Co vidí šaman v psychiatrické léčebně

6. března 2017 v 19:18 |  některé i nadčasové informace které nemusí vždy rezonovat s vaším poznáním a vnímáním současnosti

V rámci šamanského náhledu signalizuje duševní choroba "zrození léčitele", objasňuje Malidoma Patrice Somé. Tedy duševní choroby jsou mimořádné, spirituální stavy, spirituální krize a takto je třeba na ně nahlížet, jako na pomoc při zrodu léčitele.
.
.

To, co vidí lidé na Západě jako duševní nemoc, vnímají lidé z kmene Degara "jako dobrou zprávu z jiného světa". Osoba, která prochází touto krizí byla vybrána jako médium pro zprávu z říše duchů, kterou je třeba předat danému společenství.
"Duševní choroba, poruchy chování všeho druhu, signalizují skutečnost, že se v jednom energetickém poli propojily dvě očividně nekompatabilní energie", říká Dr. Somé. Tyto poruchy následují, pokud se takovéto osobě nedostane podpory v tom, jakým způsobem je třeba postupovat, je-li přítomna energie ze světa duchů.
Jedna z věcí, s níž se Dr. Somé setkal, když poprvé přijel do Spojených států v roce 1980 za účelem postgraduálního studia, byla skutečnost, jakým způsobem se v této zemi zachází s duševní chorobou. Když byl jeden ze studentů z jeho kruhu poslán do psychiatrické léčebny kvůli"nervové depresi" Dr. Somé ho šel navštívit.
Byl jsem šokovaný. Bylo to poprvé, kdy jsem se ocitl tváří v tvář tomu, co se zde dělá lidem, kteří vykazují tytéž symptomy, které jsem viděl ve vesnici, z níž pocházím. To, co Dr. Somého udivilo bylo to, jakým způsobem bylo na takovéto symptomy nahlíženo. Tento náhled se zakládal na patologii, tedy na myšlence, že tento stav je něčím, co musí přestat. To je v úplném protikladu k tomu, jakým způsobem se na takovouto situaci nahlíží v rámci jeho kultury. Když se díval kolem sebe na pacienty, někteří byli ve svěracích kazajkách, jiní zcela mimo na medikaci, další křičeli, poznamenal si tehdy Dr. Somé sám pro sebe: "tak, takovýmto způsobem se v této kultuře zachází s léčiteli, kteří se mají právě zrodit. Jaká škoda, že osoba, která je konečně v kontaktu se silou z jiného světa je takto ztracena."
Alex byl osmnáctiletý Američan, který se ve čtrnácti letech psychicky zhroutil. Trpěl halucinacemi, přemýšlel o sebevraždě a procházel cykly nebezpečných a závažných depresí. Byl v psychiatrické léčebně, kde dostával velké množství léků, ale nic z toho mu nepomáhalo. "Jeho rodiče se mu snažili všemožně pomoci, ale změna k lepšímu se nedostavovala, říká Dr.Somé. Už nevěděli, co jiného by mohli udělat."
Dr. Somé vzal, s jejich svolením, jejich syna do Afriky. "Po osmi měsících pobytu se začal Alex chovat poměrně normálně," říká Dr. Somé. Byl dokonce s to pomáhat léčitelům v procesu léčení, seděl s nimi celý den a pomáhal jim v tom, co dělali se svými klienty…
Strávil v mé vesnici celkem kolem čtyř let. Zůstal tam, protože se k tomu sám rozhodl, nikoliv z toho důvodu, že by potřeboval více léčení. Cítil se v té vesnici "mnohem bezpečněji, než v Americe."
Aby bylo možné uvést jeho energii do souladu s energií bytosti z jiného světa, prošel Alex šamanským rituálem, který byl vytvořen za tímto účelem. Tento rituál byl nicméně trochu pozměněn, nebyl přesně týž, který používají lidé kmene Degara. "Nenarodil se ve vesnici a z toho důvodu byl tento rituál použitý odlišným způsobem, nicméně, i když nebyl tentýž, výsledek byl podobný", objasňuje Dr. Somé. Skutečnost, že terapie uvedení energií do souladu byla v procesu Alexova uzdravení úspěšná, podle Dr. Somého prokázala skutečnost, že spojení mezi jinými bytostmi a duševními chorobami je skutečně univerzální záležitostí.
Po tomto rituálu začal Alex sdílet s ostatními poselství, které měly tyto bytosti pro tento svět. Bohužel, lidé k nimž promlouval nehovořili anglicky. (Dr. Somé tam v té době nebyl). Celá tato zkušenost nicméně přiměla Alexe k tomu, aby začal se studiem psychologie na univerzitě. Vrátil se do po čtyřech letech do Spojených států, protože objevil: "že všechny věci, které měl udělat byly již učiněny a on mohl pokračovat ve svém životě."
Poslední, co o Alexovi Dr. Somé slyšel, bylo to, že studoval na Postgraduální škole psychologie na Harvardu. Nikdo by si nepomyslel, že bude Alex vůbec kdy schopen dokončit univerzitu, nemluvě o tom, že by ve svém studiu pokračoval ještě na vyšším stupni.

zdrojwww stránek: earthweareone.com

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 mostecký mostecký | E-mail | 7. března 2017 v 8:04 | Reagovat

Mám pocit, že autor tohoto moudra nikdy nebyl,ke své škodě, nikdy ani v blízkosti psychiatrické kliniky.Po mé zkušenosti z kliniky v Montrealu jejím pracovníkům jistě doporučím potenciálně indikované pacienty převést na pár měsíců do Afriky. Jistě mi budou za tuto informaci neskonale vděčni a na klinice v Montrealu se uvolní. Stejně tak by si orazili i kliniky tuzemské. Skvělý,neotřelý, ba geniální postřeh!Jen se divím, že na to ještě nikdo nepřišel. Levné a jak je vidět terapeuticky úspěšné. Pane ministře,pozor!

2 poutnicicasem poutnicicasem | 7. března 2017 v 13:23 | Reagovat

[1]: Pavle, každý čtenář včetně mne pochopil (potajmu doufám že i vy ), že se jedná o příběh - zkušenost šamana z jeho  života. Mělo by se to brát jako jeden z mnoha úhlú pohledu na danou problematiku který nelze chápat paušálně. Chce to přístup "nekritizovat vždy všechno za každou cenu".

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya