JAK SE CHOVAT PŘI BOUŘCE

24. června 2017 v 19:34 |  zdraví
V bouřce neutíkejte, schovejte se.
.
.
Pokud můžete, vyhněte se pobytu venku, když je hlášená možnost bouřek. Výlety si plánujte na dobu, kdy bouřky nehrozí. Pokud ale jste venku a překvapí vás bouřka, je potřeba dodržet několik jednoduchých pravidel.
Schovejte se. Úkryt před bouří může být stabilní budova, nejlépe s hromosvodem. Pokud jste v přírodě, nejbezpečnější jsou husté lesy, nízký porost a úzké údolí. Naopak špatný nápad je schovat se pod osamělými stromy nebo pod převisy skal či v jeskyni. Špatný nápad je schovávat se v malém domku bez hromosvodu či polorozpadlé budově, ta by nemusela vydržet zásah bleskem.

Největší nebezpečí hrozí na vyvýšených místech a v otevřeném terénu nebo v blízkosti elektrického vedení. Za bouřky je špatný nápad opírat se o zdi, či skalní stěny a plavat. Pokud se za bouřky ocitnete na holé pláni, nepokoušejte se utíkat. Nejvhodnější je bouřku přečkat v podřepu s nohama a rukama u sebe, nelehejte si na zem.
Nenoste kovové předměty, které fungují jako vodiče a přitahují blesky. Držte se dál od vody a podmáčené půdy.
.
Pokud jste v autě, měli byste být v bezpečí, kovová karoserie by vás měla ochránit. Pozor si však dejte na ostrý vítr či déšť, který bouře často doprovází. Pokud je vítr silný, dejte pozor na padající stromy. Nejlepší je dostat se co nejdál od stromů a přečkat bouřku v zaparkovaném autě, které funguje jako faradayova klec. Nedotýkejte se ale oken.
Zvýšený pozor byste si měli dát na vodu, protože potoky a řeky se mohou rozvodnit a z malého potůčku se stane rozbouřený proud. Nad tím je vhodné uvažovat před tábořením a nestavět tábořiště příliš blízko k potoku.
.
.
Nesprchujte se
V budově s hromosvodem byste měli být z většiny v bezpečí. Zavřete okna, vypojte elektronické přístroje ze zásuvek a držte se na suchém místě, ne v blízkosti vodovodu, kamen či zásuvek. Špatný nápad je sprchovat se nebo telefonovat z pevné linky nebo užívat elektrospotřebiče.
Odpojení spotřebičů vždy nefunguje, dobrý nápad je pořídit si zařízení pro ochranu proti pulsnímu přepětí, neboli přepěťovou ochranu. Ta chrání elektrický obvod proti prudkým výkyvům v elektrické síti.
Svodiče svedou přepěťový impuls do země nebo do místa, kde nezpůsobí škodu. Taková ochrana nenahradí hromosvod - vhodná je kombinace obou.
.
.
RELAXAČNÍ ZVUKY DEŠTĚ - pro usínání
.
.
. 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya