Křeče v nohách uprostřed noci.

19. července 2017 v 17:00 |  zdraví
Jak vyzrát na nepříjemné křeče?

.
Jak vyzrát na nepříjemné křeče?
Akutní bolest, kterou způsobují, nepotěší nikoho, ale zažil ji téměř každý - ať už v noci nebo při cvičení. Pokud člověka trápí křeče pravidelněji, umí pořádně znepříjemnit život. Bohužel, s přibývajícími léty se jejich počet nejednou může zvyšovat. Jaké faktory jejich tvorbu ovlivňují a jak jejich množství omezit na minimum?

Nepříjemné křeče

Křeče mohou být příznakem některých onemocnění (například křečových žil), ale mívají je i jinak zdraví lidé. Poprvé se nejednou objevují již v dětství či v teenagerských letech. O co jde? Křeč je vlastně nedobrovolné stažení svalu, který je dočasně neschopný uvolnění. Tento stav může trvat od několika sekund až do několika minut, někdy dokonce více než čtvrt hodinu. Zatímco příčinou běžných křečí může být nevhodný pohyb nebo namožení, při nočních křečích příčiny nejsou zcela jasné. Může za nimi být například nevhodná poloha při spaní. Jak těmto nepříjemným zážitkem předejít?

Protahujte a roztahujte

Právě natažení pomůže i při samotné křeči. Pokud máte křeč v lýtku, sedněte si a pokuste se prsty na nohou táhnout směrem k hlavě. Sval by se měl natáhnout a křeč ustoupit. Pomoci vám může i jemná masáž. Co se týká prevence nočních křečí, někteří fyzioterapeuti doporučují strečink nejen před a po cvičení, ale i před spaním. Ačkoli jeho účinky nejsou potvrzeny, za zkoušku nic nedáte a ublížit by vám neměl. Snažte si tedy před spánkem protáhnout svaly a šlachy. Nic však nedělejte násilím.

Dostatek tekutin je nezbytný

S přibývajícím věkem se u lidí snižuje pocit žízně a proto jejich příjem tekutin nejednou klesá. Dehydratace může podle odborníků také svou troškou přispět ke tvorbě křečí, takže svůj pitný režim určitě nepodceňujte a denně do těla dostaňte alespoň dva litry tekutin, ideálně bezkofeinových tekutin. Tekutiny je nutno vždy doplnit ve větším množství, pokud jste se věnovali fyzické aktivitě, při které jste se zpotili.

Hořčík, vápník a draslík


Nízké hladiny vápníku či hořčíku přímo zvyšují dráždivost nervových zakončení i svalu. Právě toto může být příčinou častějších křečí u starších lidí (i těhotných žen). Hořčík najdete v slunečnicových semínkách, špenátu, fazolích nebo celozrnných výrobcích, mandlích či kešu oříšcích. Vápník se nachází v mléce, mléčných výrobcích, rybách (zejména mořských), fících, mandlích či fazolích. Pro správné vstřebávání vápníku nezapomeňte i na příjem vitamínu D - ať už ze slunečního záření nebo z potravin - vysoký obsah má zejména rybí olej a ryby, ale obsahuje ho i mléko klasické či sójové. Draslík, jehož nedostatek se také spojuje s křečemi, naleznete v sušených meruňkách a fících, mrkvi, bramborách, fazolích nebo špenátu.

Noste vhodné boty

Dbát na výběr bot by měly především lidé s plochými nohami - ortopedické vložky určitě nebudou omylem. Dámy, které si potrpí na vysoké podpatky také mohou být o něco náchylnější na křeče, protože jejich svaly jsou pro podpatky ve zkrácené pozici.

Pozor na léky

Zdá se vám, že se křeče zhoršily nebo se vyskytují častěji po tom, co jste začali brát nový lék? Je to možné. Některá diuretika, které se předepisují například při léčbě vysokého tlaku, ale i další léky mohou mít za následek zesílení nočních křečí. Nejlépe uděláte, když se o situaci poradíte s lékařem.

Příčiny svalových křečí

 • Nejčastější příčinou je porucha regulace soli a vody v organismu. Stává se to zejména po větší tělesné námaze s pocením (přetížení svalu) a při pití malého množství tekutin (dehydratace, stres, únava).
 • Porucha metabolismu / látkové výměny ve svalových buňkách způsobuje křečovité stehy svalových vláken, může to souviset věkem nebo nadváhou.
 • Někdy i léky vyvolávají křeče např. antikoncepce, která patří k zlodějům vitamínu B.
 • Původ může být i v nervové soustavě
 • Nedostatek draslíku, vitamínu B2, hořčíku
 • Někdy i když to přeženete s konzumací mléčných výrobků

Tipy proti svalovým křečím

 • Po sportu si udělejte pár protahovacích cviků. Sedněte si na zem a chyťte si prsty na nohou.
 • Zvyšte příjem tekutin. Žízeň je již opožděnou reakcí organismu. Proto bychom měli pít dříve než tato reakce přijde a dojde ke ztrátě výkonu.
 • Pokud trpíte nočními křečemi zkuste užívat magnézium, je to jeden z reakci jeho nedostatku
 • Při větší námaze na nohy, zvedněte nohy nad hlavu, aby se vám řádně prokrvily.
 • Gymnastika, zpevňování svalstva, ohýbání v kolenou, stání na prstech.
 • Zrelaxování svalů - teplá koupel s horskou solí
 • Při křeči váš sval potřebuje teplo, aby se zvýšil průtok krve do tkáně

Doporučená strava

 • Do svého jídelníčku zařaďte vejce, nejlépe 2-3krát do týdne
 • pokrmy s draslíkem: ryby, drůbež
 • pokrmy s hořčíkem: obiloviny, čerstvé ovoce, zelenina
 • pokrmy s vitaminem B, kvasnice
 • pokrmy s vápníkem: zelí, luštěniny
 • čaj s proti křečovým účinkem: hloh obecný, lipový květ
 • Okurky: zmírňují křeče, působí detoxikační a vyplavují z krve kyselé zbytky
 • Borůvky: zlepšují krevní oběh a prokrvení tkání

Osvědčené babské rady proti křečím

 • Potírejte nohy zahřátým rumem
 • Myjte nohy studenou vodou s octem

Víte, že na křeče dost pomáhají I byliny ?

Na příklad:
.
Kozlík lékařský je nazýván také kočičí kořen
.
Kozlík lékařský je známá jako léčivá rostlina, která pomáhá přirozenou cestou zlepšit kvalitu spánku i snadněji usnout. Ve srovnání s mnoha léky na spaní má obrovskou výhodu: nevyvolává závislost.

Je účinný při křečích, doporučuje se proto i při menstruačních potížích a v klimakteriu.
Při nespavosti a křečích se užívá čajová lžička asi hodinu před plánovanou dobou odpočinku. Lze ji však použít i přes den podle potřeby: 3x denně 20 - 30 kapek do vody
Je však třeba myslet na to, že v malých množstvích působí povzbudivě, ve větších naopak konejšivě. Důležité jsou také přestávky v užívání (například valeriánské kapky se nedoporučuje užívat déle než 3-4 týdny) a nepřekračovat doporučeného dávkování.
.
Vlaštovičník
.
.
 • extrakt z rostlinky s názvem vlaštovičník větší (tinktura)
 • vazelína nebo olej
Příprava:
Tyto dvě ingredience namíchejte v misce v poměru 1: 2. Každý den večer po sprchování si touto mastí potřete místa, kde míváte křeče nejčastěji. Ostatní místa natírat nemusíte. U někoho to pomůže hned, jiný musí pár dní počkat, dokud se účinek dostaví.
.
http://www.rehabilitace.info/+ vlastní
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya