PÁTEŘNÍ KÝLA

27. června 2017 v 18:43 |  zdraví

Výhřez meziobratlové ploténky ( páteřní kýla ).

.
Meziobratlová ploténka leží jako nárazníkový polštář mezi dvěma těly obratlů. Ve svém středu se skládá z měkkého, elastického rosolovitého jádra a je obklopena vrstvami vláken a chrupavky uspořádanými jako slupky cibule. Rosolovité jádro ve středu ploténky odpružuje tlakovou zátěž a rozděluje tlak na ostatní ploténky, podobně jako vodní postel. Čím vyšší je obsah vody v ploténce, tím větší je tlak v jádru ploténky a tím lépe může být zátěž odpružena.

.....
.
Tlak, který na ploténce spočívá, je závislý na držení těla. Při ležení na zádech je na ploténce tlak 25 kg, který se při stání zvyšuje na 100 kg. Při správném sedění se zátěž zvyšuje na 140 kg, při předklánění na 250 kg. Je-li s tělem předkloněným dopředu zvedán ze země předmět vážící 50 kg, musíme počítat se zatížením páteře 700 až 800 kg. Vhodným pohybovým vzorem může být tato zátěž redukována na 25 procent a současně rozdělena na všechny meziobratlové ploténky.
Chvilková zatížení meziobratlových plotének nejsou škodlivá. Ustavičné chybné držení těla, např. pohodlná pozice vsedě se zakulacenými zády, vede k nerovnoměrnému tlakovému zatížení na předním okraji ploténky. Měkké rosolovité jádro ve středu se posunuje dozadu a vede k zatížení vláken podobných slupkám cibule. Jádro se vyklene dopředu směrem k míše, což se označuje jako protruze (vyklenutí) meziobratlové ploténky. Neudrží-li už vnější vláknitý prstenec tlak zatížení, roztrhne se, přičemž z něj vyhřeznou části rosolovitého jádra (výhřez meziobratlové ploténky). Výhřez vede v důsledku sevření míchy nebo nervového svazku k bolestem zad. Tyto bolesti mohou nastoupit akutně (ústřel) nebo se mohou plíživě zvětšovat (lumbago). Proto je lepší dodržovat "hygienu zad" - video na konci článku.
.
.
Toto onemocnění je nejčastější komplikace osteoartrózy, souvisí i se stárnutím obyvatelstva (degenerace) meziobratlové ploténky ve vazivové tkáni. Rozvíjí se kvůli prudkému zvýšení tlaku v jádru pulposus disku v důsledku šoku, pádu, zvedání závaží nebo zlomeniny - někdy stačí i prudký pohyb.
V dnešní době většina z nás pracuje v kanceláři a anebo každý den dlouho vysedává u počítače. Svaly jsou zesláblé. I zdánlivě neškodný pád může způsobit vážná zranění. Choroba se projevuje akutní bolesti spojené s kompresí míšních nervů, takže léčba páteřní kýly bez chirurgického zákroku by měla zahrnovat i cvičení a postupy, jejichž cílem je snížit vyboulený disk.
Jednoduchá cvičení fungují jako dobrá prevence před operací zad a také chrání před drobnými úrazy. Problémy se zády má větší část populace a mnoho lidí se bojí operace. Ruský chirurg ukazuje, jak se jí lze preventivně vyhnout. Na následujícím videu demonstruje cvičení, která by měl doma cvičit každý. Cvičení na výhřez meziobratlé ploténky zahrnuje cviky na posílení páteře a podélné svaly, a může pomoci snížit četnost exacerbací relapsů onemocnění. Ukončení tlaku na tkáň má ten efekt, že se dá předejít rozdrcení nervových kořenů. Problémy se zády jsou vážné a posilující cvičení fungují skvěle - chce to trochu trpělivosti a pravidelnosti. Je samozřejmé že jedno cvičení páteř a podélné svaly páteře neposílí. Pokud máte vážnější potíže a omezený pohyb, nezapomeňte se poradit se svým lékařem nebo fyzioterapeutem.
*
Jak předcházet páteřní kýle bez chirurgického zákroku? Třeba sérií těchto jednoduchých cviků. Znám víc sérií cviků k tomuto účelu. Ale právě tato sestava může být pro někoho z vás, kteří nejste zrovna zdatní cvičenci - to pravé ořechové . Je jednoduchá a při tom splní svůj účel - pokud ji zařazujete do režimu dne pravidelně.
Důležité upozornění:
Terapeutická cvičení se provádí šetrně - jen do bolesti, neměly by způsobit bolest Všechna cvičení vykonávejte pomalu a klidně ( jógovým stylem), v souladu s pomalým nádechem a pomalým výdechem - stejné tempo předvádí chirurg. Pokud trpíte bolestmi zad, jsou tyto cviky pro vás.
*
video - cviky předcvičuje ruský chirurg Tanasiev Vadim
.
.

zdroj:
http://doktorka.cz + doplněno vlastní

.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya