MENOPAUZA - poslední dar menstruace

29. dubna 2017 v 19:13 |  různé, k zamyšlení
.
Pro některé z vás nebylo jednoduché, když se s první menstruací setkaly, pro jiné z vás není jednoduché se s ní rozloučit. Ať už se k vlastní menstruaci stavíme jakkoliv a i přestože se některým ženám nepodaří proniknout k veškerým darům, které v životě ženy přináší, její ztráta je většinou na jedné z úrovní "bolestivá". Něco v nás se transformuje, stejně tak jako v rámci každého menstruačního cyklu a z našeho života odchází možnost mít děti. Schopnost početí je společensky oceňována a spojena s ženskou rolí. Právě ztráta plodnosti může být spojena s pocitem méněcennosti, které se v tomto období může u žen objevit nebo přechodně zesílit. Pro mnoho žen je to období, kdy je již jejich děti tolik nepotřebují a opouštějí rodinnou základu, mohou mít pocit tzv. prázdného hnízda. Menopauza přichází většinou postupně vynecháváním jednotlivých menstruačních cyklů. Společensky jsou ženy masírovány médii, že je to něco problematického a vybízeny k zahlazení projevů svého těla farmaceutickými preparáty. Z medicínského hlediska je menopauza nahlížena jako "choroba z nedostatku", selhání systému a neschopnost reprodukce. I tuto oblast má medicína a věda "léčit" a ovládat. Se zvyšujícím se věkem žena v tomto období stráví i dvacet a více let. Setkala jsem se i s krásným termínem "jaro druhé poloviny života". I takto je možné toto období nazývat a vnímat. Na vyhasínání nebo snižování funkce vaječníků zejména pokles produkce ženského hormonu estrogenu si tělo musí zvyknout a produkci estrogenu může převzít částečně tuková tkáň. K další důležité změně v období menopauzy dochází v rámci změny schopnosti vstřebávat vápník, který souvisí také s estrogenem. Snížení absorpce vápníku je dobré vzít v potaz a vápník doplňovat stravou. Ztráta vápníku v těle by se do budoucna opravdu mohla stát nepříjemnou komplikací v podobě odvápnění kostí a snazších zlomenin. Změny v hormonálním systému mohou měnit tak jako v průběhu menstruačního cyklu naše vnímání, náladu i celkové ladění a je potřeba se nimi sžít. Případné komplikace spojené s menopauzou je dobré řešit celostně a nahlédnout do souvislostí.
.

.
Poslední dar.
Toto období se dá vnímat také jako období, kdy má žena největší schopnost porozumět svojí síle a moudrosti. T. Slaytonová píše, že pokud žena příliv energie spojený s menopauzou obrátí dovnitř může mít nepříjemné příznaky v podobě návalů horka, deprese, změn nálad nebo pocitu neschopnosti najít svou novou vitální identitu. Dr. Borysenková vnímá tuto životní etapu jako období metamorfózy života. Žena v něm může proměnit svůj život podle orientace, kterou vyznává a uplatnit ho v každodenním životě. V mnoha kulturách teprve až nemenstruující žena se může stát šamankou. Keltské společenství nazíralo na dívky jako květiny, matky jako ovoce a staré ženy jako semena. Úlohou starých žen bylo zasít tato semena, ve kterých je vložena životní pravda a moudrost. Jaký krásný příměr. Pokud žena přijme tuto životní etapu může se proměnit v období věrnosti sama sobě ve smyslu nesmlouvavosti. Ženy jakoby ví, co potřebují pro sebe a svůj blahobyt a už tak lehce nepřistoupí na kompromis. Mohou být více pro sebe než v období, kdy měli malé děti a více vyhovovaly nárokům na ně kladených od okolí. Každá životní změna chce čas a tato transformace je pro ženu neméně důležitá. Přijměte s láskou a pokorou i poslední dar své menstruace, svoji menopauzu. Způsob, jakým o menopauze smýšlíme a mluvíme nyní, může ovlivnit to, jakým způsobem se budeme cítit až vstoupí do našeho života. Možná máte přítelkyně nebo matky v menopauze a můžete jim předat i pozitivní rozměr této životní etapy jako pochodeň. Být ženou je dar v každém věku a moudrých a vědomých žen není nikdy dost …

slunecnyzivot.cz/
.
Menopauza s humorem
.

http://polog.cz/1704/menopauza-posledni-dar-menstruace.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sylva Sylva | Web | 30. dubna 2017 v 11:54 | Reagovat

Dost dobrý článek..... :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya