DÁVEJTE SI POZOR NA TENTO OBLÍBENÝ LÉK - ZVYŠUJE RIZIKO NÁHLÉ ZÁSTAVY SRDCE AŽ O 31 %

22. června 2017 v 19:02 |  zdraví
Nový výzkum odhaluje, že běžně užívaný lék na tišení bolesti, který miliony lidí nesprávně vnímají jako "neškodný", je pravděpodobně důvodem tisíců úmrtí na zástavu srdce každý rok.
.
.
Podle Nadace pro náhlou zástavu srdce (USA), náhlá srdeční zástava (NZS) je hlavním důvodem úmrtí dospělých ve věku více než 40 let ve Spojených státech amerických a jiných zemích.
Jen v samotných Spojených státech amerických utrpí náhlou zástavu srdce každý rok přibližně 326 200 osob mimo nemocnici; devět z 10 případů bohužel končí úmrtím.

Přesto je překvapivé, že příčiny takové náhlé zástavy srdce jsou mnohými stále považovány za neznámé.
Namísto hledání skutečného viníka, se lékařská komunita raději rozhodla poukazovat na nejasné rizikové faktory, jako jsou rodinná historie, předešlé problémy se srdcem nebo zvýšená hladina LDL cholesterolu (který je již dlouho zpochybněn jako signál předcházející srdečním onemocněním).
Co když něco tak zřejmé jako konzumace léků ze skupiny NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky), a čemu je možné předejít, je pravděpodobně hlavní příčinou této novodobé epidemie?
Podívejte se na graf níže, na kterém je zobrazen poměr příčin náhlého úmrtí. Zástava srdce v něm jednoznačně vede:
.

Nový výzkum odhalil šokující vedlejší účinky nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID)

Vědci Evropské kardiologické společnosti ve svých vydáních odborného tisku pod názvem "NEŠKODNÝ, SOUVISLOST MEZI LÉKY TLUMÍCIMI BOLEST A ZVÝŠENÝM RIZIKEM ZÁSTAVY SRDCE", nás varují, že užívání léků tlumících bolest, které je veřejností považováno za neškodné, má souvislost s výrazným zvýšením rizika zástavy srdce.

Zmíněná vědecká zpráva se zakládá na výzkumu, který nese název "Užívání nesteroidních protizánětlivých léků je spojena se zvýšeným rizikem srdeční zástavy mimo nemocnice: Celonárodní časová kontrolní studia".
Uvedený výzkum byl zveřejněn v březnovém vydání European Heart Journal - Cardiovascular Pharmacology (Evropský žurnál o srdci - kardiovaskulární farmakologie).
Jeden z hlavních výzkumníků, profesor Gunnar H. Gisalson, v poskytnutém rozhovoru vysvětluje:
"Protože prodej těchto léků je povolen bez lékařského předpisu či jakékoliv konzultace nebo omezení, veřejnost se domnívá, že jejich užívání je bezpečné.
Předešlé výzkumy prokázaly, že užívání NSAID zvyšuje riziko srdečně-cévních onemocnění. To je vážným problémem, protože užívání NSAID je ve společnosti běžné a velmi rozšířené."
Výzkum probíhající v Dánsku pozoroval celkem 28 947 pacientů za období jedné dekády, kteří utrpěli zástavu srdce mimo nemocnici.

Rozdíl mezi zástavou srdce a srdečním infarktem

Srdeční infarkt se od zástavy srdce liší.
Při infarktu dochází k poškození srdce tím, že se zastaví přítok krve (obvykle kvůli narušení cirkulace krve). Avšak při zástavě dochází k poškození srdce tím, že činnost srdce se zastaví sama od sebe.
3 376 pacientů ve výzkumu, kteří utrpěli srdeční zástavu, užili nesteroidní zánětlivé léky v období do 30 dnů před srdeční příhodou.
Nejčastěji použité NSAID byly ibuprofen (51 %) a diklofenak (22 %).
Ve výzkumu se tedy ukázalo, že užívání NSAID zvyšuje riziko zástavy srdce o 31%. Ibuprofen odpovídá za 31 %, diklofenak za 50 %.
Naopak, u léků naproxen, celecoxib a rofecoxib nebyla zjištěna souvislost se zvýšeným rizikem zástavy srdce.
Gunnar k zjištěním poznamenává:
"Výsledky výzkumu nás jasně upozorňují na to, že NSAID nejsou neškodné. Léky diklofenak a ibuprofen, které jsou oba běžně užívány, mají souvislost s výrazně zvýšeným rizikem zástavy srdce.
NSAID by měly být vydávány s varováním a jen na platný lékařský recept.
Pacienti se srdečně-cévními onemocněními či s mnoha srdečně-cévními rizikovými faktory by je asi měli úplně přestat užívat."

Další zjištění ohledně ibuprofenu

Není to poprvé, co se zjistilo, že ibuprofen je pro srdce vážně jedovatý.
O této problematice jsme již psali před pěti lety v článku s názvem "Ibuprofen každý rok zabije tisíce lidí.
Úplně se ztotožňujeme se závěrečnými poznámkami v rozhovoru s Gunnarem, kde říká:
"Současná představa společnosti o NSAID je nesprávná. Pokud si tyto léky můžete koupit v lékárně bez předpisu, tak si jen asi pomyslíte "určitě jsou pro mě bezpečné".
Náš výzkum přináší jen další důkaz o škodlivosti NSAID na srdečně cévní systém člověka a potvrzuje, že bychom rizika užívání NSAID měli brát vážně.
Případné užívání NSAID bychom měli vždy konzultovat s profesionálními zdravotníky."
Mějme na paměti, že jiné běžně používané léky na tlumení bolesti, jako jsou acylpyrin nebo acetaminofen (paracetamol), mají také zničující vedlejší účinky, které se obvykle podceňují nebo se snižuje jejich závažnost.

Na tlumení bolesti existuje přírodní náhrada, která nemá smrtelné vedlejší účinky

Jelikož k dispozici jsou již jasné důkazy o tom, že léky tlumící bolest mají vážné, dokonce životu nebezpečné vedlejší účinky, přírodní náhrada by měla být podpořena hlubším výzkumem a následně uvedena do praxe.
.
Autorem článku je Sayer Ji, zakladatel webové stránky GreenMedInfo.com.
Je také recenzentem v Mezinárodním žurnálu lidské výživy a funkční medicíny, spoluzakladatelem a ředitelem společnosti Systome Biomed, místopředseda rady Národního zdravotnického svazu, člen správního výboru Světového Fondu geneticky neupravovaných potravin.
.
Alternativní prostředky proti bolesti
Tak, jaká je alternativa?
Namísto ibalginu či jiných léků proti bolesti založených na ibuprofenu nebo diclofenacu, můžete použít následující přírodní alternativy:

Zázvor

Užívání čerstvého, práškového či zázvoru v kapslích, 4 krát denně, je vynikající alternativou k ibuprofenu, zejména v případě menstruačních bolestí.
Osteoartritidu v kloubech rukou či nohou je možné léčit povrchovou aplikací krému s obsahem Arnica.

Šišák bajkalský (Baikal skullap)

Tato rostlinka obsahuje látku zvanou baicalin, která účinně snižuje bolesti a bez problémů svou silou nahradí i ibuprofen.

Vitamin C, Ginkgo biloba a astaxantín

Tyto látky používejte na zmírnění bolesti a nepohodlí při zánětech v dýchacích cestách, astmatu a jiných potíží s dýcháním.

Omega-3 mastné kyseliny

Bolest může být účinně snížena užíváním přibližně 2000 mg omega-3 mastných kyselin denně.

Ženšen (všehoj ženšenový)

Je výborný na revma a artritidu. Ženšen má na tento typ bolesti silnější účinek jako ibuprofen.

Třezalka tečkovaná

I třezalka tečkovaná je lepší tlumič bolestí než ibuprofen, dokonce dvojnásobný.

Maliny a třešně

Enzym cyklooxygenáza, která způsobuje záněty, je potlačována léky na bázi ibuprofenu. Uvedené druhy ovoce naproti tomu obsahují anthokyaniny, které tento enzym blokují stejně dobře.

Bazalka

Tato bylinka má srovnatelné protizánětlivé účinky jako ibalgin, acylpyrin či brufen.

Olivový olej

Ibuprofen a oleocantal, látky nacházející se v olivovém oleji, mají stejné protizánětlivé vlastnosti.

Jak moc vám který přípravek pomůže

Existuje mnohem více přírodních látek, které snižují bolesti a záněty. Například, i taková aromaterapie má podobné účinky. V následujícím seznamu je ještě navíc uvedeno také procentuální vyjádření síly utišení bolesti.
Vitamín C - 6 %
Magnezium (pokud nám chybí) - 8 %
Ženšen - 8 %
Ginko - 9%
Omega 3 - 12 %
Ibalgin - 14 %
Třezalka - 15 %
Bazalka - 15 %
Arnica - 19 %
Šišák bajkalský - 20 %
Zázvor - 25 %
Mrkvová šťáva - 29 %
Astacatin - 30 %
Třešně - 33 %
Maliny - 38 %
Konopí s obsahem THC, CBD - 38 %
Betakaroten - 40 %
Borůvky - 48 %
.

.
POZNÁMKA:
Ibuprofen je obsažen v ibalginu nebo třeba apo-ibuprofenu a nurofenu.
Co způsobuje nadměrné užívání ibuprofenu a jeho "odrůd":

• ničí žaludeční sliznici (křečovitá bolest břicha)
• způsobuje žaludeční vředy (riziko prasknutí a vykrvácení)
• ohrožuje střeva (dlouhotrvající průjmy)
• zvyšuje riziko infarktu o 50 % (zvláště pokud má pacient vysoký tlak)
• třikrát zvyšuje riziko mrtvice
.
Paracetamol najdete v paralenu, paracetamolu, panadolu, ale i v horkých nápojích, jako je coldrex nebo vicks hot drink.
.
Nemocní by ale neměli zapomínat na to, že tyto léky chřipku neléčí, ale pouze tlumí její příznaky. Proto si naordinujte klid na lůžku, alespoň sedm dnů, poté ještě chvíli dodržujte klidový režim. Zásobte se dostatkem čaje s echinaceou a se zázvorem, přísun vitamínu C v ovoci a zelenině ( kysané zelí, jablka, citron ) a dalšími přírodními antioxidanty, které pomůžou vašemu tělu zbavit se škodlivých látek.


.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Veronika Veronika | Web | 23. června 2017 v 11:28 | Reagovat

Každý chemický lék je svinstvo, ale Ibuprofen a vše s paracetamolem vedou. Já třeba Ibuprofen moc nemůžu, ale před paracetamolem mě už dávno varovala moje teta doktorka.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya