dále může podpořit obezita, vysoký věk, nevhodný životní styl (špatná strava, stres, kouření), svou roli hrají i dědičné předpoklady.
Normální hodnoty krevního tlaku jsou 120/80, postupem času se může nepatrně zvyšovat. Horní číslo (systolický tlak) značí, jak naše srdce bije. Dolní (diastolický) ukazuje na tlak mezi srdečními údery, když jím prochází krev.
Prehypertenzi neboli krevní tlak mírně nad normou (121-139/81-89), můžeme považovat za formu výstrahy. Takoví jedinci podstupují dvakrát vyšší riziko srdečních onemocnění než lidé s nižším tlakem. Lékař by jim měl doporučit konkrétní úpravu životního stylu.
Skutečně nebezpečně se jeví, když je tlak od 140/90 a více. Navíc stále nemusíte mít žádné příznaky. Pokud však je krevní tlak hodně zvýšený, dostaví se bolesti hlavy, bušení srdce, šumění v uších, tlak v očích.
.
.
Vlastníte-li přístroj na měření tlaku a naměříte si doma více než 180/110, okamžitě si sedněte nebo lehněte a odpočiňte si! Pokud číselné hodnoty ani po několika minutách nespadnou, volejte 155. Tak značná hypertenze může způsobit infarkt, poničení ledvin a ztrátu vědomí. Zde se už příznaky objevují. Patří k nim např. bolest hlavy, úzkost, krvácení z nosu, dušnost. Do 45 let je riziko menší a hrozí zejména mužům. Poté se to vyrovná a většinu těch, kteří od věku 65 let trpí vysokým krevním tlakem, už tvoří ženy. Riziko se zvyšuje také tehdy, pokud hypertenzí trpí blízcí příbuzní. Za zmínku rovněž stojí, že 60 % lidí s vysokým krevním tlakem jsou diabetici.
Stres sice může krevní tlak zvýšit, ale neexistuje důkaz, že by způsoboval trvalý stav. To však neznamená, že našemu organismu prospívá. Na hypertenzi může mít nepřímý vliv, a to nesprávnou stravou a nadměrnou spotřebou alkoholu a cigaret, což může vést nakonec k srdečním chorobám.
K tomu přispívá i nadváha vyvíjející značný tlak na srdce a jeho činnost. Významně pomoci může i malý úbytek hmotnosti. Obézní lidé s vyšším krevním tlakem by se měli vyvarovat konzumace tučných jídel. Ale dietněji (strava zeleninově, vlákninově a bílkovinně bohatá) by v rámci celkové zdravotní prevence měl jíst každý.
Alkohol pochopitelně také neprospívá, doporučují se maximálně jeden (ženy) či dva (muži) nápoje denně. Kofein nás sice může až příliš "probudit", ale trvalý vliv na krevní tlak nemá.
Některé léky proti chřipce a nachlazení mohou zvýšit krevní tlak, totéž medicínské přípravky proti bolesti, různé steroidy, antidepresiva, pilulky na hubnutí a antikoncepce. Všímejte si jestli se vám i po lékařem předeposaných lécích nezvyšuje tlak. Pokud vám při užívání zmíněných preparátů stoupne, poraďte se se svým lékařem.
.
.
Nežádoucí účinky však paradoxně může mít i návštěva ordinace, lze to označit slovy "strach z bílých plášťů". Zkrátka člověk u lékaře nepochopitelně znervózní a vysoký tlak má jen v jeho ordinaci. I proto se doporučuje mít přístroj na měření tlaku. Daleko přesnějších výsledků, které poté můžete konzultovat s lékařem, docílíte doma (a hlavně v klidu) při vlastním měření.
Nejdůležitější je tedy vždy změnit stravovací návyky - jíst dostatek ovoce, zeleniny, celozrnné potraviny, nízkotučné mléčné výrobky, ryby, drůbež, naklíčená semena a ořechy. Naopak je třeba omezit krvavé maso, tučná jídla, sladkosti. A přísun sodíku - jednoduše méně solit. Nadbytek sodíku v těle způsobuje hypertenzi, a sůl je stejně obsažena ve všech kupovaných potravinách. Vhodné je i pravidelné cvičení. Dokáže snižovat krevní tlak, jedná-li se o zhruba 150 minut střední intenzity týdně. Sem spadá např. zahradničení, svižné procházky, aerobik či jízda na kole. Pokud dieta a cvičení nestačí, pak následující volbou pro snížení krevního tlaku je spolupráce s lékařem .

***
Výkyvy krevního tlaku, nejsou - li příčinou onemocnění cukrovka, endokrinními poruchy, obezita atd - bývají tedy převážně důsledkem nedostatečně vyvážené stravy, nedostatku pohybu, pobytu v přírodě. Prostě nezdravého životního stylu. Krevní tlak se také rapidně zvyšuje kdykoli člověk trpí přetížením, úzkostí, stresem - zejména dlohodobým....
.
RYCHLÁ 1. POMOC:

První způsob, jak snížit krevní tlak bez léků

Na obrázku níže jsou znázorněny dva body - první pod kořenem ucha a druhý v jamce v blízkosti nad klíční kostí.

 • V prvním kroku prsty mírně přejíždějte po čáře mezi těmito dvěma body směrem shora dolů. Netlačte příliš, v tomto případě nejde o klasickou akupresurní masáž, ale o jemnější aktivaci bodů. Udělejte to 10x na každé straně krku.
 • Ve druhém kroku masírujte místo v okolí druhého bodu po dobu přibližně 1 minuty na jedné straně a další minutu na straně druhé.Nyní už masírujte o něco silnější, avšak ne tak, aby to vyvolávalo bolest. Když skončíte, váš krevní tlak by měl spadnout na normální úroveň.
.
Druhý způsob, jak snížit krevní tlak bez léků

Při tomto způsobu půjde zase o masáž akupresurních bodů.

Tyto body se však nacházejí v zadní části hlavy, těsně pod lebkou v malých prohlubních na obou stranách krku, viz. obrázek dole.

.
.
V tradiční čínské medicíně se označují také jako body GB 20. Masáž můžete provádět kdykoliv během dne, když máte volné ruce. Nejlepší je dělat ji pomocí palců obou rukou způsobem, jaký je uveden na obrázku níže.
.
.
Pokud vám to nevyhovuje, tak uvedené body masírujte i rukama zespodu pomocí ukazováčku a prsteníčku.
Výhodou tohoto druhého způsobu je, že působí nejen na snížení krevního tlaku, ale celkově na jeho optimalizaci. Tedy i na jeho zvýšení v případě, že je příliš nízký.
.
Co ještě tedy v tomto smyslu můžeme sami pro sebe doma dělat pro úpravu vysokého krevního tlaku ?
.
Pomáhají byliny:
 • Na podporu srdeční činnost při vysokém tlaku si vezměte 1 čajovou lžičku semene kopru, rozdělte ji na 3 díly a přes den žvýkejte. Zapíjí se dobrým zeleným čajem.
 • Smíchejte šťávu z červené řepy (může být i z cukrové řepy) v poměru 1:1 s medem, uschovejte v chladu a užívejte 3x denně 1-2 čajové lžičky.
 • Povařte 3 až 4 stroužky česneku 5 minut v 750 ml vody. Pijte šálek denně. Nepoužívejte při žaludečních problémech.
 • Řebříček obecný snižuje vysoký krevní tlak rozšiřováním periferních krevních cév. Přelijte 2 čajové lžičky řebříčku obecného 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte a pijte 2x denně.
 • List pampelišky (smetanky lékařské) mírně rozšiřuje cévy a povzbuzuje činnost ledvin, což snižuje krevní tlak a působí preventivně proti srdečnímu infarktu. Přelijte 2 čajové lžičky listu pampelišky 200 ml vroucí vody, 10 minut vyluhujte, sceďte a pijte 3x denně po dlouhé období.
 • Jmelí bílé - nať bez kuliček, ty jsou jedovaté Přelijte 2,5 g jmelí bílého a 150 ml studené vody, nechte přes noc vyluhovat a sceďte. Denně pijte 1-2 šálky.
 • Velmi osvědčená kombinace je tinktura ze jmelí bílého, tinktura z kozlíku lékařského a tinktura z meduňky lékařské. Tinktury dohromady nakapejte do horkého mátového čaje /počet kapek podle návodu . Působí okamžitě. Uklidňují podrážděné srdce a nervově podmíněné zvýšení krevního tlaku. Pijte po dobu 6 týdnů. Stabilizuje i nervový systém.

  Koupele

  Jako přísady do koupele se při vysokém krevnímu tlaku nejvíce hodí byliny na uklidnění, například meduňka lékařská a levandule lékařská. Můžete použít i jejich silice. Smíchejte 10 kapek s 1 sklenicí smetany a vlijte do vany.http://www.bylinkyprovsechny,https://www.novinky.cz
Další možnosti na průběžné ošetřování
 • cvičení jógy
 • pozitivnější mysl, upravit vztahové problémy
 • relaxace při činnostech které nás baví
 • a jednou z kapek deště které vám pomohou zklidňovat stres, jsou i tato videa. Nahrávky které vám nabízím nezpůsobí zázrak na první poslech. Ale když nic jiného, tak zde vždy alespoň najdete oázu klidu ke zklidnění a zmírnění stresových záležitostí které vám hladinu krevního tlaku vyburcovaly do rizikových hodnot.
  .
1.AKUPRESURNÍ BODY NA IMUNITU, KREVNÍ TLAK A OBĚHOVÝ SYSTÉM - tento způsob samoléčení má výhodu, že jej můžete praktikovat kdykoli - třeba v dopravním prostředku, při vycházce ap 1.
1.AKUPRESURNÍ BODY NA IMUNITU, KREVNÍ TLAK A OBĚHOVÝ SYSTÉM - V.
.
2. CVIK PŮSOBÍ NA PRINCIPU UZEMNĚNÍ

..
3. Zde nyní nabízím krásnou mluvenou meditaci. Hudba byla speciálně vytvořena pro vyrovnání krevního tlaku.

.
4. Transformace strachu - Sluneční anděl
Pro zklidnění, vyladění v průběhu dne, a hlavně před spaním .
.
.
.

 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya