LETNÍ SLUNOVRAT

21. června 2017 v 16:21 |  návrat k přírodě a zkušenostem našich předků
21. června Slunce dosahuje při svém relativním pohybu vůči Zemi své nejsevernější polohy. Letní slunovrat prakticky znamená nejdelší den, tedy i úplně nejkratší noc v roce. Slunovrat letní ( i zimní ), patří k nejmagičtějším dnům v roce. Můžete proto z jejich síly vytěžit co nejvíc, dobít si baterky a uschovat energii na "horší časy".
Během letního slunovratu se nikdy v noci úplně nesetmí. Objevuje se tzv. astronomický soumrak - na první pohled noc, ale hvězdy jsou vidět špatně. Sluneční paprsky v tento den dopadají v poledne kolmo na obratník Raka. Na severní polokouli je nejdelší den a nejkratší noc. Slunce vstupuje do trojice tzv. letních znamení - Raka, Lva a Panny.
České slovo slunovrat vzniklo podle ročního pohybu vycházejícího Slunce nad obzorem. Poté, co Slunce dospělo k nejsevernějšímu bodu východů a západů, se nyní bude vracet po obzoru na jih. Na nejjižnější bod své pouti dospěje za zimního slunovratu.
.

Tento jev podnítil všechny prastaré civilizace a kultury k oslavám: Slunce a dobří bohové byli na vrcholu sil, ti temnější, které si spojovali se zimou a nocí, naopak potlačení a na ústupu.
.
OSLAVA SLUNOVRATU

V Anglii
probíhají každoročně nedaleko od městečka Salisbury v jižní Anglii v tajemném komplexu menhirů a kamenných kruhů Stonehenge. Tuto stavbu pravděpodobně ovlivnilo pozorování a výpočet letního slunovratu a je možné, že se v něm pohanští kněží scházejí už několik tisíc let.

V Lotyšsku

se slaví slunovrat po celou noc - nikdo nesmí spát, aby nezmeškal východ slunce. Dívky si uvijí věnečky z polního kvítí a chlapci dostanou korunu z dubového listí.
Lidé připravují pro tyto slavnosti speciální sýr a pivo, obcházejí domy a za zpěvu starých písní se obdarovávají. Ráno mají muži naskákat do nejbližšího jezera či řeky.
Poté, co oslavující přivítají východ slunce, skropí si tvář ranní rosou.
.
V Čechách a na Slovensku se slunovrat slaví zejména jako folklorní slavnost.

Ve Švédsku
.
je slunovrat jedním z nejoblíbenějších svátků, protože ohlašuje příchod toužebně očekávaného krátkého severského léta a nekonečných bílých nocí. K oslavám příchodu léta ve Švédsku patří národní kroje a ozdobená májka - symbol úrody a plodnosti.

A slunovrat po křesťansku

Církev se dlouho snažila tradici oslav slunovratů vymýtit, později tradici překryla oslavami svatojánské noci. Zvyky i rituály však přetrvaly dál. Svatojánská noc je noc z 23. na 24. června. Je plná kouzel a magie, ožívají v ní nadpřirozené síly a otevírá se brána mezi světy.
Je možné vyvolat duchy zemřelých a spojit se s tajemnými mocnostmi. Země se otevírá a hledači pokladů vyrážejí. O svatojánské noci se také provádějí různé rituály, které sahají až do starověku. Jde třeba o skákání přes oheň nebo házení věnců do vody.
V den letního slunovratu lidé odedávna uctívali slunce, čímž mu chtěli vyjádřit úctu a radost z úrody a sklizně. Léčivou sílu Slunce, která vrcholila v den slunovratu, si vážili v minulosti i Keltové. Tato moc byla spojována s uzdravující silou vody. Oltáře zasvěcené Slunci se proto často nacházely v blízkosti pramenů a studní. Tyto svatyně byly podle některých archeologů umísťovány do krajiny na základě astronomických poznatků a byly často součástí hradiště.

JEŠTĚ TROCHU MAGIE ?
.
.
Voda má v den slunovratu mnohem větší sílu než kdy jindy a očišťuje nejen fyzicky, ale také duševně. Kromě toho se traduje, že slunovratová koupel vám přidá na kráse. Vstaňte brzy a zapomeňte na sprchu či vanu, voda musí být z přírodního zdroje, hledejte tedy potůčky, říčky, studánky, dobře vám poslouží i ranní rosa. Nemusíte se koupat celí, stačí si namočit chodidla, svlažit obličej a dlaně. Dávejte ovšem pozor, aby voda nebyla znečištěná, například napadená sinicemi.

Nezapomeňte si také s sebou vzít skleněnou lahvičku a nabrat si trochu slunovratem nabité vody na pozdější použití. I pár kapek zafunguje jako talisman, který od vás bude držet dál všechnu negativní energii a zlé vlivy. Základem je opravdu vstát brzy, za úsvitu, kdy je síla vody největší.
.
.
O slunovratu se moc všeho, co roste a kvete, několikanásobně zesiluje, je tedy ideální pro sběr léčivek, které si můžete i nasušit do zásoby. V nich totiž bude uložena energie Slunce, které je v době slunovratu na úplném vrcholu svých sil. Byliny v tomto období ženou do květu, a tak "tahají" sílu z kořenů do nadzemních částí.
Tradicí svatojánskou, kterou je však možno na slunovrat "přesunout" (svatojánská noc je jen o tři dny později, tedy 24. června), je sběr devatera kvítí, které zajistí tomu, kdo ho posbírá, lásku a štěstí. Možná ještě důležitější jsou však byliny jako takové, které lze nasušit nebo z nich připravit nejrůznější sirupy.
.
Devatero kvítí muselo být devět bylin natrhaných na devíti různých místech, ale co se týká konkrétních druhů, zdroje se různí. Uvádí se bazalka, černobýl, devětsil, divizna, dobromysl, heřmánek, chrpa modrá, jitrocel, kapradí, kohoutek, libeček, majoránka, máta, mateřídouška, netřesk, rmen, rozchodník, řebříček, smolnička, šípková růže, třezalka, úročník, vachta trojlistá i zvonek. Vyberte si tedy, co se vám zrovna hodí. Bazalku využijete na zlepšení trávení, heřmánkový čaj na nespavost, svařený jitrocel urychluje hojení a sušený rmen tlumí migrény a bolesti hlavy všeho druhu. Zásobte se dopředu.
Se slunovratem souvisejí také skryté poklady. I tato tradice se pojí s rostlinami, je totiž potřeba nejprve najít kapradí se zlatým květem, díky němuž dotyčný prohlédne a poklad objeví. A když nic jiného, noční toulání lesem je skvělá zábava. Spojte ho třeba s posezením u ohně, ten ke slunovratu neodmyslitelně patří.
.
.
Kromě toho, že se přes ohně skákalo nebo kolem nich tancovalo, používal se také k očištění obytných prostor od všeho negativního, co se v nich nashromáždilo. Vezměte si "kousek" takového slunovratového ohně s sebou domů - zapalte jím svíčku - a plamínek nechte hořet v domě celou noc, den a ještě jednu noc. Hodí se k tomu tlusté svíčky, které vydrží hořet mnoho hodin; pokud možno bílé, což je barva čistoty a pozitivní energie.
Podle keltských tradic se v noci v den letního slunovratu pálily na nejvyšších kopcích posvátné ohně, podobně jako v současné době v noci, kdy se upalují čarodějnice. Oslavy provázely tance okolo ohňů, rozhazování uhlíků po polích pro zajištění dobré úrody a žehnání dobytku zapálenými bylinami.
Plameny ohně se používali i k věštění - oheň, jeden ze čtyř základních živlů, v sobě skrývá magickou sílu, se kterou si není radno zahrávat. Je také prastarou studnicí moudrosti, která vyjeví mnohá tajemství.
Technik věštění z ohně je mnoho. Ty nejzákladnější a nejjednodušší - ale o nic méně spolehlivé - můžete využít sami i při posezení kolem ohně. Jaký způsob vás nejvíc osloví?

Moudrost ohně lze vyčíst z jeho dýmu. Pro tento účel se často používají bylinky od šalvěje přes levanduli až po "obyčejné" kopřivy. Hrst čerstvých bylin přihoďte do plamenů a počkejte, dokud kouř nezhoustne. Pak v něm můžete začít hledat symboly. Jejich výklad je intuitivní. Kulaté symboly jako slunce, ovoce či mince jsou posly něčeho pozitivního, změny k lepšímu, představují vytoužené plody vaší práce. Pokud spatříte v dýmu symbol blesku, značí náhlou změnu spíše s negativním dopadem. Lebky, kříže, nejrůznější ostří značí nebezpečí a varují před dalšími kroky stejným směrem. Spoléhejte hlavně sami na sebe - co pro jednoho může znamenat štěstí, je pro druhého jasnou demonstrací smůly. Oheň promluví přímo k vám jazykem, kterému porozumíte. Kouřový dým štípe do očí, ale tentokrát to vydržte. Může vám ukázat, co vás čeká.
Další metoda, která prozradí, zda bude konkrétní časový úsek pro vás dobrý nebo špatný. Stačí si sehnat větší oblázek a každý označit svým jménem nebo značkou. soustřeďte na nadcházející období - a vhoďte kámen do pohasínajícího ohně, kde jej nechte až do rána. Druhý den v popelu hledejte svůj kámen. Pokud zůstal neporušený, nepotká vás nic zlého. Pokud horkem praskl, budete se muset vypořádat i s nepřízní osudu.
Hledání obrazů v plamenech je nejkomplexnějším věštěním vůbec. Zklidněte se a pak se upřeně zadívejte do plamenů již klidnějšího a menšího ohně. V něm pak můžete zahlédnout podobné symboly jako ty, co byly popsány výše u dýmu. V tomto případě záleží i na dřevě, z jakého je oheň udělán. Pokud vás zajímá láska, hodí se větvičky lipové. Na otázky zdraví nejlépe odpoví bukové dřevo, dubové vypoví o pocitech a myšlenkách. Borovicové dřevo odhaluje tajemství a stále se rýsující plány, smrk odkrývá záležitosti pracovní.
Lze ale věštit i podle barvy plamenů.
Tentokrát v ohni nehledejte žádné symboly, spíše si všímejte barvy, intenzity a stálosti či síly - to vám dá odpověď na vaši otázku. Před tímto věštěním se doporučuje do plamenů hodit hrst soli.
Pokud plameny hoří jasně a stále, je odpověď kladná, pokud skomírají a problikávají, zní ne. Načervenalý odstín ohně naznačuje konflikty a neshody, jasný a hřejivý oranžový pak spokojenost a pohodu. Bílé plameny mluví o nových začátcích, zelenavé o štěstí.
.
Pokud dáváme přednost klidnému slunovratu, můžeme jej strávit i v blízkosti energie starodávného hradiště nebo menhirů.

.
V den letního slunovratu lidé odedávna uctívali Slunce. Proč neuctít Slunce v den slunovratu návštěvou keltské vesnice či hradiště nebo u menhirů. Lidé v dávných dobách věděli, že na Zemi existují místa, na kterých je dobré pobývat a konat zde obřady zprostředkující styk s Přírodou a Vesmírem. Pokud chtěli zesílit účinek posvátných míst nebo pokud taková místa v jejich okolí chyběla, vystavěli kamenné megalitické stavby. Těmi byly vztyčené vysoké kameny - menhiry, buď jednotlivé nebo uspořádané do kruhů či řad, a také složitější kamenné stavby. Na povrchu planety existuje řada energeticky silných posvátných míst, kde vystupu­jící zemská bioenergie dokáže přitáhnout kosmickou, aby se s ní spojila. Takovými místy nejčastěji bývají skalní útvary, vrcholky kopců, vodní prameny i volné vodní plochy.Na jiných místech však musel být vložen kámen nebo silněji působící celý kruh, aby obě energie přivolal, spojil, a výslednou transformovanou bioenergii vyzařo­val do prostoru.
.
I u nás se
nachází nachází dost menhirů, mnozí víte i o jiných - například:
Nejznámějším českým kamenem, považovaným za menhir, je tzv. Kamenný pastýř, stojící v poli mezi obcemi Telce a Klobuky na Slánsku. Je 330 cm dlouhý. Býval prý kdysi obklopen kruhem devíti kamenů - odtud snad pochází název "pastýř".
Na Žatecku Jeden severně od obce Drahomyšl je "Zakletý mnich.
Jiný žulový menhir se nachází asi 1 km jihozápadně od obce Líčkov; je na něm vytesán letopočet 1905., Baba u obce Slavětín.
Známý je i dolnochaberský Zkamenělý slouha. Je to asi 160 cm vysoký menhir nacházející se u plotu rodinného domu v Ládevské ulici v Praze - Dolních Chabrech.
.
Sami jistě znáte mnohá hradiště ve svém okolí, uvádím jen některá. K nejstarším a nejznáměhším patří např. :
Hradčany je nejvýznamnější český hrad (původně raně středověké hradiště) stojící na skalnatém ostrohu nad řekou Vltavou v centru Prahy, na vrchu Opyš. Původně se název "Praha" vztahoval především právě na skalnatý ostroh s knížecím hradištěm. Ostrožna Pražského hradu byla osídlena již v období neolitu. Během 9. století, snad už i v jeho první polovině, byla ostrožna předělena příkopem......
.
Vyšehrad je historické hradiště a pevnost na skále nad pravým břehem řeky Vltavy ve čtvrti Vyšehrad v Praze. K Vyšehradu se váže řada pověstí z počátků českých dějin, založil jej prý bájný kníže Krok. Skutečný vznik knížecího hradiště je kladen do druhé poloviny 10. století..... atd
.
A další méně známá, tentokrát z Moravy:
.

Požaha je na katastru vsi Jičina v okrese Nový Jičín. Počátek hradiska lze datovat zhruba do období let 150 př. n. l.

Hradisko u Obřan je významná archeologická lokalita - hradiště pozdní doby bronzové nacházející se v katastru dnešní brněnské čtvrtě Obřany. Jeho osídlení bylo především z pozdní doby bronzové - z období popelnicových polí, tzv. kultury podolské, je datované do 9.-8. století př. Kr.....
Staré Zámky jsou hradisko ležící v jižní části Moravského krasu v katastru městské části Brno-Líšeň. Nejstarší osídlení skalní ostrožny, na níž se hradisko nacházelo, se na základě ojedinělých nálezů příslušejících kultuře s moravskou malovanou keramikou[1] datuje do období pozdního neolitu až raného eneolitu (5. až 4. tisíciletí př. n. l.).....

.
zdroje: wikipedie, https://www.prozeny.cz,+ vlastní
.
Článek je možné šířit jen s tímto aktivním odkazem:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya