MĚSÍCE PODLE TČM - duben, játra

12. dubna 2018 v 9:48 |  zdraví - měsíce podle tradiční čínské medicíny
Duben znamená pro přírodu ohromné změny. Energie jara se probouzí ve své maximální síle. Stejně jak v březnu je toto období, co se týče růstu a síly energie, nejdynamičtějším obdobím.
Nejvíce jsou nyní ohrožena játra, která jsou hlavním orgánem látkové výměny a metabolismu a tudíž nejvíce ovlivňují všechny orgány v těle. Játra jsou detoxikačním orgánem těla. Skladují krev a jsou tzv. chemickou továrnou našich těl. Mimo jiné ukládají vitamíny rozpustné v tucích, zásobují cukr, který postupně uvolňují do krevního řečiště a samozřejmě pomáhají k účinnému trávení tuků. Téměř všechny procesy v našich tělech jsou řízeny játrynebo jsou alespoň pod jejich vlivem...
..................................
Jak se oslabení jater projevuje?

Játra sama o sobě nebolí, jejich oslabení se projevuje jiným způsobem. Podle čínské medicíny ovlivňují játra svaly a šlachy a také oči nebo nehty. Mezi typické fyzické projevy patří velká svalová únava, někdy i zvýšená teplota, bledá pleť, zhoršující se vidění nebo citlivost na světlo, různé rýhování na nehtech, tlak v pravém podžebří, který stoupá nahoru. Pálení žáhy a problémy se zažíváním.
Kolem břicha se nám ve větší míře začíná ukládat tuk. (Víte, že tuk nám vlastně pomáhá ochraňovat naše důležité orgány?). V tomto období mají lidé horší schopnost odolávat všem vnějším vlivům - propukají alergie jak ta té fyzické úrovni, tak i na té duševní.
Oslabení jater z pohledu našich duševních "pochodů" také poznáte zaručeně z emocí jako je agrese, hněv, vznětlivost a výbušnost. Ale také zlost, zuřivost nebo i žárlivost.
Jak se dostat do rovnováhy?
Naprosto zásadní je nepřetěžovat játra (jak stravou, tak i duševní nepohodou) a pozvolna začleňovat i pohybové aktivity, které nás nebudou vyčerpávat. Je potřeba probudit klidnou energii zimy. Vhodné jsou rychlejší procházky, jízda na kole nebo běh. Výborně poslouží i různé masáže, které uklidní naše emoce a stres, který výrazně oslabuje funkci jater.
Játra mají vysokou regenerační schopnost - podle orgánových hodin jim od 23:00 prospěje klid a teplo. V době od 23:00 - 3:00 nepijte žádný alkohol, velmi si tím játra poškozujete!
Je nutné vyloučit (alespoň na období dubna) všechny potraviny, které játra oslabují, jako mléko, mléčné výrobky, nekombinovat kávu s mlékem, všechna smažená a tučná jídla, sladkosti a v neposlední řadě také alkohol. Žádný fast food! Pokud je to možné, dávejme pozor na nadměrné užívání léků.
Jaké potraviny nám pomohou posílit játra?
Obecně lze říct, že k posílení jater výrazně přispívají potraviny přirozeně kyselé chuti a doplňují je potraviny hořké chuti - tzv. hořčiny. Mezi nejlepší patří ostropestřec mariánský (1 dále listy pampelišky nebo kořen pampelišky. Vhodné je také pít jaterní čaje např. z řepíku, pelyňku, zeměžluče.
Z luštěnin jsou vhodné naklíčené mungo fazole a obecně výhonky luštěnin. Mezi pro játra prospěšné obiloviny patří - bulgur, kuskus, pšenice, špalda nebo rýže. Ze zeleniny zařaďme zelený hráček, zelí kyselé, saláty, ředkvičky, ředkve, kedlubnu, kopřivu, bílou řepu. Z ovoce citróny, jablka, hrušky nebo jahody.
Vhodné jsou zdravé tuky jako olivový (v kombinaci s mrkvovou šťávou olej nebo kokosový. Dále ořechy, semínka a avokádo..
PROČ KAŽDÝ MĚSÍC PŘIŘAZUJI K TEXTU I SPECIÁLNÍ CVIKY?

Efektivní cvičení nám šetří čas a energii. Zároveň zvyšuje účinnost cvičení. Mezi nejvýznamnější efektivní cvičení pro zdraví patří cvičení podle ročních období a měsíců v roce, protože cvičení pro zdraví musí být správně načasované. Každý měsíc v roce potřebuje náš organismus něco jiného. Pokud takto cvičíme měsíc po měsíci ta cvičení která jsou k nim přiřazena, celý organismus se vyladí jako hodinky. Vše do sebe začne zapadat. Organismus funguje jako celek. Proto součástí výuky Václava Vocáska který je autorem videí, je přiřazování cviků na konkrétní měsíce. Ze statistik vím, že mnoho lidí tyto cviky nevyužívá. Neuvědomují si význam efektivního cvičení pro zdraví a vitalitu..
Co je tedy důležité cvičit v dubnu na posílení jater:

.
A jak na bolavé oči, které jsou játry ovlivňovány:
.

Jak na jarní alergie, které také mohou mít příčinu v játrech. Cviky je potřeba cvičit několik měsíců každý den.

..

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 pavel pavel | E-mail | 13. dubna 2018 v 7:55 | Reagovat

Ano, to upozornění je na místě. Velmi bych zdůraznil naprostou abstinenci a to stálou,celoroční! Játra mají spoustu práce s chemií v těle,ale alkohol je pro játra a mozek v první řadě naprosto zničující.
Ale to jistě všichni víte.  P.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.