ANTOINE DE SAINT - EXUPERY

5. dubna 2017 v 10:25 |  některé i nadčasové informace které nemusí vždy rezonovat s vaším poznáním a vnímáním současnosti
Antoine de Saint-Exupery (*29. 6. 1900, Lyon - †31. 7. 1944,? )
.
.
Studoval pařížskou Akademii výtvarných umění, studium však nedokončil. Místo toho nastoupil k 2. leteckému stíhacímu pluku ve Štrasburku a stal se pilotem. Složil i zkoušku z civilního letectví, aby mohl pracovat u letectva i po válce.
Na počátku druhé světové války odešel do USA, aby se zde stal letcem průzkumného útvaru při 7. americké armádě. Během války byl válečným letcem. Dne 31. 7. 1944 byl vyslán na průzkumný let nad Korsikou odkud se nevrátil. Byl pravděpodobně sestřelen německým stíhačem patrně sestřelen německým letadlem v prostoru Korsiky nebo nad Alpami, za datum úmrtí se považuje datum tohoto letu.
Po novele Letec vydal romány Kurýr na jih, Noční let, Země lidí (s ústředním motivem ztroskotání nad pouští, které zažil na vlastní kůži) aj. Některá díla (Citadela, Dopis rukojmímu, deníky, korespondence atd.) vyšla až po autorově smrti.

Světově nejproslulejší je jeho básnická pohádka Malý Princ.
Je to jeho jediné dílo které napsal pro děti. Dnes byla kniha přeložena cca do 260 jazyků a dialektů a stále vychází v miliónech výtiscích. . Jeho dílo si do své mateřštiny, údajně jako jediného autora, preložili i Tuaregové, nomádští saharští kočovníci.
.
.
Ztroskotání nad pouští, které Antoine de Saint-Exupery zažil na vlastní kůži spouští stres ze život ohrožující nehody. S Malým princem se v africké poušti setkává opuštěný letec, autor této moderní pohádky. Zatímco se pokouší opravit havarovaný stroj, povídají si o všeličem. Rozhovor mezi pilotem a Malým Princem je vlastně rozhovor dospělého s jeho vnitřním dítětem. Na tomto základě vznikl příběh Malý Princ....
.
.
Jeho dílo bylo často kriticky napadáno, protože kromě Malého prince, nelze jeho knihy nikam pevně zařadit. To byl zřejmě jediný důvod pro suchopárné vykřiky některých bezradných kritiků. Exupéry dnes patří k nejpřekládanějším a nejvydávánějším autorům na světě a jeho myšlenky čím dál více nabývají na síle.*

Proč se Saint-Exupéry a Malý princ bude číst i za 200 let?

.
V doslovu ke knížce Malý princ, kterou napsal Antoine de Saint-Exupéry píše Anton Hykish, že když četl dětem tuto knížku a viděl jejich rozzářené oči, tak se sám rozplakal. Také jsem slyšel, že ti, kteří neumí plakat celým srdcem, neumí se od srdce zasmát. Knížka Malý princ (1943) je právě o takových věcech, kterých si v životě málo všímáme nebo si jich nevážíme. Bezesporu patří k tomu nejlepšímu, co pro ně bylo kdy napsáno. Je to poetická knížka pro děti o dospělém světě - a nejen pro děti, ale i pro dospělé s otevřenou duší.
.
.
.

Byl duben 1943. Nedlouho před tím, než Saint-Exupéry z USA odletěl, přišel ke své přítelkyni Silvii Hamiltonové a dal ji hnědý a pomačkaný sáček se slovy. "Rád bych vám něco nádherného dal, ale to je všechno co mám". Uvnitř byl rukopis a Saint-Exupéryho ilustrace pro Malého prince, které od roku 1968 vlastní The Morgan Library & Museum.

Malý princ - Antoine de Saint Exupéry / 44 minut:

https://www.youtube.com/watch?v=HZB8aqi9Hmc

.

Z Exuperyho rukopisu knihy Malý Princ.

Našli vrak letounu Saint-Exupéryho

Zmizel z oblohy beze slova, náhle a nenávratně jako hrdinové jeho knih. Po šedesáti letech našli jeho letoun. Dozvíme se už, jak a proč zemřel Antoine de Saint-Exupéry? Když muž, z něhož se po smrti měla stát legenda, odstartoval ke svému poslednímu letu, byl slunný den.
Saint-Ex, jak se mu přezdívalo, zamířil svůj Lightning P-38 ze základny v korsickém Borgu směrem k jižní Francii, neboť měl pořídit snímky kvůli blížící se invazi spojenců.
Bylo 31. července 1944. Byl to den, kdy Saint-Exupéry zemřel. Rok předtím mu poprvé vyšla kniha Malý princ. Jeho záhadné zmizení odstartovalo kult Saint-Exupéryho jako romantického muže akce, jehož aura se spojila s posmrtnou slávou spisovatele.
Zcela ztělesňoval hrdinský typ své doby: startoval k odvážným letům a po přistání psal příběhy plné něhy a idealismu. Ve středu potápěči oznámili, že objevili dvě části jeho letounu. Staré záznamy pak potvrdily, že tovární číslo 2734, které na kusech letadla našli, odpovídá stroji s vojenským označením 42-68223. A právě v něm létal Saint-Exupéry.
Muž, který miloval nebe a psal o hvězdách, opravdu skončil v moři. Tušilo se to dlouho. Někteří hledači sice údajně objevili stopy po pilotově letounu až v Alpách, jiní přísahali, že se zřítil do nějaké ze strží kdesi v Provence, ale většina věřila, že Saint-Exupéry skončil v moři.
Toto podezření zesílilo, když místní rybář v roce 1998 vylovil z moře poblíž Marseille řetízek s částí jména slavného pilota. V roce 2000 potápěči nalezli stroj, který mohl patřit Saint-Exupérymu.
.
.
Jedna z největších záhad moderní Francie, posilovaná legendou o statečném letci a dobrodruhovi, jenž byl také intelektuálem, je už napůl vyřešena. Teď zbývá druhá část: jak se to stalo?
Teorií jeho zmizení je několik, některé jsou realistické, jiné skoro mystické. Saint-Exupéry mohl být sestřelen protiletadlovou obranou nebo německým stíhačem. Ale záznamy luftwaffe nic takového neukázaly.
Mohl také udělat školáckou chybu. Ale Saint-Ex létal od roku 1921 a patřil k legendárním pilotům, kteří dopravovali poštu z Francie do Afriky a Jižní Ameriky a přitom umírali po haváriích na Sahaře i v Atlantiku.
K Saint-Exupérymu se však nejvíc hodí třetí varianta: sebevražda. Letectvo jej nechtělo přijmout, protože byl pro armádu starý (v roce 1944 mu bylo 44 let) a po četných zlomeninách, následku mnoha havárií, byla jeho pohyblivost tak omezená, že jej občas jeho mechanici museli do kokpitu strkat.
Jeho osudový let měl být tím posledním: velitelé jej příště chtěli držet už jen na zemi. Pilot tělem i duší to možná nemohl přenést přes srdce a deprese stočila jeho stroj do vln. Záhada tedy zůstává.
Ale vedle ní zůstává i pocit, že Saint-Exupérymu i jeho mýtu už by mělo být umožněno, aby odpočíval v pokoji..
.
Malý princ - audionahrávka nadčasového příběh ( 2 hodiny ):

.

.
Zdroj:
Wikipedie, http://zpravy.idnes.cz/ + vlastní
http://poutnicicasem.blog.cz/1704/antoine-de-saint-exupery

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya