MĚSÍCE PODLE TČM - ČERVENEC

5. července 2017 v 7:16 |  zdraví - měsíce podle tradiční čínské medicíny
Cvičení pro zdraví musí být správně načasované. Každý měsíc v roce potřebuje náš organismus něco jiného.
Podle tradiční čínské medicíny věnujme pozornost krevnímu oběhu
.
.
Měsíc červenec nese vidinu krásných slunečných a hlavně teplých dní. Pobyty u vody a v přírodě jsem téměř nutnou součástí denního života. Sluníčko vychází brzy a vnáší do červencových dní tolik potřebné energie. Radost, snění, bezstarostnost, ale i žárlivost jsou emoce, které nás začínají v tomto více provázet.

V červenci je nejvíce ohrožen systém krevního oběhu co by elementu ohně. Oheň, horko, rudá barva a vysoká fyzická aktivita vládne po celý měsíc. Krevní oběh je uzavřený systém, který je tvořen zejména srdcem a cévami. Malý srdeční oběh cirkuluje krev mezi srdcem a plícemi a nabírá kyslík, kdežto ve velkém krevním oběhu krev proudí ze srdce do zbytku těla a zásobuje kyslíkem a živinami buňky celého těla. Zjednodušeně - žíly přivádí krev k srdci a tepny vedou krev od srdce. Oběhový systém tedy působí na všechny tělesné orgány, a to jako systém, který přivádí do buněk potřebné živiny, kyslík, hormony, enzymy, teplo, apod., tak i jako pohlcovač zplodin a nežádoucích látek, které odvádí do detoxikačních orgánů, jako jsou ledviny či kůže. Udržuje stále vnitřní prostředí našeho těla v rovnováze, a to jak z pohledu živin či odpadů obecně , tak i z pohledu termoregulace.
.
Jak se oslabení krevního oběhu projevuje a jak nastavit patřičnou rovnováhu?

Mezi 19.- 21.hodinou je nejsilnější energie krevního oběhu, nejslabší pak ráno mezi 7. - 9. hodinou.

Oslabení krevního oběhu se projevuje především změnou srdečního rytmu či tepu, poruchami spánku, celkovou tělesnou slabostí, výskytem křečových žil, hluboké příčné praskliny na jazyku (mohou naznačovat dispozici k cévním poruchám mozku), poruchou srážlivosti krve, kornatění cév, ztěžknutím a mravenčením končetin, křečemi dolních končetin a zejména také vysokým či nízkým krevním tlakem.

(Pokud trpíte mravenčením v rukách, může být jednou z příčin i zablokovaná krční páteř v nejužším místě, kterým protékají tělní tekutiny.)

Vraťme se ke krevnímu tlaku. Lidé s nízkým KT jsou převážně jinoví, mají chladné končetiny, trpí závratěmi až sklonem k omdlévání. Jangoví, mají tlak vysoký, trpí na bolesti hlavy a bušení srdce.

Krev je spolu s energii ČCHI ( KI ) symbolem životní energie. Lze tedy lehce vydedukovat, že osoby, které trpí nízkým tlakem, mají málo životní energie nebo lépe řešeno, energie proudí velmi pomalu a slabě. Jsou to lidé pasivnější, hůře zvládají životní překážky a výzvy a vyhýbají se konfliktům. Je nutné více rozproudit krev a to jak pohybem, tak i uvědoměním si své zdravé hodnoty a důležitosti. Naopak osoby, které mají vysoký krevní tlak, jsou plné napětí (někdy až velkého duševního přepětí), jsou silně dominantní, jejich energie je velice silná a rychlá, což však také znamená, že velice zkracují životnost svého srdce. Zde je na místě se více zklidnit, připustit, že i názory či úkoly ostatních jsou stejně důležité jako ty jejich, přijmout svoji postradatelnost a být k sobě více upřímní, a více se sladit se svým duchovním srdcem.

Přijměte to, co nelze změnit a netrapte se tím, co nemůžete ovlivnit.
.
Jaké potraviny nám pomohou posílit krevní oběh?

Zcela zásadní je v tomto období odlehčit jídelníček, tzn.vyvarovat se všem tučným pokrmům a omezit solení. Sůl krevnímu tlaku skutečně neprospívá. V těchto horkých dnech je důležité dostatečně zásobovat naše tělo tekutinami. Samozřejmě bez cukru a alkoholu. Ideální je voda, ne moc studená, s trochou máty a citrónu, čaj rooibos nebo naředěné čerstvě vylisované šťávy z ovoce - na ovocný cukr diabetici opatrně.

Je důležité vyživit své tělo a podpořit koloběh krve. Z obilovin zařaďte zejména pohanku, která je výrazným zdrojem rutinu, jež zpevňuje cévy, dále obilné klíčky, kukuřice a rýže - lépe neloupanou rýži než rýži bílou. Zaměřte se na přísun omega 3 mastných kyselin (lněný olej, rybí tuk, vlašské ořechy, dýňová semínka, ryby jako makrela, losos, pstruh, tuňák) spolu s antioxidanty rozpustných v tucích (vitamín E, karoteny). Omega 3 snižují LDL cholesterol a zvyšují HDL cholesterol, který rozpouští usazeniny na stěnách cév.

Jako zdroj luštěnin v tomto období používejte mungo, červené fazolky adzuki.
Co se týče mléčných výrobků, je lepší se více zaměřit na ovčí a kozí produkty v čerstvé formě.

V tomto teplém období konzumujte zeleninu v jakémkoliv velkém množství, zejména listovou,která má pozitivní účinek na krvetvorbu. Dále pak rajčata, červenou řepu, okurky, špenát, brokolici, květák, ledový či hlávkový salát, čínské zelí, hrášek, fazolové lusky, artyčoky, jakoukoliv další která je v tomto měsíci dostupná. Dle zásad zdravé výživy by zelenina měla zaujímat půlku vašeho talíře. Ovoce konzumujte sezónní nebo dle lokality, ve které se právě nacházíte.

Na krevní oběh působí dobře také řada koření, zejména skořice, barevný pepř, hřebíček, fenykl, koriandr, majoránka, kmín či rozmarýn.

Z bylinek doporučuji zařadit meduňku, kopřivu, sedmikrásku, smetanku, břízu, diviznu, vřes, kostival, řebříček, třapatku, rakytník, rozrazil, ginko biloba, černý bez, apod. K úpravě krevního tlaku dobře slouží výluh z česneku medvědího nebo nálev z hlohu obecného.

Hlídejte si dostatek minerálů, jako je vápník, hořčík, zinek a draslík.
Zde najdete jejich zasoupení v potravinách

zdroj Irča Veseká
https://www.facebook.com/notes/ir%C4%8Da-vesel%C3%A1/celoro%C4%8Dn%C3%AD-kalend%C3%A1%C5%99-zdrav%C3%AD-podle-t%C4%8Dm/1132341700139933/ + vlastní doplnění

PROČ KAŽDÝ MĚSÍC PŘIŘAZUJI K TEXTU I SPECIÁLNÍ CVIKY?
Efektivní cvičení nám šetří čas a energii. Zároveň zvyšuje účinnost cvičení.
Mezi nejvýznamnější efektivní cvičení pro zdraví patří cvičení podle ročních období a měsíců v roce. Pokud takto cvičíme měsíc po měsíci ta cvičení která jsou k nim přiřazena, celý organismus se vyladí jako hodinky. Vše do sebe začne zapadat. Organismus funguje jako celek.
Proto součástí výuky Václava Vocáska který je autorem videí, je přiřazování cviků na konkrétní měsíce.
Ze statistik vím, že mnoho lidí tyto cviky nevyužívá. Neuvědomují si význam efektivního cvičení pro zdraví a vitalitu.
Co cvičit v červenci na posílení srdce a krevního oběhu?
.
.
.
.

.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Od počátku až do konce, musel poutník projít po
úzké cestě i když někdy vedla přes skály a dokonce i údolím smrti.
Přesto se dala vždy, byl-li poutník pozorný, rozpoznat od všech odboček
kvůli usnadnění cesty, které vždy vedly do záhubyJohn Bunya